Terményárak

A globális trendeknek megfelelően drágult az orosz búza

Agrofórum Online

Az orosz búza exportára emelkedett a múlt héten a chicagói meredeken emelkedő árak és az kevésbé lenyűgöző oroszországi termésre vonatkozó várakozások miatt - közölték elemzők.

A chicagói búza határidős ügyletei a múlt héten a legnagyobb hat heti nyereséget produkálták, mivel az észak-amerikai tavaszi búza száraz körülményei, valamint az Európában és Oroszországban tapasztalható kedvezőtlen időjárás aggodalmat keltett a globális ellátással kapcsolatban.

Az orosz 12,5%-os fehérjetartalomú búza a fekete-tengeri kikötőkben, augusztusra a múlt hét végén tonnánként 241 dollár volt a fedélzeten átadva, ami 3 dollárral magasabb az előző héthez képest – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cégének.

Egy másik tanácsadó cég, a Sovecon adatai szerint 5 dollárral emelkedett az ár, tonnánként 239 dollárra. Az árpa változatlanul 212 dollár volt. A Sovecon és az IKAR is csökkentette becsléseit Oroszország 2021-es termésére a múlt héten.

„Az időjárás Oroszországban negatív trendeket vetít előre mind az őszi vetésű növények, mind a tavaszi növények esetében, ideértve a kukoricát és a napraforgót is” – hívta fel a figyelmet a Sovecon elemzőcég, hozzátéve, hogy ez a hét várhatóan meleg és száraz marad az ország gabonatermelő régióinak többségében.

A legutóbbi forró és száraz időjárás számos orosz régióban befolyásolta a hozamokat, a gabona néhol túl száraz lett, ami alacsonyabb termést eredményezhet – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Az orosz betakarítás növekvő búzatermést mutat, de még mindig elmarad az egy évvel ezelőttihez képest – tette hozzá Sovecon, hozzátéve, hogy „a jelenlegi termésdinamika a további termésromlásokra utal”.

Oroszországgal kapcsolatos hír volt nemrég, hogy a belföldi műtrágya-gyártók megállapodtak abban, hogy befagyasztják azon áraikat, amelyek az orosz gazdálkodónak értékesített növényi tápanyagokra vonatkozik. Az moszkvai mezőgazdasági minisztérium arra számít, hogy a gazdálkodók az ásványi műtrágyák fogyasztását 2025-re 8,2 millió tonnára növelik a 2021-es 4,5 millió tonnáról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az időjárásra figyelnek a terménykereskedők

2025. május 10. 11:10

Európában a héten a malmi búza 1,4 százalékkal, a kukorica 3,5 százalékkal, a repce 4,5 százalékkal került kevesebbe, a takarmánybúza 1,3 százalékos áremelkedést ért el.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Áradások miatt drágult a kukorica és a szójabab

2024. június 25. 07:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában inkább csökkentek az árak a hétfői kereskedési napon a terménypiacokon.

A fekete-tengeri gabonaüzlet az ammóniavezetéken múlhat

2023. június 7. 08:03

Oroszország szerint az ammónia tranzitja „bár nem szó szerint van megfogalmazva, a megállapodás logikájából következik”.

Csökkent az orosz búza exportára

2021. március 11. 03:47

A Sovecon arra számít, hogy az orosz búzakivitel márciusban 2,0-2,5 millió tonnára csökken a magasabb adó miatt.

A globális folyamatokkal csökkentek az orosz árak is

2021. december 15. 07:36

Az orosz búzaexport 37,5%-kal csökkent a 2021/22-es gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta, a kisebb termés és az exportadó miatt.