Terményárak

A Hálaadás Ünnepe megtörte a lendületet vagy ’Black Friday’ a terménypiacokon?

Agrofórum Online

November végén az USA-ban mindenki pulykát eszik és sok-sok millióan kelnek útra, hogy Hálaadásra otthon legyenek. Ez az egyik legáltalánosabb munkaszünet, ami legalább 4 napig tart és a vásárlási láz ilyenkor áttevődik a ’Black Friday’ ajánlataira és mindenki igyekszik kicsit elfelejteni a hétköznapi rutint.

Úgy látszik az elmúlt napokban ez a hangulat érintette a terménypiacokat is és pénteken jelentős csökkenéssel kezdték a napot a chicagói tőzsdén is. Az európai piacokon csütörtökön még azt gondolhattuk, hogy az amerikai kereskedés hiánya miatt jött a lassulás és ez biztos így is volt, mert a piaci szereplők jelentős része itt is amerikai hátterű és ha az anyacég nem dolgozik, nekik sem szabad annyira előreszaladni. Másrészről viszont tényleges forgalom lassulás is bekövetkezett, a napi elemzésekben szereplők közül a francia kukorica betakarítás állása, az európai gabona-export mennyiségi adatainak bizonytalansága mind abba az irányba hatottak, hogy jobb várni egy kicsit amíg tisztul a kép.

A héten ezért láthattunk jelentős, 5-7 EUR/to-s csökkenést is a gabonáknál, de hogy ez tartós fordulat lenne, abban még nem bízhatunk. A globális kereslet-kínálat helyzete változatlanul feszített, a termelés nem tud lépést tartani a kereslettel, a szabad pénzeszközök keresik a befektetési lehetőségeket és ezek között a termények vétele is jó lehetőségnek látszik. A 2008-as gazdasági válság egyik kellemetlen meglepetése volt sokak számára, hogy a terménypiacok szezonális termékek és az új szezon alapvetően új helyzetet hozhat. Ez a tavaszi időszakra már érvényes lehet, de most még messze van az új szezon kezdet, a 2022. júliusa.

A tőzsdei piaci árakat tükröző grafikonunk is még a 2021-es termésév határidős jegyzéseit mutatja és ha csak ezt nézzük, beláthatatlannak tűnik az áremelkedés vége. Az őszi vetések időszaka lassan véget ér, immár a téli időszak időjárási helyzete kerül majd a figyelem középpontjába, most a tényleges vetésterületek és a kezdeti fejlődés állapota a fő kérdés.

Egyelőre annyit látni, hogy a körülmények nem adnak okot aggodalomra, sem a keleti régiókban, sem az USA-ban, bár ott a szárazság még mindig kritikus.

A világ déli felén Ausztrália búza betakarítása van középpontban, a csapadékos időjárás tovább tart és most már tényként kezelik az ottani termelők, hogy a világ egyik legjobb minőségű búzájaként számontartott fajták nem fognak remekelni az idén, sem a fehérje mennyiségét, sem annak minőségét illetően. Itthon is szoktuk használni azt a kifejezést csapadékosabb nyarakon, hogy kimossa a sikért a búzából a sok eső, ez most Ausztráliában is érvényes. A piaci folyamatokat ez azért is érinti súlyosan, mert ezeket a búzákat Kína vásárolja előszeretettel javítani a saját belső minőségét és a korábbi kínai importot nehéz idén helyettesíteni. Gond van a kanadai búzaexporttal is a logisztikai problémák miatt és a fekete-tengeri térség minőségi kategóriái nem érik el az elvárt szintet. Argentína jöhetne még szóba, mint a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, de még ott sem jellemző a 14-15 % fehérjetartamú búza termesztése és kereskedése.

A határidős fizikai piacokon is tetten érhető a változás a következő időszakra vonatkozóan, amint az táblázatunkban is látható a távolabbi határidőkre az emelkedés mértéke kisebb volt, mint a közeliekre. Az is igaz viszont, hogy emögött részben az húzódik meg, hogy az előző héten viszont a 2022. I. negyedévére vonatkozó árak ralliztak nagyobbat.

Mindez a hazai piaci folyamatokra kevésbé tudott hatni – nagyon nagy a csend, nincs érdemi forgalom. A BÉT Áruszekciójában kukoricára van forgalom és nyitott kötésállomány, a búza és a napraforgó elfogyott, lassan ki is fog futni az összes határidő. Talán kedvezőbb és vonzóbb lenne ez a piac, ha zárás után lehetne látni, milyen ajánlatok voltak napközben, egyelőre aki nincs monitor előtt, annak kevés információ jut.

A hétre itthon is várható havazás, a csapadék jó tenne a vetéseknek, főleg, ha maradna is valamennyi hótakaró. Az elvégzett munkák alapján búzából akár 100 ezer hektárral is nagyobb terület lehet a vetésterület, mint volt a betakarított idén, árpából 20 ezer hektárral több került a földbe és repcéből 233 ezer hektárról érkezett jelentés, ami viszont lényegesen kisebb, mint a korábbi évek átlaga és mint a 2018-as csúcsév 330 ezer hektáros területe volt. Reméljük ezek a területek nem károsodnak és kedvező lesz az áttelelés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Év végi elcsendesülés előtt

2020. december 14. 07:02

A nemzetközi piaci árak alapján az itthoni árak még mindig gyakran túlértékeltek, a korábbi árfelfutások korrekciója még nem következett be.

Terményárak: jó kilátások emelkedő árakkal

2020. szeptember 14. 10:47

Szeptember második hete hozta a folytatódó áremelkedést, az augusztus végén kezdődő erősödés folytatódott és ezt a legújabb becslés is segítheti a következő napokban.

Szárnyaló búza árak – összeomló minden más?

2020. április 27. 09:40

Az ortodox Húsvét miatt rövidebb volt az elmúlt hét, de nem ez befolyásolta az árak alakulását, mert a fekete-tengeri piac leállásával számolnak már a kereskedők.

Terményárak: nem túl rózsásak a kilátások

2019. május 6. 15:58

A világ gabona- és olajosmag-kereskedelmében változatlan az árak csökkenő tendenciája és ez a hazai ó- és újtermésű árakra is hatással lesz.