Terményárak

A hét végén inkább lefelé tendáltak a jegyzések

Agrofórum Online

A terménypiacokon január utolsó hete erősen, sőt nagyon erősen indult az orosz-ukrán helyzet bizonytalansága miatt. A hét második felében azonban ez az erősödés megállt és csökkentek a jegyzések, túlnyomó részt alig zártak magasabban, mint egy hete.

A világ érthető módon az orosz-ukrán helyzetet követi feszült figyelemmel, ugyanis egy esetleges támadás Oroszország részéről olyan intézkedéseket hozhat, amelyek hatása szinte felmérhetetlen. A leginkább emlegetett elképzelés az, hogy Oroszországot leválasztják a nemzetközi fizetéseknél általánosan használt rendszerről (az ú.n. SWIFT-ről), ami megbéníthatja az orosz eladásokat, mert a vevők nem tudják igazolni a fizetéseket. Elemzők ehhez rögtön hozzáteszik, hogy ez az európai gázszállításokat is leállíthatja, mert így az EU-s vevők sem tudnak fizetni a fűtőanyagért. Másik, korábban Irán ellen alkalmazott módszer volt, hogy nem használhatták fizetési eszközként az amerikai dollárt. Ehhez kellene csatlakoznia az EU-nak, az EURO-s fizetések akadályozásával. Elemzők azonban megjegyzik, az ilyen típusú szankciók várhatóan nem lennének elég hatásosak, mert Oroszország (és Kína) már kidolgozta saját rendszerét és a saját valutájuk használatát a világon nagyon sokan elfogadják.

A helyzet nem lett rosszabb, ezért jött a hét második felében a csökkenés, a feszültség nem csökkent, de az, hogy nem romlott, a kereskedelem számára biztató volt. A fizikai piacon ennek jele is volt, Egyiptom 420 ezer tonna búzát vett és a származási országok között 3 ukrán, 2 orosz és 2 román tétel került lekötésre. A táblázatunkban is szereplő jegyzések 330,-USD/to-s szinteket jelentenek, Egyiptom vétele azonban 326-329 USD/to között volt. A tételeket márciusi szállításra vásárolták meg, ez azt jelzi, a kereskedők abban bíznak, a szállítások lebonyolíthatóak lesznek.

A fizikai piacokon az olajosmagvak és a növényi olajok ára másként alakult, főként amiatt, hogy Indonéziában támogatják a belső felhasználást, fékezve az exportot és emiatt a hét elején még csökkenő árak a hét végén hirtelen megugrottak. A repcemag jegyzése a párizsi tőzsdén hétfőn még 30 EUR/to-val zuhant, majd ezt követően emelkedett és végül a hetet 15 EUR/to-val feljebb zárta. Továbbra is rendkívül szélsőséges az árak ingadozása az olajosmagvaknál és ez várhatóan az új termésig megmarad. A tavaszi időszakra szóló jegyzések még mindig mintegy 10 %-kal alacsonyabbak, mint a februáriak és ez a mostani árak mellett 70 EUR/to-s szintet is meghaladó ármozgásokat hozhatnak.

A szélsőséges áralakulást mutatja diagrammunk is, a repcénél akár egy héten belül is kialakul akkora árkülönbség, mint ami a búzánál vagy a kukoricánál hónapok alatt következett be:

A magyarországi helyzetről sok minden hangzott el a múlt héten a kiállításon, ami érdekes volt és megerősítette korábbi véleményünket, az a kukorica importtal kapcsolatos kijelentés volt. Az egyik feldolgozó cég vezetője több százezer tonna kukorica importját említette, mint érintett is és hozzátette, hogy a behozatal oka, hogy alacsonyabb az import, mint a hazai ár. Szerintem ennek oka az is, hogy a betakarítás idején ők voltak az egyik olyan piaci szereplő, akik az export árak fölé vitték a hazai vételi árukat, hogy ne induljon el az eladás kifelé.

Ennek látható következménye, hogy amint a diagrammon is látható, a hazai kukorica árak az elmúlt napokban nem emelkedtek a párizsi áremelkedés ellenére sem. Úgy vélem, hogy most már látható, hogy jelentős eladatlan készletek vannak és az export lelassulása, valamint a belföldi érdeklődések tartott árszintje nem engedi az árak emelkedését. Továbbra is olcsóbb behozni a szlovák vagy cseh kukoricát, semmint megvenni a belső piacról.

A búza esetében is hasonló a helyzet, a belföldi kereslet elérte az árplafont és most már ismételten az export kezdi befolyásolni az árak alakulását. Az eladói kivárás is itt van még, a csapadék-hiány miatt több helyről is hallani lehet, hogy kritikus a helyzet, az őszi vetések közül volt, amit már be is tárcsáztak. Fontos és érdekes lesz az első tavaszi állapotbecslések eredménye, addig még „sokat alszik kint a búza” és persze a repce is. Ez utóbbinál volt több helyen kritikus a vetések állapota, a helyettesítés, pótlás módja még bizonytalan. A tavasziak közül a napraforgó területe agrotechnikai okok miatt korlátos, a legvalószínűbb a kukorica lehet – már ha lesz elég vetőmag.

Remélem, hogy nem fognak az árak megugrani és nem azért, mert sajnálnám a bevétel többletét az árutulajdonosoktól, hanem azért, mert abban bízom, a nemzetközi feszültség enyhül, nem fog súlyosabbá válni és emiatt a korábban kialakult tendencia marad fenn. Az elmúlt hetekben már látszott, a nyugalmasabb idő árcsökkenést hozott és remélhetőleg ez folytatódni fog.

Az időjárási helyzetről a napi jelentéseket figyelni, követni kell, talán az egész világon ebben sem lesz romlás és így ez is tartott áralakulást eredményez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Vége az áremelkedéseknek – elszálltak az álmok?

2020. január 20. 14:16

Az árak további mozgása nagy mértékben függ attól, lesz-e érdemi vállalás a kínaiak részéről, most úgy tűnik, inkább kivárásra játszanak, várják a brazil szóját és kukoricát is. Erre azonban majd csak április-májusban lehet számítani a betakarítás idején, aminek előszele márciustól jelentkezhet.

Év végi elcsendesülés előtt

2020. december 14. 07:02

A nemzetközi piaci árak alapján az itthoni árak még mindig gyakran túlértékeltek, a korábbi árfelfutások korrekciója még nem következett be.

Terményárak: nagy ugrás után stabilizálódás

2020. október 6. 10:06

A szeptember vége meglepetést hozott a terménypiacokon, mert az USDA lényegesen kisebb készletekről számolt be, mint ami a várt volt.

Terményárak: adathiányos hét – passzivítás a piacokon

2019. január 28. 14:03

A búza piacán lassan a takarmány- illetve az ipari célú felhasználásra vásárlók többet fizetnek, mint amit a malmi célra keresők kínálnak és ez csökkenti a malmi minőségben rendelkezésre álló mennyiségeket is.