32℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Terményárak

A kisebb termés ellenére növelheti jövőre a gabonaexportot Oroszország

Agrofórum Online

Oroszország 3 millió tonnával 51 millió tonnára növelheti a gabonaexportot a 2021/22-es gazdálkodási szezonban, amely július 1-jén kezdődik és az alacsonyabb termés ellenére is pluszra számít a moszkvai mezőgazdasági minisztérium.

Oroszország versenyben áll az Európai Unióval a világ legnagyobb búzaexportőre címért. Törökország, Egyiptom és Banglades számítanak a búza legnagyobb vásárlóinak.

A minisztérium úgy látja, hogy Oroszország 2021-es gabonatermése 127,4 millió tonna lehet, ezen belül 81 millió tonna búzára számítanak – áll a szaktárca közleményében. Az ország 2020-ban 133,5 millió tonna gabonát, köztük 85,9 millió tonna búzát aratott.

A szezon exportkvótájának megmaradt mennyiségének felhasználása támogatja az export növekedését. A kvótát az ország növekvő élelmiszerár-inflációjának csillapítása és a belföldi gabonaárak alacsony szinten tartása érdekében vezette be a moszkvai kormányzat.

Az exportkvóta, amelyet Oroszország 17,5 millió tonna gabonában állapított meg február 15. és június 30. között, nem merül ki ebben a szezonban – jelentette az Interfax hírügynökség a minisztériumra hivatkozva.

Az Interfax szerint a minisztérium azt tervezi, hogy kvótát állapít meg az egyes piaci szezonok második felére. Ezek az időszakok jellemzően január 1-jétől június 30-ig tartanak. Emellett javaslatot tesz arra a szaktárca, hogy a kormány legfeljebb 3 millió tonnát vásároljon a hazai piacról az állami készlethez.

Az oroszországi gazdálkodók tavaly ősszel jellemzően száraz talajba vetették az őszi gabonáikat az idei terméshez, bár az enyhe tél részben orvosolta a károkat. A tavaszi gabona vetése eddig jó ütemben halad, a tervezett terület 69 százalékán már elvetették a növényeket. Oroszország állandó, képletalapú gabonaexport-adóját június 2-án vezetik be, majd ezt követően hetente frissítik a képletet.

Közben az orosz gazdasági minisztérium tanulmányozza az erőteljes élelmiszerexport kérdésének kezelésével kapcsolatos lehetséges intézkedéseket. Az élelmiszer- és árucikkek világszerte magasabb árai aggasztják a moszkvai vezetést.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befűtött a búza piacán a közelgő hőhullám

2025. július 19. 11:10

Amerikában és Európában is emelkedtek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 4 százalékkal, a kukorica 7,9 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 4,5 százalékkal drágult.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.

Beárazták a búzába a gabonaszállító hajót eltaláló orosz rakétát

2024. szeptember 13. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, a kukorica és a repce kurzusa viszont pluszban zárt.

A pánikvásárlások csökkenése miatt gyengül a búza kurzusa

2020. április 3. 08:03

A koronavírus miatti növekvő igények kielégítése után egyes importőrök távoznak a piacról, mert számukra is kiderül, hogy a készletek bőségesen elegendőek a globális ellátás biztosításához.