A három fő agrártermék közül csak a kukorica kurzusa emelkedett az elmúlt ön napban, az árjegyzés 2,7 százalékot szedett magára. Közben a búza 2,1, a szójabab pedig 0,4 százalékkal lett olcsóbb. Európában is inkább mínuszok voltak, a malmi búza, a repce és a kukorica befektetői sem örülhettek. Viszont a takarmánybúza fél százalékos plusszal zárta a múlt hetet.
A kukorica ára 2,7 százalékos pluszt követően a tonnánkénti 148,17 dollárnak megfelelő szintig erősödött Chicagóban. Aggasztó jel azonban, hogy az üzemanyagokhoz szükséges amerikai etanol-készletek rekordszintre emelkedetek. A búza 2,1 százalékos zuhanása azt jelentette, hogy az árjegyzés 188,68 dollár/tonnás szinten hagyta el parkettet pénteken. A szójabab csaknem fél százalékos lejtmenete 327,02 dollár tonnás heti zárárat eredményezett.
„A szójabab piacán gondot okozhat, hogy a sertéspestis és a koronavírus miatt egyre inkább kérdéses, hogy Kína eléri-e azokat ambiciózus célokat, amelyeket az amerikai beszerzésekkel kapcsolatban korábban fogalmazott meg” – állapította meg tanulmányában a Commerzbank.
Európában közben a malmi búza ára 2 százalékkal a tonnánkénti 188 euróra csökkent múlt héten. A kukorica ára 0,6 százalékkal ment lejjebb és pénteken a 168 eurós értéken hagyta el a parkettet. Párizsban a főbb agrártermékek közül a repce értéke is csökkent, itt 0,7 százalékos mínuszt mutatnak az adatok, 382 euró/tonnás heti záróárnak felel meg. A takarmánybúza jelentette az egyetlen kivételt az elmúlt öt napban, a kurzus itt 0,5 százalékos pluszt és 147,95 euró/tonnás árat hozott.
Az európai agrártermék-árak csökkenése mögött a továbbra is koronavírus terjedése miatti általános rossz piaci hangulat áll. Olaszországban Giuseppe Conte olasz miniszterelnök aláírta szombat éjjel azt a rendeletet, amelynek értelmében a hatóságoknak le kell állítaniuk a be- és kilépést a tízmillió lakosú Lombardia tartományban, illetve 15 másik észak-olaszországi városban is vesztegzárat vezettek be. Olaszországban a járvány eddig 233 ember halálát okozta.
A hosszú távú gazdasági következményeket még nehéz felmérni, de az Európai Unió nagyobb gazdaságai közül az olasz a leginkább sérülékeny, részben azért, mert az olasz bankok által kihelyezett hiteleknél jóval nagyobb a nem teljesítők aránya, mint az EU egészében. Hosszú távon az olasz agráriumban is negatív hatások jelentkezhetnek, ha ez az arány tovább emelkedik a vesztegzár miatt várható gazdasági stagnálás vagy visszaesés hatásainak következtében.
Gadóc György