Inkább mínuszokat hozott az elmúlt hét az agrárpiacokon. Chicagóban a kukorica kurzusa 16,5 százalékkal, a búzáé 7,2 százalékkal, a repcéé pedig 11,6 százalékkal zuhant. A szójabab kivételt jelentett a maga 0,1 százalékos minimális áremelkedésével, de ebben a piaci környezetben már a stagnálásnak tekinthető változás is nagy eredmény. Európában is láthattunk korrekciókat, de itt nem kerültek egyértelmű fölénybe az eladók. A malmi búza árszintje 10,6 százalékkal, míg a kukoricáé 4,6 százalékkal csökkent. A repce árszintje 1,3 százalékkal emelkedett, de a takarmánybúza is 2,8 százalékkal drágult.
A tengerentúlon egy tonna kukorica 253,92 dollárba került rég látott csaknem húsz százalékos zuhanás után. A búza a heti lejtmenetet követően tonnánként 260,11 dollárt kóstált. A repce tonnánként 407,54 dollárba került a több mint tíz százalékos értékcsökkenést követően. A főbb agrártermékek közül egyedül dráguló szójababért adtak a pénteki záráskor 584,6 dollárt tonnánként a kereskedők.
A kukorica ára hét hétig folyamatosan emelkedett és most torpant meg a trend egy alapos csökkenéssel. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) a vártnál nagyobb készletkilátásairól szóló jelentése, a pénzügyi piacokon az infláció miatt tapasztalható idegességgel együtt a kukorica előző heti nyolcéves csúcsa után a korrekciót ösztönözte. Az árualapok hatalmas nettó long, azaz áremelkedésre spekuláló pozícióval rendelkeznek a kukorica határidős piacán. Ezeknek a tömeges felszámolása kezdődött meg.
„Most több jel mutat a további eladási lehetőségre. Esetleges időjárási problémákra vagy hasonló hatásra lehet szükség ahhoz, hogy újra elinduljon felfelé ez a piac” – mondta Jack Scoville, a chicagói Price Futures Group elemzője. Jack Scoville szerint a 2021/22-es gazdasági évben, amely 2021. szeptember 1-jével kezdődik, a kilátások azt sugallják, hogy Kína megvásárolhatja az ótermésű amerikai kukoricát, amely nem túl nagy mennyiség, mivel a készletek az őszi betakarítás előtt csökkennek.
Eközben az IHS Markit Agribusiness elemző cég 2021-es amerikai kukoricával bevetett terület nagyságát 96,8 millió hektárra prognosztizálta, ami jelentősen meghaladja az USDA 91,1 millió hektáros jelenlegi előrejelzését.
A kukorica és a szója kurzusa könnyű támogatást nyerhet azokból a hírekből, miszerint a Mississippi folyó újra megnyitotta a hajóforgalmat a Memphis közelében, Tennessee államban. Ezzel véget ért a fontos vízi út egy részének leállása, amely több mint 1000 gabonával, kőolajjal és más áruval megrakott teherhajó mozgását befolyásolta.
A búza esetében a kereskedők az északi féltekén mérlegelték a betakarítási kilátásokat, az előrejelzések korlátozott esőt jósolnak Oroszország egyes részein.
Az Egyesült Államok déli részén várható esőzések fellendíthetik az őszi búza növekedését, bár az északi tavaszi vetésű búza zónáiban szárazság tapasztalható az elemzők szerint.
A kevésbé követett agártermékek közül múlt héten a zab 9,3 százalékkal, a rizs 4,2 százalékkal, a szójaliszt 5,2 százalékkal, a cukor 3,1 százalékkal, a kávé pedig 4,8 százalékkal lett olcsóbb. Ezzel szemben a szójaolaj 2,1 százalékkal, a kakaó 2,5 százalékkal, a narancslé pedig 4,2 százalékkal drágult.
Párizsban a malmi búza árszintje tizenegy százalékos plusz után 218 euróba került tonnánként. A kukorica csaknem öt százalékos mínusza után 251 euró/tonnába került. A repce árszintje jó egy százalékkal 547,75 euróig emelkedett. Londonban a takarmánybúza 213,8 angol fontba került tonnánként.