Terményárak

Csúcsárak után nyereségrealizálás

Agrofórum Online

November első hetét profitrealizálás jellemezte, a nyitott vételi pozíciókat a nem-kereskedelmi szereplők lezárták és ez hozott némi árstabilizálódást, néhol még árcsökkenést is.

A hét áralakulását befolyásolta, hogy a piaci szereplők, főként USA-beli elemzők adatai alapján azt várják, hogy a korábban vártnál jobbak lesznek a kukorica és a szója terméseredmények, amik a kereslet-kínálat feszültségét enyhíthetik. Nem nagy változásokra kell számítani, de már az is pozitív hír, hogy javul a mérleg és ez azt eredményezte, hogy a korábban jelentős vételeket felhalmozó ú.n. alapok úgy döntöttek, hogy csökkentik a nyitott kötésállományukat és lezárják azokat. Ez eladással jár, ami árcsökkenést hoz. A meghatározó észak-amerikai tőzsdéken ez a folyamat a kukorica esetében 4,5 %, a szójababnál 4%, a legnagyobb szezonális ármozgást mutató tavaszbúzánál közel 7 %-os gyengülést hozott.

Az árak alakulását Európa is követte és a rövidtávú, szezonon belüli határidőkre szóló jegyzések a búza és a kukorica esetében is 1-3 EUR/to-val csökkentek. Ez nem nagy érték, hiszen alig 1 %-os csökkenést jelent, de mint ábránkon is látható, lehet, hogy az eddigi felfelé menetelésben történik törés.

A napraforgó és a repce ára is tudott csökkenni, ez utóbbi azért is érdekes, mert október utolsó napjaiban a repce ára minden korábbi rekordot megdöntött. Most annak volt köszönhető a további emelkedés megtorpanása, hogy a pálmaolaj készletek várható emelkedése miatt itt is enyhülhet a feszültség a kereslet-kínálati helyzetben. Ez hozta a kanadai repce árának esését a tőzsdén, amit követett a párizsi jegyzés is. A napraforgóolaj fizikai piacát tükröző FOB Fekete-tengeri kikötő ár is csökkent 1447 USD/to-ról 1407,-USD/to-ra, ami szeptember eleje óta az első érdemi árcsökkenés. A szeptemberi ár 1275,-USD/to körül volt, onnan ment fel a jegyzés közel 200 USD/to-val és ez az emelkedés tört meg most.

A heti áralakulást Európában mutatja szokásos ábránk is, ahol a márciusi határidős jegyzéseknél látszik a „lefordulás” az áraknál, de hogy ez tartós lesz-e vagy sem, azt a következő heti USDA becslés befolyásolhatja.

A héten sok érdekes hír érkezett a következő hetek, sőt hónapok áralakulását befolyásoló tényezőről, a földgáz és a nitrogén műtrágya árának kilátásáról. A világ egyik legnagyobb műtrágya gyártójának elnöke és vezérigazgatója a Reuters hírügynökség közlése alapján felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani földgáz árak átmeneti csökkenése esetén sem várható a műtrágya árak jelentős csökkenése. Az árszintek minden területen jellemző emelkedése, a kereslet szignifikáns növekedése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat és ez nem csak a jelenlegi, de a következő szezonokban is igaz lehet. A helyzetet még kritikusabbá teszi, hogy Oroszország és Kína jelezte, belső árainak emelkedését azzal is fékezni kívánják, hogy korlátozzák a műtrágya és az alapanyagok kivitelét. A földgáz forgalmazásának sajátossága, hogy jellemzően csővezetéken érkezik a felhasználó régiókba és a napi hírek között szerepelt, hogy az egyébként Németországba irányuló gázszállítás iránya megfordult és a gáz Lengyelországba ment – hosszútávú megállapodás alapján.

A gázellátás annyira kritikus kérdéssé vált, hogy már Németországban és Ausztriában is kezd vészhelyzet kialakulni, ami további műtrágya ellátási nehézséget jelenthet. Ez a helyzet nem csak Európára érvényes, az USA-ban és Dél-Amerikában is arról beszélnek, milyen termés-csökkentést eredményezhet az alapműtrágyázás adagjainak csökkentése, mekkora lesz a világ gabona- és olajosmag-termésének visszaesése a következő szezonokban.

Az is a hét híre volt, hogy a FAO (az ENSZ élelmezésügyi szervezete) adatai alapján 10 éves csúcsra ért az alapvető élelmiszerek árindexe és ebben döntő része volt a gabonafélék és az olajosmagvak, növényi olajok árának.

A hazai kilátásainkat illetően nem változott sokat a helyzet legutóbbi elemzésem óta. Fontos változásként értékelem azonban, hogy a kukorica betakarítási adatok alapján lesz export-többlet és ez azt hozhatja, hogy a belföldi végfelhasználók is az import árak után az export eladások elérhető ára alapján fogják árazni a piacot. Mutatja táblázatunk is, erre van lehetőség – a termelőknek ez viszont árcsökkenést hozhat.

Az egyéb termékeknél nem tapasztaltam érdemi változást, továbbra is inkább a tartott árakra számítok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Terményárak: korrekció és várakozás az eredményre

2020. november 9. 06:33

Itthon is tartott árakra számíthatunk, a kukorica áránál azonban még jöhet árcsökkenés elsősorban a kínálat növekedése, a betakarítási nyomás miatt, ahogy lassan az aratás végéhez közelítünk.

Terménypiac: a búza áralakulása volt a középpontban

2018. október 31. 05:14

Az árak alakulásában túl sok újdonságot nem hozott a 43. hét, de amit igen, az akár messze mutató is lehet és negatívan érintheti az itthoni helyzetet is.

Terménypiac: vegyes eredmények, stabilizálódó árak

2020. augusztus 17. 11:54

A heti USDA-becslés adatai és a termésről szóló egyéb hírek eredője az árak emelkedését hozta.

Év végi elcsendesülés előtt

2020. december 14. 07:02

A nemzetközi piaci árak alapján az itthoni árak még mindig gyakran túlértékeltek, a korábbi árfelfutások korrekciója még nem következett be.