Terményárak

Folytatódott az áremelkedés – nincs határ?

Agrofórum Online

Minden hónap 12-e körül az USDA becslés adhat támpontot, merre tovább, de ez kedden megint nem vált be.

A keddi becslés alapján az áraknak legalább az USA-ban csökkennie kellett volna, mert a kukorica és a szójabab esetében is a vártnál jobb hozamokról szólt a jelentés. Mindkét terménynél rekord-közeliek az eddigi betakarítási eredmények és ez megnyugvást jelenthetne a piacoknak. A számok hatása azonban csak egy napig tartott, másnap már inkább a búza ellátás feszültsége került megint előtérbe és így minden piacon az erősödés lett jellemző.

A hét végére így több jegyzés is új rekordot állított be és általános a növekedés-párti hangulat. A mezőgazdasági termények árát meghatározza továbbra is, hogy a kőolaj ára sem tudott csökkenni, az amerikai piacon jegyzett kőolaj azonnali jegyzése némi hezitálás után átlépte a 2018 októberi szintet, ami 76 USD/barell volt és a hét végére 7 éves, 82 USD/barell csúcsértéket jegyeztek. Ilyen emelkedés legutóbb 2009. őszén volt, de akkor nem arról szólt a történet, hogy tulajdonképpen a világ gazdasága rendben van, hanem pont az összeomlásról. Most mégis ott járunk, ahol a válság alatt voltunk és bármilyen nyugtatónak szánt hír alig-alig tud hatással lenni és tovább menetelnek felfelé az árak.

A kőolaj mellett a gáz árának emelkedése is sokkolja a termelőket, még úgyis, hogy itt is elhangzottak nyugtatónak szánt szavak Európa gázellátásáról, csakhogy a döntést most olyan helyen kellene meghozni, ahol éppen a nagy belpolitikai egyezkedések miatt „nem érnek rá” meghallani, mit mond az orosz termelő. Németországnak kellene engedélyeznie az Északi Áramlat 2 vezeték beüzemelését, de ott most éppen a koalíciós tárgyalások kötik le a figyelmet. Ez viszont már az őszi alapműtrágyázást nehezíti meg és bár most az időjárás eddig kedvező volt, a vetéseknek még nincs vége.

Az európai területeken a betakarítás is erősen elmarad a korábbi években jellemzőtől és a franciaországi kukorica alig a korábban jellemző harmadánál-negyedénél tart (15 % a tavalyi 62 %-kal szemben). A kínálat így későbbre tolódik és most már nem a termelői áruvisszatartás emelte a jegyzéseket, hanem a ténylegesen elhúzódó betakarítás.

Számunkra elkeserítő hír, hogy keleti szomszédunkban az idei kukorica-termés hozama jobb lehet, mint a mi hazai eredményünk. Pénteki hír volt, hogy Ukrajnában az eddig betakarított területek átlaga 5,75 to/ha, míg a mi eredményünk 5,55 to/ha 34%-os állásnál. Ez is jelzi, hogy a kedvező vagy csak a kedvezőbb körülmények átrendezik a piacot és az olyan termelők, ahol az extenzív fejlődésnek még van tere, megelőzhetik a hagyományos termelő régiókat.

Az őszi időszakban már a déli félteke számait és körülményeit is folyamatosan követik az elemzések és idén is a La-Nina hatásával kell számolnunk, ami most kedvező feltételeket teremt Brazíliában a szója és a kukorica vetéséhez és megint 110 millió tonnás 2022. évi kukoricát sejtetnek a számok. Tavaly is így volt és 82 millió tonna lett a vége, elindítva egy máig tartó áremelkedést. A La-Nina egy másik veszélyére már USA-beli elemzés tért ki és ez a jövőre is várható szárazság az USA-ban. Ez azért is okozhat gondot, mert a talajok nem tudtak eddig feltöltődni nedvességgel és ez csökkenti a következő évi kilátásokat.

Mindezen tényezők együttese eredményezi, hogy nem tud elindulni egy csökkenő tendencia, még ha egy-egy napi hír kedvező is lenne -mint pl. az ukrán kukorica-, a pesszimista, a kínálat bővülésével nem számoló piac erősebb. A hét megint csak inkább „zöldben” indult, pedig jó lenne már egy „piros” jelzés az árak emelkedésének.

A fizikai piacokon volt azonban már „tilos jelzés”, ugyanis Egyiptom a hétre hirdetett búza vételi tenderét eredménytelennek nyilvánította, nem fogadta el az emelkedő árakat. Mások is csökkentették a vételi mennyiségeket, az USDA heti jelentése csökkenő kínai vételekről számolt be, lehet a vevők nyerik a ki bírja tovább idegekkel játszmát.

Táblázatunkban is csak egy-két határidős ár volt, ami csökkent, de minden egyéb emelkedett és különösen érdekes számunkra az olasz árak emelkedése, mert az a kereslet élénkülését hozhatja. Az eddigi árak nem engedték az exportot, de a bolognai búza és kukorica árak már elérték a hazai árszinteket.

A belföldi piacon egyelőre nem robbant bomba, bár közel vagyunk ahhoz, hogy főként a kukorica árak hirtelen fordulatot vegyenek. Már több forrás is kínálja a külföldről származó kukoricát és ennek már eredménye is van, ugyanis a budapesti tőzsdén a márciusi illetve ma a novemberi jegyzés is 3000,-Ft/to-val csökkent. Sok nincs benne lefele, de hogy megálljt jelenthet, az egyelőre tény. Szerintem ezért nem érte el a bűvös 100.000,-Ft/to-s szinten az azonnali kukorica ár -még beszállítva sem és most érezhetően megállt a búza árának emelkedése is. A betakarítás a napraforgónál is csillapította a kedélyeket és bár a tőzsdei ár nem mozdult, a fizikai piacon azért hallani lehetett a 200-220 ezer forintos árakat is a normál napraforgóra és 10-15 ezer forintos felárat a magas olajsavasra.

Mindezen folyamatok továbbra is azt sejtetik, ez a szezon tartósan magas árakkal lesz jellemezhető, de talán már a tetején vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az esőzések fogták vissza a búza drágulását

2025. május 17. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 2,3 százalékkal, a repce 1,6 százalékkal került többe ezen a héten.

Az időjárásra figyelnek a terménykereskedők

2025. május 10. 11:10

Európában a héten a malmi búza 1,4 százalékkal, a kukorica 3,5 százalékkal, a repce 4,5 százalékkal került kevesebbe, a takarmánybúza 1,3 százalékos áremelkedést ért el.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

2020. február 12. 06:47

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett.

Terménypiac: tartottá vált árak, meglepő becslési adatok miatt

2018. szeptember 17. 18:04

Jól megkülönböztethető folyamatok zajlanak a különböző régiókban és ezek eredője támaszt adott az áraknak – az árcsökkenés megállt.

Terménypiac: kedvező feltételek a világban – csökkenő árak

2021. június 1. 10:45

Május utolsó teljes hete az árcsökkenés hangulatában telt, főként a fizikai piacokon. A tőzsdéken gyorsabb az élet, ott a hét elejei csökkenést csütörtökön enyhe emelkedés követte, de összességében itt is a csökkenő trend volt határozottabb.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.