Jellemzően áremelkedésekkel indult a hét terménypiacokon. Chicagóban a búza 0,9 százalékkal, a kukorica 2,5 százalékkal, a szójabab 1,9 százalékkal drágult, de a repce 0,5 százalékkal került kevesebbe, mint az előző kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
Az Egyesült Államokban, Közép-Nyugaton tapasztalható magasabb hőmérséklet sok kereskedőnél a nagy short, azaz árcsökkenésre spekuláló rövid pozíciók fedezését váltotta ki. Ez a zárás előtt felfelé tolta a kurzust.
„Az időjárás kissé idegessé teszi a kereskedőket, ezért úgy tűnik, egyre több rövid pozíciót fedeznek – mondta Virginia McGathey, a McGathey Commodities munkatársa. – Mivel senki nem ad el, beleértve a gazdálkodókat, észszerű, hogy ez a túladott helyzet elég gyorsan semlegesíthető.”
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) időjárási kilátásai a hét folyamán magasabb hőmérsékletre utalnak.
Biden kilépése
Joe Biden elnök döntése, hogy nem kíván indulni az újraválasztásért, rövid távú lökést adott a gabonaféléknek, különösen a szójababnak, mondta Brian Hoops, a Midwest Market Solutions munkatársa.
„A kereskedők azt árazzák, hogy Kína szójababot vásárol a választások előtt, ha Trump nyer, és vámot vet ki Kínára – mondta Hoops. – A szójabab általában az az amerikai mezőgazdasági termék, amelyből Kína veszi a legtöbbet, a felvásárlás növekedése nem biztos” – tette hozzá.
Kiegyensúlyozatlanság
Az amerikai dollár közelmúltbeli erősödése más valuták, például a brazil reál és a mexikói peso gyengülésével olyan környezetet teremt, amelyben a gabona vásárlása költséghatékonyabb az Egyesült Államokon kívülről – mondta John Payne, az Advance Trading munkatársa.
Brazília esetében a szójabab- és kukoricaexport-keresletért folytatott verseny Brazíliának kedvez, mivel a reál gyengül és a dollár erősödik. Mexikó esetében az ország más piacokat kereshet sertéshús beszerzésére, nem pedig az Egyesült Államokat.
Export
Az USDA hétfőn jelentette be, hogy a 2024/25-ös gazdálkodási évre 133 000 tonna kukoricát adtak el Mexikónak. Az ország az amerikai kukorica fő vásárlója, de a GMO-kukorica Egyesült Államok általi értékesítése feszültséget okozott.
Egyértelmű drágulás
Európában a malmi búza 2 eurós plusz után 225,75 euróba, a kukorica 1,25 eurós áremelkedést követően 221,25 euróba, a repce 7,25 eurós megugrás hatására 493,75 euróba, a takarmánybúza pedig 1,55 angol fontos plusz után 196,35 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)