Robert Ligthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője kijelentette, hogy a kereskedelmi tárgyalások első szakaszának lezárása alapján a következő időszakban megduplázódhat a Kínába irányuló export volumene, melynek nagyobb része mezőgazdasági termék lehet.
Ezzel sikerülne némileg csökkenteni az Egyesült Államok külkereskedelmi hiányát, mely októberben is 47,2 milliárd dollárt tett ki – állapította meg hírlevelében az Equilor Befektetési Zrt. Ugyanakkor a CNBC-nek nyilatkozó elemzők meglehetősen szkeptikusak, véleményük szerint ekkora mennyiségű (évente 50 milliárd dollárban állapodtak meg) termék vásárlását nem biztos, hogy teljesíteni tudja Kína, mivel az a fogyasztói igények kielégítését követően hatalmas raktárkészlet felhalmozását jelentené.
A gabonapiaci termékek piacán minden esetre jól fogadták a befektetők a hónapok óta várt kereskedelmi megállapodást Peking és Washington között. A búza ára 4,5, a kukoricáé 6,5, a leginkább érintett szójababé pedig 2,4 százalékkal emelkedett az elmúlt héten a chicagói árutőzsdén. Az Egyesült Államok és Kína között megkötött alku mellett dél-amerikai hírek is támogatták a drágulást. Argentínában a választások után megemelik az agrártermékre kivetett vámot. Ez azt jelenti, hogy a világpiaci kínálatban átmenetileg szűkül a kínálat és a piacon lévő amerikai termékek iránti kereslet növekedhet. Mindeközben a Kínában leginkább amerikai szójabab befektetői óvatosak az ázsiai országból érkező, sertéspestissel kapcsolatos hírek miatt. Ha egy jelentősebb járvány pusztítana az országban, akkor a keresleti oldal nem lesz elég erős az árak emelkedésének megerősítésében.
A búza kereskedésére ráadásul hatással volt, hogy az őszi vetések nem mindenhol a terveknek megfelelően alakultak. Az időjárási körülmények miatt csak a megszokottnál kisebb területen tudtak vetni egyes dél-amerikai országokban a gazdák, így jövőre alacsonyabb terméssel lehet számolni.