Nem számít gabonahiányra az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus miatt Törökország, amelynek a két kelet európai ország jelentős beszállítója. Az Ukrajna elleni orosz invázió kilátásba helyezte a nyersanyag-ellátás szűkülését az orosz exportra vonatkozó szankciók, a szállítási zavarok és Moszkva szállításainak esetleges mérséklődése miatt.
A török statisztikai intézet adatai szerint 2021-ben a törökországi gabonaimport 56%-át Oroszország adta, 2,24 milliárd dollár értékben, az oroszországi és ukrajnai gabonaimport együttvéve pedig 78%-ot tett ki. Az Ukrajnából származó gabonaimport tavaly 861 millió dollár volt. Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzaexport 29%-át, a napraforgóolaj-export 80%-át és a világ kukoricaexportjának 19%-át adja. A búza ára 9 és fél éves csúcsra ugrott kedden, a kukoricáé pedig nyolc hónapos csúcsra.
Az ankarai Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a jelenlegi raktárkészletek ismeretében a következő betakarítási szezonig nem várható ellátási hiány a 85 milliós országban búzából, egyéb gabonákból és alapanyagokból.
„Nem számít, mekkora súlyt ért el Oroszország és Ukrajna gabonaellátásunkban az elmúlt években, más exportőr országokból és a nemzetközi kereskedelemből származó gabonakészletek is elérhetők” – áll a tárca közleményében. „A 2022-es gabonatermésre vonatkozó pozitív várakozásokkal együtt az ország nem lát problémát az élelmiszerellátásban” – tette hozzá a tárca.
Elemzők szerint azonban Törökország további inflációs nyomást tapasztalhat az emelkedő nyersanyagárak miatt, beleértve az olajat, a földgázt és a gabonát. Januárban közel 50%-ra emelkedett az éves infláció Törökországban, főként a 2021 végi devizaválság miatt, amelynek következtében a líra az év végén 44%-ot esett a dollárral szemben. Az élelmiszerárak tavaly is megugrottak, részben az aszály miatt – hívta fel a figyelmet a Reuters.
Az emelkedő nyersanyagárak, köztük a búzaárak „nyilvánvalóan negatív hatással lesznek a törökországi inflációra” – mondta Piotr Matys, az In Touch Capital Markets vezető devizaelemzője. Az élelmiszergyártók „az energiaárak növekedésének egy részét termékeik árazásában építik be. Így Törökországnak hosszan tartó, magas inflációval kell szembenéznie” – mondta.