Amerikában inkább mínuszokat, míg Európában jobbára áremelkedést lehetett látni a pénteki kereskedési napon a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,1 százalékkal, a repce pedig 1 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap, a szójabab stagnált. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.
A mezőgazdasági ügynökségek becslései szerte a világon javulást mutattak a növénytermesztésben a főbb termőterületeken, ami nyomást gyakorolt az amerikai termények áraira.
A kínai ügynökség 2024-re 706,5 millió tonnára jelezte a teljes gabonatermelést. Ez 1,6%-os növekedés 2023-hoz képest, ami rekord.
Ausztráliában a kormány 31,9 millió tonnára emelte a búzatermelési becslését annak ellenére, hogy az időjárási problémák korábban érdemben sújtották a termést.
Csütörtökön a brazil Conab azt közölte, hogy a növénytermesztés 8,2%-kal haladja meg az előző évit.
Ellentétes kilátások
A dollár gyengült az euróval szemben, még akkor is, ha erősödik a többi fő valutához képest.
Rania Gule, az XS.com elemzője azt írta, hogy ennek köze van az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) és az Európai Központi Bank ellentétes kilátásaihoz. Az amerikai jegybank tartós inflációs nyomással néz szembe.
Az amerikai gabonakereskedők számára az, hogy az USA-dollár hogyan alakul más konkurens valutákkal szemben, közvetlenül befolyásolja gabonaexportjuk lehetőségeit. A csütörtöki gabonaexport értékesítési jelentés gyengülést mutatott az eladásokban az elmúlt hetekhez képest.
Tippekre várva
Donald Trump megválasztott elnök meghívta Hszi Csin-ping kínai elnököt, hogy vegyen részt a jövő havi beiktatásán. Gabonakereskedők és elemzők vizsgálják, hogyan lehetne kezelni az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségeket.
„Hszi ezúttal gyengébb tárgyalási pozícióban van, tekintettel Kína gyenge gazdaságára – mondta Arlan Suderman, a StoneX munkatársa. – De Hszinek van még valamije is, ami 2016-ban nem volt, egy előre kialakított kapcsolata Trumppal – tette hozzá. – Ez zökkenőmentesebb tárgyalásokat tehet lehetővé, hogy elkerülhető legyen a két ország közötti teljes körű kereskedelmi háború” – vélekedett.
Optimista hangulat
Európában a malmi búza 0,5 eurós plusz után 229,5 euróba, a kukorica 1,25 eurós mínusz követően 206,75 euróba, a repce 9 eurós áremelkedés hatására 547 euróba, a takarmánybúza pedig 1,3 angol fontos plusz után 180,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pexels)