Terményárak

Rekordszinten a búza ára

Agrofórum Online

Augusztus első hetét a tavaszbúza jegyzések új csúcson zárták, míg az őszi vetésűek erősek voltak, de nem érték el az április végi, május elejei szinteket. A párizsi tőzsdei jegyzések szerdán tetőztek és pénteken is mínuszban nyitott a piac, majd délután 4 óra körül megint erősödött és 6 EUR/to-s napon belüli mozgással pluszban zárta a napot.

A várakozás továbbra is nagy a csütörtöki USDA becslés előtt, a tőzsdei elemzések úgy fogalmazták meg a helyzetet, hogy a várakozás nagy esést is eredményezhet, ezért jelentős volt a pozíciózárás is, ami a kereskedők kitettségét csökkenthette. A tőzsdei forgalom mellett a fizikai piac is hektikusan alakult, a romániai, FOB Constanta árszint a hét elején 30 USD/to-val ugrott fel, majd ugyanilyen hirtelen korrigált is vissza. A héten létrejött egyiptomi illetve algériai eladásoknál érzékelhető volt a vevők óvatossága is – egyik ország sem kötötte le a teljes, tenderen meghirdetett mennyiséget. Ennek eredménye lett, hogy a pénteki záróárak egyes határidőkre alacsonyabbak is lettek, mint voltak egy hete, ami azonban így is kifejezetten magas szinteket jelent. Az is figyelemre méltó, hogy a mostani árak még mindig elmaradnak az év elejei 300 USD/to-s szintektől és nagyságrendileg 270,- – 280,- USD/to között vannak.

A hazai exportlehetőségeket is befolyásolják ezek az ármozgások, hogy mennyire tudja követni az áremelkedést az itthoni piac, az táblázatunkból is kitűnik. Az időjárási helyzet következménye, hogy Nyugat-Európában egyre nagyobb az aggodalom a minőség romlásának lehetősége miatt és ez tükröződik az ottani árakban is. A következő két hétben az előrejelzések alapján várhatóan nem lesz jelentős csapadék – 2-5 mm várható- és ez remélhetőleg javítja a német és a lengyel területeken is betakaríthatóság feltételeit. A francia helyzet már nem javulhat érdemben, a pénteki áremelkedés egyik kiváltója is a hivatalos francia termés-előrejelzésben szereplő, a vártnál alacsonyabb hozam volt.

Az egyéb termékek körében is jellemző volt az áremelkedés, de az USDA becsléséig nem várható új irányzat itt sem. Az olajosmagvaknál a termelési szintek csökkenésének igazolását várja a piac a becsléstől, a kanadai szárazság és az európai terület-csökkenések együttes hatásának mértéke a kérdés.  

A piaci folyamatokat két további esemény is befolyásolta az elmúlt napokban és ezek közül a brazíliai kukorica-termés csökkenésének igazolódása a jelentősebb. A dél-amerikai helyzetnél az argentín búza vetési munkálatait késlelteti a hirtelen betört hideg idő és ez már a következő fél évre is hatással lehet.

Másik kicsit meglepő fordulat, hogy Kína az USA-ból a vártnál jóval kevesebb szójababot vásárolt az utóbbi hetekben, ami az ottani termelőket elbizonytalaníthatja a következő időszak keresletére vonatkozóan és akár árcsökkenést is hozhat. Különösen azért lehet ez fordulat, mert Kínában alapvető alapanyagokat, beleértve az acél-termékeket és a takarmány-alapanyagokat is, az állami tartalék-készletekből ismételten piacra vittek. Ezzel a júliusi esők által károsított közel 1 millió hektár termését is pótolni kívánják, de az elpusztult sertés és baromfi telepek helyreállítása is kiemelt program és hangsúlyozzák, hogy az állati és a humán egészségügyi helyzet biztosítására is a korábbiaknál nagyobb figyelmet fognak fordítani – akár újabb lezárásokkal. Ezen intézkedések következménye lehet az import csökkenése, ami a világkereskedelemre is hatással lehet.

A mostani piaci helyzetben a hirtelen felfutást követő korrekciót is hozhat, ha tényleg továbbra is távolmaradnak a nagy vevők. Az elmúlt hónapok szinte töretlen folyamata így megállhat. A tőzsdei jegyzések alakulásánál az ó- és az új-termés közötti különbséget jól mutatja, hogy a hazai ó-kukorica ára még mindig a tőzsdei jegyzések fölött van:

A határidős áraknál kitűnik, hogy a hazai kukorica kilátások tovább romlottak és a piros vonallal jelzett magyarországi tőzsdei árak alig néhány EUR/to-val alacsonyabbak csak a párizsi jegyzésnél, sőt időnkét már el is érik azokat.

A búza áraknál is követhető a nemzetközi árak erősödése és az export-eladási lehetőségek alapján ez folytatódni fog. Az export-árak elérik a 200-205,-EUR/to közötti szintet is, de voltak az elmúlt napokban akár 210,-EUR/to-s szintet is elérő vételi ajánlatok is a magas minőségű, minimum 14 % fehérjetartalmú búzára. Ezek az árak részben amiatt is alakultak így, mert itthon is érzékelhető az értékesítés kitolása későbbi időszakra, ami egyértelműen a kínálat csökkenését hozta.

A továbbiakban is korlátozott kínálattal számolhatunk, így a most kezdődött szezon itthon tartósan is olyan árakat hozhat, amelyek az exportnál elérhető árak fölöttiek lesznek, sőt az sem zárható ki, hogy az import fog a belföldi árakkal versenyezni. Vannak olyan termékek, amelyek esetében ez nem szokatlan, de a búza vagy a kukorica 30 – 40 %-a eddig exportra ment és ez most akár el is maradhat. Ez új helyzetet hozhat és a felhasználók számára új feladatot is jelent egyben.

A következő napokban a nemzetközi és a hazai piacon is a továbbiakat meghatározó tények jelenhetnek meg, remélhetőleg stabilizálódás jön és tisztább lesz a kép.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A koronavírus lenyomta a terményárakat is

2020. január 28. 15:55

Az év 4. hete a kínai koronavírus elterjedésének jegyében telt, bármennyire is furcsa, a világ gazdasági eseményeit is tudta befolyásolni. Az esetleges tömeges járvány miatt egyesek már gazdasági válságot vizionálnak, a hetet ez a félelem határozta meg és pénteken jelentősen csökkentek a jegyzések.

Terménypiac: kedvező feltételek a világban – csökkenő árak

2021. június 1. 10:45

Május utolsó teljes hete az árcsökkenés hangulatában telt, főként a fizikai piacokon. A tőzsdéken gyorsabb az élet, ott a hét elejei csökkenést csütörtökön enyhe emelkedés követte, de összességében itt is a csökkenő trend volt határozottabb.

Az USDA becslése új irányt jelenthet 2021/22-re

2021. május 17. 08:38

A szokásos rend szerint a májusi becslésében közli először az USDA a következő szezon várható adatait. Az elmúlt hetekben több komoly kérdőjel is felmerült még az ó termésű árualapokra vonatkozón is, most ezekre inkább a megnyugtatás lett az eredmény.

Terménypiac: fordult a trend, de hova tart?

2018. március 19. 20:46

Megállni látszik az árak erősödése a gabonapiacokon, jórészt a kedvezőtlen hírek elmaradása miatt.