Terményárak

Terményárak: fordulat vagy korrekció?

Agrofórum Online

Október utolsó hete komoly változást hozott a terménypiacokon. Valamennyi terméknél a hét közepén jelentős csökkenés következett be.

A terménypiacokon van egy mondás, miszerint „vedd a hírt és add a tényt”. Az elmúlt hónap a hírekről szólt, főként a koronavírus miatti bizonytalanságról, Kína vásárlásairól és annak kilátásairól, valamint az őszi betakarítás fejleményeiről. A bizonytalan gazdasági helyzet a készletek feltöltésére késztetett több nagy felhasználót és ezek között a világ legnagyobb országai szerepeltek, így a hatásuk is érezhető az egész világon.

A legnagyobb súllyal Kína szerepelt a hírekben, az elmúlt évek tényadatai alapján a piac 7 millió tonnás kukorica-importot becsült a 2020/21-es évre, de hétfőn megjött az első „tény”: Kínában a kedvezményes kukorica importkvóta 20 millió tonna. Ez egyik másik korábbi hírt is megerősített, az egész szezonban folyamatosak lehetnek a vásárlások és így a következő „tény”: meghatározó lesz a kínai érdeklődés, számolni kell azzal, hogy az észak-amerikai termésből rendelkezésre álló mennyiség után ukrán és dél-amerikai árura is szükség lesz.

A következő megerősítés az ukrán termés nagyságára vonatkozott, a hét végén az ukrán hivatalos és elemzői adatok alapján is mégiscsak 30 millió tonna felett lesz a kukoricatermés és így a kínálat csökkenése kisebb lesz a legrosszabb forgatókönyvben szereplőnél.

A következő esemény az időjárás kedvezőbbre fordulása volt, mind az USA-ban, mind Oroszországban az őszi munkák jók haladtak és ezzel egy újabb negatív tényezővel lett kevesebb a hírekben.

Mindezeket az eseményeket a pénzügyi alapok is úgy értékelték, lehet túlzottak voltak az elmúlt hetek félelmei és mégsem lesz annyira szűkös a kínálat a következő hónapokban. Ennek következtében kezdődött el az „add a tényt” hangulat, ami a korábbi vételek (long likvidáció), illetve az elért eredmények lezárásával (profit taking) járt.

A fizikai piacok árainak többsége a nyugat-európai tőzsdék jegyzésein alapul, így táblázatunkban még a korábbi hangulat jellemző – a német, osztrák és az olasz tőzsdék még nem tükrözik a fordulatot, jellemzően a nagy tőzsdék, mint Chicago vagy Párizs eseményeit kb. egy héttel később láthatjuk azokon a piacokon.

A fekete-tengeri jegyzéseknél is még volt hétfőn-kedden emelkedés, de szerdától már ott is csökkenés lett jellemző. A heti ármozgás 3-7 USD/to volt, a hét végén bekövetkezett 2-3 USD/to-s csökkenés ellenére még mindig valamivel magasabb a záróár, mint az egy héttel korábbi volt.

A tőzsdei árakat a hazai FOB Duna illetve a vagonba-rakott kukorica ár gyorsabban követte, aminek egyik oka lehet, hogy a feldolgozók termékeiket is a párizsi tőzsde jegyzéséhez kötik, ezért fontos, hogy a beszerzési áraikban azonnal érvényesíteniük kell a fordulatot.

A diagrammon is látható, hogy a hazai búza és kukorica árak tovább az AKI-PÁIR adatai alapján egyértelműen emelkedtek és a következő hetek nagy kérdése lesz, meddig fog tartani ez a folyamat.

A hazai árak közül a búza árának emelkedése lassult, de tovább tart, a piaci árak 62.000,- – 65.000,- Ft/to között vannak, a fekete-tengeri piaci árak alapján akár még további növekedésre is van lehetőség – bár ezt a múlt heti események már kérdésessé tették. A kukorica piacán az AKI-PÁIR adatainál valószínűleg az adatok csúszása is szerepet játszik abban, hogy a feltüntetett ár elmaradt a tényleges piaci áraktól. Az azonban egyértelmű, hogy a korábbi lassabb áremelkedés után nagyobb ugrás következett be, amit a FOB Duna illetve a vagonba-rakott ár (piros vonal) alakulása alapján a következő napokban várhatóan már nem követ további emelkedés.

Az egyéb termékek közül a napraforgó ára megint régen nem látott magasságba emelkedett – a 150.000,-Ft/to-s szintet is elérte egyes hírek szerint. A további emelkedés ellen hathat az ukrán napraforgó árának változatlansága, a tartott árak kialakulása. A repcemag árában a német piacon a hét végén közel 20 EUR/to-s csökkenés következett be, a párizsi tőzsdén a tavaszi határidőre szóló jegyzések is 10-15 EUR/to-val lettek alacsonyabbak.

A jelenlegi kilátások alapján úgy látom, hogy folytatódhat az „add a tényt” hangulat, de az egész világot felforgathatja az elnökválasztás eredménye az USA-ban. Sok a bizonytalansági tényező, várhatóan a további tények egyelőre inkább gyengíthetik az árakat rövid távon. Középtávon már inkább a tartott árak valószínűsíthetőek, mert a kínálat és az igények közötti egyensúly labilis.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az esőzések fogták vissza a búza drágulását

2025. május 17. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 2,3 százalékkal, a repce 1,6 százalékkal került többe ezen a héten.

Az időjárásra figyelnek a terménykereskedők

2025. május 10. 11:10

Európában a héten a malmi búza 1,4 százalékkal, a kukorica 3,5 százalékkal, a repce 4,5 százalékkal került kevesebbe, a takarmánybúza 1,3 százalékos áremelkedést ért el.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Terménypiac: A gyengülés a tengeren túlról érkezett

2018. augusztus 27. 14:54

A rövid üzenet -sms- félreértése indított el egy folyamatot, ami az elmúlt napokban gyengüléshez vezetett.

Black Friday volt – a fizikai piacon nem estek a jegyzések

2021. december 7. 10:21

Kettévált a piac az elmúlt héten – a tőzsdei jegyzések nagyot zuhantak, míg a fizikai piacokon, ahol a tényleges üzletkötések történtek, maradtak az árak a korábbi szinteken.

Van ahol jó sok eső esett, pont ahogy kellett

2020. május 25. 17:39

Május harmadik hete meghozta a várt csapadékot a Fekete-tengeri kikötőket ellátó régiók számára és Oroszország középső, déli része kivételével a várt 30-35 mm eső áztatta a földeket. Ez elősegítette, hogy a nemzetközi piaci árak tartottak maradtak amellett, hogy egyes előre jelzések a várható 2020-as termés csökkenését vetítették előre.

Az aszály megszűnt, jöjjön egy hónapnyi meleg!

2020. június 22. 08:51

Az itthoni események fontosabbak és a heti összefoglalás élére kívánkozik, hogy az elmúlt napok esőzése meghozta a tavasziaknak a nedvességet, sőt reményeink szerint a búzának is jót tett még.