Terményárak

Terményárak: technikai okok miatti egy-két napos korrekcióra számíthatunk?

Agrofórum Online

Nem segített az árakat megtámasztani az USDA becslése 2019/20-ra, a most első ízben közzétett adatok a további árubőséget vetítik előre. Továbbra is az árcsökkenést eredményező tényezők vannak többségben a piacokon és a várakozások is ezt támasztják alá.

A fontosabb új vagy megerősített információk közül számunkra a legérdekesebb, hogy az EU28-as idei búzatermését immár minden becslés 150 millió tonna fölé várja – szemben a tavalyi 137 millió tonnával. Ez valamelyest elmarad a 2017. évi terméstől, de mint elemzők rámutattak, jók a kilátások és az USDA már 153 millió tonnás termést vár, és a várható exportvolument is 3 millió tonnával nagyobbra várja, mint a 2018/19-es szezon értéke, a 24 millió tonnára várnak. Ezt azonban nem tartom valószínűnek, mivel ehhez még igen jelentős mennyiséget kellene kivinni a hátralévő két hónapban, ugyanis a május 5-éig kiadott exportengedélyek 17 millió tonnáról szólnak.

Az orosz és ukrán termést 77 illetve 29 millió tonnára becsülik és ez a 2019. évi adatokhoz képest 6 illetve 4 millió tonnával több. Ez azt is jelenti, hogy a 2018/19-es szezonhoz képest az exportálható többlet is nagyobb lesz – a várt orosz kivitel júniusig 37 az ukrán 16,5 millió tonna lehet és ezzel szemben a következő szezonra 36 illetve 19 (!) millió tonna kivitele került a becslésbe.

Ezek a minket elsődlegesen érintő adatok és ezek közül is az ukrán növekményt azért tartom figyelemreméltónak, mert azt a minőséget keresik a dél-európai vevők is és ez versenyt eredményezhet számunkra is.

A kukorica esetében sok még a bizonytalanság az USA-t ért rendkívül csapadékos időjárás miatt. Elemzések alapján több millió acre területen még nem tudták elvetni a kukoricát, és a jelenleg várt 92,8 millió acre = 37,6  millió hektár területtel szemben ez a kiesés millió hektárt is jelenthet.

Az USA-beli árak és az európai piacok jegyzései e hét elején nem is ezen, fundamentális okok miatt erősödtek, hanem a pénzügyi alapok tevékenysége következményeként. Most, hogy megjelentek a friss adatok, van mihez viszonyítani és ez a spekulációs tőke a korábbi eladási pozíciók lezárásával realizálta az eddigi eredményeket és ezt a tőzsde lehetőségei alapján vételekkel tette meg.

Ez eredményezte valamennyi terméknél, hogy a hétfői mélypontról a jegyzések el tudtak mozdulni kicsit felfelé, kérdésesnek tartom azonban, hogy ez meddig fog tartani.

Hazai piaci árakról nem igazán lehet beszámolni – alig van értékelhető forgalom, minden „leült”. Az ótermés és az új termés közötti ajánlati szintű árkülönbség nehezen számolható, mert a termés körüli bizonytalanság még mindig sok helyen kiugróan nagy. Én azt várom, átlagos terméssel lehet számolnunk, az elmúlt két hét csapadéka meghozta a szükséges nedvességet a talajokba, a hét végétől várt 20-25 fokos meleg a fejlődést is beindíthatja. Ha ez esővel együtt jön, az felvethet növényvédelmi problémákat, de remélem ezekre kellően fel tudunk készülni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

A búza ára emelkedett, miután Oroszország visszavágott Ukrajnának

2025. június 7. 11:10

A kukorica kivételével emelkedtek az árak a terménypiacokon ezen a héten. Chicagóban a búza 3,9 százalékkal, a szójabab 1,5 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett drágább, a kukorica kurzusa 0,3 százalékkal csökkent.

Zuhanó észak-amerikai terményárak – mi lesz itthon?

2018. július 11. 12:44

Új fejezetéhez érkezett a szója-háború az USA és Kína között és ez a szójabab árát 10 éves mélypontra nyomta le, magával húzva a kukorica és a búza jegyzését is az USA-ban.

Terményárak: a közeli határidős jegyzéseket megugrasztotta a koronavírus

2020. március 24. 12:37

Március középső hete az európai terménypiacokon hirtelen árugrásokat hozott a búza jegyzésében. Az ok a kínálat hiánya, de nem azért mert elfogyott volna az áru, hanem amiatt, mert nem volt mivel elvinni a vevőkhöz.

Terménypiac: esik az eső és emiatt az árak is – kivéve itthon!

2018. április 17. 16:06

Az északi félteke időjárása van a középpontban és megy az egyensúlyozás a szükséges csapadék és a vetés késése miatti aggódás között.

Terménypiac: drágult a búza, olcsóbb a repce és a kukorica

2018. október 15. 15:44

Október első hete a repcénél emelkedést hozott, de ez hamar kifulladt és ismét lejtmenetre váltott. A búza az egyetlen, ahol ez nem következett be, inkább felfelé mozdult, míg a kukorica jegyzése továbbra is lefelé megy.