Terményárak

Terménypiac: kedvező feltételek a világban – csökkenő árak

Agrofórum Online

Május utolsó teljes hete az árcsökkenés hangulatában telt, főként a fizikai piacokon. A tőzsdéken gyorsabb az élet, ott a hét elejei csökkenést csütörtökön enyhe emelkedés követte, de összességében itt is a csökkenő trend volt határozottabb.

A figyelem középpontjában a tavaszi vetések teljesítése és a csapadékhelyzet van. Mindkét területen a múlt héten többnyire megnyugtató hírek jöttek – a tavaszi vetésekkel Oroszország egy-két területének kivételével végeztek. A csapadék is megérkezett, sőt az USA-ban a fő kukorica övezetben a hőmérséklet is kedvezően alakult, a napi alsó illetve felső értékek a sok éves átlag körüliek, ami a korábbi hetek hűvös időjárását követően már jó hír.

Európában is az EU központi előrejelző rendszere a tavalyinál jobb átlaghozamokat vár és ez egyúttal a búza többlet növekedését és így az exportlehetőségek javulását eredményezheti. A Fekete-tenger térségében ezért is volt eredményes a legutóbbi egyiptomi búza vételi tender, igaz az, hogy romániai búza lett a befutó, okozott némi meglepetést. A 257,6 USD/to-s árszint mintegy 10 USD/to-val alacsonyabb, mint amit a piac várt és a versenytárs orosz és ukrán árakhoz képest is 7 illetve 3 USD/to-val volt alacsonyabb. A francia ajánlat 12 USD/to-val volt magasabb és a fuvarköltség is több lett volna. Mindezeket tükrözi mellékelt táblázatunk is, amiben a hazai induló paritásos árakra is látható nyomást jelentettek a fizikai piaci változások.

A termés várható mennyiségére vonatkozóan a MARS jelentés mellett a Nemzetközi Gabonatanács is emelte a 2021/22-es szezonra várt adatát arra hivatkozva, hogy a magas árak elősegítették a tavasziak vetésterületének növelését.

A déli féltekén továbbra is Brazíliában a kukorica termése a fő téma – ahogy azt korábbi elemzésemben már írtuk, az USDA két héttel ezelőtti 102 millió tonnás termés-eredményét túl optimistának tartják a helyi elemzők és ez ad támaszt az ó termésű kukorica piaci árának szerte a világon. A helyzetet árnyalja, hogy Kína több korábbi vételét lemondta, de ez nem szokatlan, a pozíciózárások nem csak a tőzsdei gyakorlatban, hanem a fizikai üzletek világában is elfogadottak. A kérdés, milyen határidőre történnek ezek a zárások, most úgy látszik, hogy még a nyári szállításokra, tehát az ó termésre szólóak voltak. Ezzel egyidőben folytatódtak az új termésű kukorica vételek is és ezek nagyságát mutatja, hogy már most annyi amerikai kukoricát vett Kína – kb. 7 millió tonnát -, mint két évvel ezelőtt összesen. A szezon összes vételét az USDA ugyanakkor alacsonyabbra várja, mint amekkora 2020/21-ben várható, de ilyen dinamikával folytatva, ezt még felülvizsgálhatják… Kérdés persze, meddig tart a készletfeltöltés időszaka, mert amint úgy látják, elegendő már a tartalék illetve a takarmányalapanyag ellátás biztosított, hirtelen eltűnhet a világ legnagyobb vevője a piacról.

A heti áralakulást mutató diagrammunkon kiemelendőnek tartom a hazai kukoricaár alakulását. Meglehetősen szokatlan, pontosabban elképesztő, hogy egy olyan évben, amikor nem volt katasztrófálisan gyenge a termésünk, akkor a MATIF árszinteken kereskedik itthon a kukoricát. A júniusi jegyzés 260 EUR/to fölé került Párizsban is és a hazai, hírek szerinti 90.000,-Ft/to-s hazai árszint is itt van. Az összehasonlításból is látszik, a hazai árszint exportcélpiacaink árszintjén van, ezért merem állítani, ezt a belföldi extrém magas árakat most nem az export okozza.

Az itthoni helyzetben is előtérbe került már az új termésű termények árazása, de egyelőre úgy látszik a termelői/eladói és a vételi oldal között túl nagy a különbség.

A kilátásokat illetően itthon is javultak a körülmények, a talajok kedvező állapotban vannak és a következő hetekre inkább meleg, de nem forró idő várható, ami nagyon jó lenne az egészséges, jó hozamú terméshez.

Jelentősebb gondot, problémát még nem hallottam, remélem így is marad és a felhasználói oldal is kicsit könnyebb helyzetbe kerül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az időjárásra figyelnek a terménykereskedők

2025. május 10. 11:10

Európában a héten a malmi búza 1,4 százalékkal, a kukorica 3,5 százalékkal, a repce 4,5 százalékkal került kevesebbe, a takarmánybúza 1,3 százalékos áremelkedést ért el.

Drágult a búza a kereskedelmi megállapodások esélyére

2025. május 3. 11:10

Európában a malmi búza 3,1 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a repce 5,4 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3 százalékkal került kevesebbe a héten.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Terményárak: bizonytalanság vagy kilátástalanság?

2022. március 22. 11:50

Az elmúlt hetekben minden megváltozott, és ez hosszútávon is éreztetni fogja hatását. Az elmúlt napok áringadozása a búza esetében elérte a 8 -10 %-ot is, a kukorica is 5-7 %-os változásokat mutatott, a szójabab volt a legnyugodtabb, mert „csak” napi 1-2 %-ot változott. Az értékek azonban nagyon nagyok, az árak olyan magasságban vannak, hogy ezek a „néhány” %-os elmozdulások is komoly finanszírozási igénnyel jelentkeznek.

Terménypiac: itthon még lehet értékesíteni, de ki tudja meddig?

2018. február 5. 19:06

A következő hetekben várakozásom szerint nem fog élénkülni az export-kereslet, így minden belföldi lehetőséget érdemes kihasználnia annak, aki terménye értékesítését tervezi.

Terményárak: átmeneti csökkenés a jegyzéseknél, korrekció az új csúcsok után

2019. június 24. 09:07

Az elmúlt hetek tendenciája folytatódott, a meghatározó továbbra is USA-ban uralkodó időjárás és az emiatt bekövetkezett csúszás, sőt most már lassan véglegessé váló területcsökkenés a kukoricánál és a szójababnál.

A helyzet romlik, de nem tudjuk mennyire

2021. augusztus 6. 04:37

Július vége sajátos tűzijátékot hozott és folytatódott a búzaárak emelkedése.