Terményárak

Terménypiac: a repce drágult, a búza tartja az árát

Agrofórum Online

Nem kifejezetten a kereslet-kínálat határozta meg az elmúlt napok árakakulását – a nyers kőolaj ára tudott támaszt adni a repce jegyzésének, a búzát meg a devizaárfolyamok alakulása támasztotta meg.

A minden mindennel összefügg tipikus példája volt az elmúlt napok áralakulása. A nyers kőolaj ára szeptember utolsó napjaiban átlépte a 70 USD/barrell szintet, a hírek alapján nem volt várható a termelés és a kínálat növelése és ennek eredményeként az ipari felhasználású növényi olajok ára is emelkedni tudott. Az is elősegítette az olajok és így a olajosmagvak árának emelkedését, hogy az árak a sokéves minimum körül voltak, a szójabab jegyzése 10 éves mélyponton volt, s mint mondják innen már csak felfelé lehetett elmozdulni. A komplexum másik ármozgató, árbefolyásoló tényezője volt, hogy a maláj pálmaolaj termelése sem úgy alakult, ahogy várták, vannak ugyan a kínálat bővülésére utaló jelek, de egyelőre ez még nem tudta érdemben megmozgatni a piacot.

A búza esetében továbbra is az erősen tartott, megtámasztott piac a jellemző – változatlanul minden nap valamiféle információ az orosz búzahelyzetről és ez tudja most leginkább változtatni az árakat. A legutóbbi hírek a hivatalos export-korlátozás cáfolatáról szóltak, de vannak olyan megjegyzések is, amelyek arra utalnak, vannak nem-hivatalos, adminisztratív intézkedések, amelyekkel lassítani lehet a kivitelt. Ennek az is alapot ad, hogy a kivitel üteme meghaladja a tavalyi, hasonló időszak kivitelét és mint emlékezhetünk rá, a 2017/18-as szezon rekord-exportot hozott, de most arra nincs fedezet a kínálati oldalról.

A termés mennyiségét továbbra is 70 millió tonna alá várja a legtöbb elemző és így nincs is lehetőség a tavalyi 42 millió tonnás exportra, a belső ellátás biztonságos fenntartásához a 35 millió tonnás export lehet a felső korlát. Mutatják a kínálat mérséklődését az árak alakulása is – egyelőre nem megerősített hírek alapján a Fekete-tengeri kikötőben hajóba rakott árak visszatértek az augusztus elejei szintekre. Ez mintegy 15-20 USD/to-s emelkedést jelent és ez akár tartósan is ezen a szinten maradhat.

Az egyéb európai jegyzések ezt az EUR/USD árfolyam változása miatt nem tudták követni – csak az utóbbi napokban lett versenyképes az európai, leginkább a francia búza, de ez is főként a hagyományosan nyugat-európai búzát vásárló országok részéről. Ezt mutatja a MATIF, a párizsi terménytőzsde jegyzései is – szinten maradó árakat látunk, egy-két kisebb elmozdulással, de jellemzően a 200,-EUR/to körüli árakkal:

A másik fő termék, a kukorica esetében a kép ettől rosszabb, továbbra is maradt a tartott, enyhén csökkenő tendencia, s ezen nagy valószínűséggel már a további betakarítási eredmények sem tudnak változtatni. Amellett, hogy a francia és a német piac folyamatosan keresi a takarmány-alapanyagokat egyre határozottabb a jó, sőt rekord-szinteket elérő átlagokról szóló hírek a Fekete-tengeri térségéből. Ez EU28-on belüli származású kínálatot jelent, így sem az importvámok vagy egyéb, 3. országra érvényes szabályozás sem korlátozza a kínálatot. A legutóbbi napok híre volt, hogy Bulgária minden eddiginél jobb eredményt érhet el az idén és mivel rendelkeznek nagy hajók rakodására is alkalmas kikötőkkel, folyamatosan versenyt jelentenek az észak-nyugat európai piacokon. Az Unión belüli szárazföldi szállítási lehetőségek korlátozottsága is azt segíti elő, hogy ezeket a lehetőségeket kihasználják, de a fogadó cégek felkészültsége is a tengeri, illetve Hollandiában még akár az uszályos szállításokat részesítik előnyben.

Az itthoni helyzetre ezek a folyamatok érezhető hatással vannak – amint az az ábrán is látszik, a belföldi búza árak is tartják magukat, bár szerintem ebben az is szerepet játszik, hogy a kínálat „egyéb elfoglaltság miatt” csökkent, magyarán a napraforgó, a szója és a kukorica betakarítása élvezett elsőbbséget. Ez utóbbi termékek esetében sem volt fordulat, változatlanul a csökkenő ártrend érvényesül, jól érezhető, hogy a tárolók nem tudnak mindent felvenni, egyre gyakoribb az azonnali szállítási igény, amit már-már lehetetlen teljesíteni.

A további napokban nem várható ebben fordulat, az átlagok a vártnál mintha jobbak lennének, bár még jelentős területek vannak hátra, de a termelői beszámolók alapján inkább jó, semmint közepes termésről lehet idén beszélni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A búza kereskedése felállt a padlóról

2023. november 29. 11:10

A hétfői árcsökkenéseket pozitív korrekció követte kedden a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,2 százalékkal, a szójabab 1,3 százalékkal, a repce pedig 1 százalékkal drágult, miközben a kukorica értéke enyhén, 0,3 százalékkal csökkent. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a kukorica olcsóbb lett.

Huszonegy hónapos mélypont közelében a búza ára

2023. április 26. 06:36

A tengerentúlon vegyes összképet, míg Európában egyértelmű eladói fölényt lehetett látni kedden a terménypiacokon.

Kukorica: három éve nem volt ilyen olcsó

2024. február 8. 12:40

Főleg mínuszokat hozott a szerdai terménypiaci kereskedés, egyedül az amerikai búza ára emelkedett a főbb kurzusok közül. Chicagóban a búza 1,1 százalékkal került többe, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab szintén 0,7 százalékkal, a repce pedig 0,8 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Már az év végére készülnek a terménypiacokon

2023. december 17. 07:10

Megint ellentétesen mozogtak az amerikai és az európai terménypiacok, a tengerentúlon inkább drágulást, míg Európában lejtmenetet lehetett látni.