Terményárak

Több éves mélyponton a francia gabonakészletek

Agrofórum Online

A FranceAgriMer mezőgazdasági elemzőiroda több éves viszonylatban a legalacsonyabb szintjére csökkentette a francia búza-, árpa- és kukoricakészletre vonatkozó előrejelzéseit az évad végére vonatkozóan. Felhívták a figyelmet a szűkülő gabonaellátásra, így a piaci figyelem a betakarítási kilátások felé fordul.

A búza – Franciaország fő gabonatermése – esetében a 2020/21-es szezon június 30-i zárása után a készletek várhatóan 2,6 millió tonnát tehetnek majd ki, szemben a még múlt hónapban jósolt 2,7 millióval – közölte a FranceAgriMer.

Az új előrejelzések szerint a 2019/20-as szezon végi 3,0 millió tonnáról 13 százalékot meghaladó csökkenés mutatkozhat, és ez a 2013/14-es év óta a legkisebb mennyiség lehet.

Franciaországban, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelője és -exportőrében a búzakészlet négyéves mélypontra csökkent 2020-ban a betakarítás után, ezt az állandó kereslet fokozta, főleg Kínából.

A búza készletek kilátásainak ebben a hónapban történő csökkentése elsősorban az EU-n belüli export megnövekedett előrejelzését tükrözi, 5,7 millió tonnára, szemben a múlt havi 5,6 millióval – húzta alá a FranceAgriMer.

Az iroda kisebb mértékben felfelé módosította a hazai pékségek keresletét, figyelembe véve a legfrissebb adatokat és várakozásokat, amelyek szerint a koronavírus-korlátozások enyhítése elősegíti a fogyasztást – mondta újságíróknak Marion Duval, a FranceAgriMer gabonaegységének vezetője.

A FranceAgriMer változatlanul tartotta az EU-n kívüli francia búza exportjának előrejelzését 2020/21-ben 7,55 millió tonnán, ami 44 százalékos visszaesést jelent az előző szezonban elért rekordszintű 13,54 millióhoz képest.

A várható kukorica készletek 1,9 millió tonnára csökkentek az áprilisban jósolt 2,0 millióról, ami 2006/2007 óta a legalacsonyabb. Az EU-n belüli előrejelzett kukoricaexportot felülvizsgálták, tükrözve a francia versenyképességet a növekvő globális árak közepette.

Az előrejelzett árpakészleteket 1,02 millió tonnára csökkentették a múlt havi 1,06 millióról, ami most a legalacsonyabb 2011/12 óta. Ez tükrözte az EU-n kívüli várható kivitel enyhe növekedését, amelyet a Kínába irányuló értékesítések uralnak.

Az idei betakarításokhoz az esőzések segítettek stabilizálni a búza és az árpaföldek állapotát az áprilisi hirtelen szárazság és fagyok után – mondta Catherine Cauchard, a FranceAgriMer termésfigyelő szolgálatának vezetője.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szójabab olcsóbb lett a bőséges brazil csapadék miatt

2024. december 19. 07:10

Európában a malmi búza drágult, de a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

A búza és a szójabab is drágult

2022. november 2. 07:47

Az amerikai búza kéthetes csúcsot ért el a háború sújtotta Ukrajnából szállított gabonák kilátásaival kapcsolatos bizonytalanság miatt.

A búza ára 6,6 százalékkal zuhant egy hét alatt

2020. augusztus 11. 06:36

A kínálati kilátások a búza piacára is nyomást gyakoroltak és az ár egy hónapos mélypontra esett pénteken.

Három hetes mélyponton a búza ára

2023. április 15. 08:33

Az Euronext búza ár Párizsban alig változott, a csütörtöki háromhetes mélypont közelében kötöttek üzleteket.

Kínai megrendelésekben bíznak a szójabab-piacon

2020. február 14. 08:33

Napokon belül hatályba lép a januárban aláírt kereskedelmi megállapodás, amely alapján a kereskedők arra számítanak, hogy Peking vásárol majd az amerikai készletekből.