Terményárak

Továbbra is a zöld a jellemző szín

Agrofórum Online

Több szempontból nézve is jellemző a címbéli állítás: az árak felfelé mennek és ezt zölddel jelölik, de zöld még az őszi betakarítás alatt lévő kukorica is és harmadsorban zöldülnek a dél-amerikai vetések is.

Az első állításhoz tartozik, hogy már nem olyan nagyon zöldek ezek az áremelkedések, kicsit kezd a piac ezen a magasabb szinten megnyugodni, inkább enyhén emelkedő volt a jellemző semmint erősebb áremelkedés. Az északi féltekén a búza ára tudott további rekordértékeket elérni, amellett is, hogy a kereslet kicsit visszafogottabb volt – Egyiptom a héten nem tartott vételi tendert és a múlt heti is eredménytelen volt. Ezzel szemben Tunézia és Pakisztán is piacon volt, ami támaszt adott az áraknak. Ez jól látható az orosz búzaárakban is, amelyek december-február időszakra a szeptember közepétől a múlt hétig tartó és jellemzően 310 USD/to-s szint fölé ugrottak és az elmúlt napokban 320-325 USD/to-s sávban mozogtak. Ezt részben a belső kínálat visszafogottsága okozta, de az is szerepet játszott, hogy a jövő tavaszi időszakra a múlt héten még nem voltak olyan kedvezőek a hírek, mint az utóbbi napokban.

A második tényező, ami a zöldülést hozza, kevésbé kedvező, mert amiatt van, hogy a kukorica betakarítás Franciaországban lassabban halad a vártnál és ez a várt árcsökkenést a kukorica jegyzéseinél nem hozta el. Ezt az sem tudta ellensúlyozni, hogy a Nemzetközi Gabonatanács növelte a világ 2021/22-es szezonban várható összes kukorica termését. A hozamok javulása főként az USA-ban érvényes és az elemzések szerint ez már benne van az árban, a 10-12 nappal ezelőtti áralakulás folyamán került ez értékelésre. A lemorzsolódás véget ért és a chicagói jegyzése decemberre megint a 5,4 USD/bushel szintek körülire jött vissza és technikai elemzés alapján még az 5,5 USD/bushel szint is újra elérhető a következő hetekben.

A harmadik tényező megint Dél-Amerika, ahol a vetési munkák folynak és ahol kérdéses volt, kedvező lesz-e az időjárás a szója illetve a búza vetéséhez. A hétvégi időjárás kedvező lett, a csapadék még ha nem is teljes mértékben, de valamelyest javított az eddigi helyzeten főként Argentína középső és északi részein és ez jobb kilátásokat jelenthet.

A hírek között eddig még nem tudott túlsúlyba kerülni a jobb termés-nagyobb kínálat jellegű előrejelzések és emiatt van, hogy az árak zöldülnek egyelőre.

Heti ártáblázatunk is tükrözi ezt a helyzetet és még mindig vannak kiugróan nagy erősödések, de ezek már inkább a különlegességek közé tartozó 15 %-os fehérjetartalmú búzára vonatkozik Bologna-ban és nem a kommersz termékekre.

A hazai helyzetre is a kereslet visszahúzódása volt inkább jellemző. A búza esetében most kezdenek lassan az exportárak eljutni a belföldi szintek közelébe és itt a kinti piaci árak jöttek feljebb. A kukoricánál ellentétes az irány – ott a belföldi eladási áraknak kell a kinti piaci árakkal versenyeznie, a környező országokból érkező kukorica ára 3-5.000 Ft/to-val van lejjebb még mindig. Itt sem kizárt, hogy az exporton elérhető árak emelkedjenek, de nagyobb a valószínűsége, hogy a járulékos költségek növekedése miatt inkább az eladói/termelői oldalnak kell visszafogottabbnak lennie.

Az olajosmagvak piacán nem tört meg a repce jegyzése az európai piacon és a kanadai repcére is új felső csúcsokat ért el és egyelőre nem látni arra utaló jelet, hogy ez megtörjön és lefelé induljon el. Az összes növényi olaj ára emelkedett és ez visszahatott a magvak árára is a feldolgozói árrés emelkedett. Ezzel párhuzamosan az etanol is javuló pozícióba került, a kereslet itt is élénkebb volt, az USA-ban több éves rekord-felhasználást jegyeztek fel a múlt héten.

Változatlanul úgy látom, hogy a globális pénzbőség beindította a keresletet minden termékre és ez hat vissza a terménypiacokra is és ennek következménye egyelőre nem számítható ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Csendes oldalazás – változatlan szinteken a jegyzések

2019. november 17. 12:25

A kukorica piacán még mindig fontos a betakarítás előrehaladásának alakulása. Az utóbbi napokban az USA-ban a hirtelen nagy hideg, Európában a csapadékos idő hátráltatta a betakarítást.

Terményárak: technikai okok miatti egy-két napos korrekcióra számíthatunk?

2019. május 17. 10:31

Nem segített az árakat megtámasztani az USDA becslése 2019/20-ra, a most első ízben közzétett adatok a további árubőséget vetítik előre. Továbbra is az árcsökkenést eredményező tényezők vannak többségben a piacokon és a várakozások is ezt támasztják alá.

Drágult a búza, pedig nincs hiány

2020. április 15. 07:04

A Húsvét előtti rövid héten folytatódott a koronavírus miatt extrém helyzet és megint csak igazolódott, ha a piac úgy érzi, gond van, akkor elfelejti az egyéb tényezőket.

Folytatódott az áremelkedés szinte minden terméknél

2020. augusztus 31. 18:16

Augusztus utolsó napjai jelentős áremelkedést hoztak a terménypiacokon, elsősorban a kereslet jelentős megugrása miatt. A vezető termék a búza mellett a kukorica volt és megint csak Kína kereslete miatt ugrottak meg a jegyzések.