Terményárak

Trump győzelmét árazták a terménypiacokon

Agrofórum Online

Főleg emelkedő árakat lehetett látni az amerikai elnökválasztás utáni napon a terménypiacokon.

Chicagóban a búza 0,4 százalékkal, a kukorica 1,9 százalékkal, a szójabab 0,3 százalékkal drágult, ám a repce 2,1 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce drágult, de a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Szerdán délben a gabonapiaci határidős árak mozgása megfordult. Sterling Smith független kutatási elemző szerint „a választásokra adott első reakció a várakozásoknak megfelelő volt, mivel Donald Trump győzelme veszélybe sodorná az exportot.

Bár ez még várat magára, ezek a hatások – például a legutóbbi kereskedelmi háború óta bekövetkezett szerkezeti változások – eltartanak majd egy ideig, így a korai zuhanást egy kis vásárlási lehetőség egészítette ki.”

A csütörtöki Fed kamatdöntés és a pénteki globális mezőgazdasági kínálati és keresleti becslés, azaz WASDE-jelentés várhatóan megmozgatja a határidős árszinteket.

Kezdeti reakció

Trump megválasztása eleinte befolyásolta a kereskedési nap elején az árakat. A kereskedőket most aggasztja egy új vámháború lehetősége Kínával, amelyet Trump gyakran emlegetett a kampány során.

Az aggodalmak nagy része az Egyesült Államok szójababexportjára összpontosul, amelynek Kína a legnagyobb vásárlója – és attól tartanak, hogy a szójabab exportértékesítését negatívan érinti a kukoricaövből származó termés.

Ütések

Az amerikai dollár erősödött a nap folyamán Trump győzelme miatt. „A társasági adócsökkentések és a várhatóan emelkedő vámtarifák növelhetik az inflációt és a kötvényhozamokat” – mondta Robert Yawger, a Mizuho Securities munkatársa.

38,7 millió tonna

A SovEcon közleménye szerint az orosz búza készletei október 1-ig 14%-kal csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest, a készletek összesen 38,7 millió tonnát tettek ki. A cég szerint az alacsonyabb oroszországi termelés és az exportértékesítés rekordnagyságú üteme okozza a csökkenést.

A búzatermesztési szezon első három hónapjában Oroszország rekordmennyiségű, 15 millió tonna búzát szállított, szemben az előző évi 14,6 millió tonnával. Ez a fenntarthatatlan ütem korlátozhatja a jövőbeli export elérhetőségét.

Mozgó hordók

A The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők szerint a szójaolaj exportértékesítése a szokásosnál jóval magasabb lesz a héten. Előrejelzésük szerint akár 50 000 tonna szójaolajat adtak el az október 31-ével zárult héten. Ez az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint jócskán meghaladná az előző heti 10 400 tonnát.

Az e heti előrejelzés nem is tartalmazza a 30 000 tonnás gyorseladást Indiába, mivel ezt november 1-jén jelentették be. A magasabb exportértékesítés „kihangsúlyozza az amerikai szójaolaj újonnan megtalált versenyhelyzetét a globális piacon” – áll az AgResource közleményében.

Áttörés

A napi átlagos etanoltermelés az Egyesült Államokban megugrott a november 1-jével zárult héten – közölte az Energiainformációs Hivatal (EIA). Az ügynökség tájékoztatása szerint a napi átlagos etanoltermelés a héten átlagosan 1,105 millió hordó volt, napi 23 000 hordóval több, mint az előző héten.

Ez meghaladja a Dow Jones által a héten megkérdezett elemzők becsléseit. Az elemzők napi 1,07 millió hordó és napi 1,086 millió hordó közötti napi kitermelést prognosztizáltak. Az etanolkészletek összesen 22,02 millió hordót tettek ki a héten, ami 249 000 hordóval több, mint az előző héten.

Az elemzők előrejelzése szerint a készletek akár 21,37 millió hordóra is csökkenhetnek. A pénteki WASDE-jelentés előtt az etanolgyártáshoz használt kukoricafogyasztás kulcsfontosságú a kereskedők számára.

Áremelkedések

Európában a malmi búza 2,5 eurós plusz után 216,5 euróba, a kukorica 3,75 eurós áremelkedést követően 211,25 euróba, a repce 11,25 eurós megugrás hatására 523 euróba, a takarmánybúza pedig 0,4 angol fontos mínusz után 178,8 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökken a búza ára a jobb termésállapotok hírére

2024. november 14. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Lenyomta a búza árát az orosz kilátások javulása

2024. november 13. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Újraárazzák a háborús prémiumot a terménypiaci kereskedők

2024. november 12. 07:40

Európában drágult a malmi búza és a repce, viszont a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Drágult a kukorica a hozamcsökkenési hírek hatására

2024. november 9. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce is drágult, ám a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Az erős export húzta felfelé az árakat

2020. december 18. 06:57

A párizsi árutőzsdén is vevői túlsúly alakult ki, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult.

Öt hónapos csúcson a kukorica ára a német sertéspestis miatt

2020. szeptember 11. 05:57

Európában a vevők kerültek fölénybe, de árnyalta a képet, hogy a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágulásának ellenére csökkent a repce ára.

Tovább emeli a búza árát az orosz-ukrán konfliktus eszkalációja

2024. március 20. 09:40

Amerikában szinte mindegyik fontosabb termény, Európában pedig az összes drágult kedden. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.