Zöldség-Gyümölcs

Törökországban termesztik a legtöbb sárgabarackot

Agrofórum Online

Egy év alatt 846 ezer tonna sárgabarackot termesztettek Törökországban, amely első ebben a rangsorban a világon. A dobogóra Üzbegisztán és Irán fért még fel 536 ezer és 329 ezer tonnával.

Az első tízbe Európából Olaszország, Spanyolország, Franciaország és Görögország fért be. Az olaszoknak a negyedik helyre volt elég a 273 ezer tonna sárgabarack – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát.

A legtöbb sárgabarackot termelő ország (tonna)

Az olaszokat Algéria követi 209 ezer tonnával, majd a spanyolok jönnek 146 ezer tonnával majd a franciák 139 ezer tonnával. Afganisztán a nyolcadik a rangsorban, majd Görögország és Marokkó zárja a TOP10 sárgabarack-termelő ország rangsorát.

A FAO adatai szerint Magyarországon 25 490 tonna sárgabarack termett 2019-ben, így elég messze voltunk az első tíztől.

A legtöbb sárbarackot exportáló ország a termelők közt hatodik Spanyolország, amely több mint 93 ezer tonnát ad el külföldi vevőknek. Második a dél-amerikai Suriname 73 ezer tonnával, harmadik pedig a termelésben világelső Törökország 68 ezer tonnával. Az exportlistán negyedik helyre a termelésben második Üzbegisztán ért be 58 ezer tonnával, őket az olaszok követik 48 ezer tonnával, majd a görögök 23 ezer és a franciák 22 ezer tonnával. Afganisztán ezen a listán is nyolcadik, termésük jó hetedét, 18 ezer tonnát értékesítenek külföldön. A TOP 10-be Jordánia és Kazahsztán fér még be 11 és 9 ezer tonna exporttal.

A legtöbb sárgabarackot exportáló ország (tonna)

A legtöbb sárgabarackot importáló ország tízes listáján az európai államok dominálnak, hét is az élbolyban található. Németországban a legnagyobb a behozatal, 62 ezer tonna, majd Oroszország következik 50 ezer tonnával. Ezután három ázsiai állam, Kazahsztán, Irak és Pakisztán következik az import-rangsorban, 37, 36 és 18 ezer tonnával. Hatodik Franciaország 17 ezer, hetedik Olaszország 16 ezer, nyolcadik Ausztria 15 ezer, kilencedik Lengyelország 13 ezer, tizedik pedig Csehország 11 ezer tonna sárgabarack importjával.

A legtöbb sárgabarackot importáló ország (tonna)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Mindkét irányban emelkedett a külkereskedelmi forgalom

2021. május 20. 06:15

A legnagyobb értékben gabonaféléket, húst és húskészítményeket, takarmányt, zöldség- és gyümölcsféléket, valamint olajos magvakat exportálunk.

Komoly értékesítési problémák a nyúlágazatban

2020. április 2. 10:33

A hazai előállítású nyúlhús-termékek 96 százaléka európai piacokon kerül értékesítésre, azonban az egyes országokban elrendelt korlátozások miatt a termékek iránti kereslet drasztikusan visszaesett.

Termésveszélyes időjárási viszonyok hoztak drágulást

2023. november 22. 12:10

Alapvetően élénk vevői érdeklődést lehetett látni a terménypiaci kereskedésben kedden mind a tengerentúlon, mind Európában. Chicagóban a búza 0,1 százalékkal ugyan olcsóbb lett, de a kukorica 0,1 százalékkal a szójabab 0,6 százalékkal, a repce pedig 2,8 százalékkal drágult.

Több kört ver a chilei cseresznye marketingje a magyarra

2023. december 3. 15:10

Nemcsak Chilében, de Dél-Afrikában is fényes jövőt jósolnak a cseresznyének. A hazai gyümölcságazatnak érdemes lenne tanulnia a két újdonsült „cseresznye-nagyhatalom” hozzáállásából.