Ház, táj blog

A gyomirtás tervezése házikertekben

Agrofórum Online

Hogyan oldjuk meg a veteményesünk, a kőzúzalékkal fedett területek és a gyümölcsös alapvető gyomirtási munkálatait? Milyen készítmények jöhetnek szóba?

Ebben a cikkben nem térünk ki külön a növényvédő szerek szakszerű szállítására és tárolására, illetve arra, hogy mire figyeljünk vásárláskor, ezekkel a témákkal korábbi cikkek foglalkoznak. Gyomirtó szerek vásárlása előtt azonban néhány alapvető kifejezést erősen javasolt megjegyezni, hogy a lehető legjobb növényvédő szer kerüljön a kosarunkba.

Az előző cikk is felhívta rá a figyelmet, de nem lehet elégszer hangsúlyozni: soha ne felejtsük, hogy a környezetterhelés csökkentése érdekében mindig csak a legvégső esetben alkalmazzunk növényvédő szereket! Az alkalmazás esetén pedig kivétel nélkül tartsuk be a készítmény engedélyokiratában leírt szabályokat, valamint a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (FVM) rendelet rendelkezéseit!

Alapvető fogalmak

A sikeres gyomirtás egyik titka a megfelelő időzítés. A gyomok irtására – a gyomnövénytől és az esetlegesen a területen lévő kultúrnövénytől függően – három „időpont” áll rendelkezésre.

Elsőként, a növények palántázása vagy vetése előtt végzett gyomirtó szer kijuttatást pre-planting (PP) kezelésnek nevezzük. Ez házikertekben ritkább kezelési mód, ugyanis ültetés előtt növényvédő szer nélkül is gondoskodhatunk a megfelelő magágyról és a gyommentes ágyásról.

A növények vetése után, de még a kelés előtt végzett kezelést preemergens (PRE) kezelésnek hívjuk. Ha pedig a gyomnövény és a kultúrnövény is egy időben jelen van a területen és ekkor juttatjuk ki a gyomirtó szert, akkor posztemergens (POST) kezelésről beszélünk.

Totális hatású gyomirtó szert vetünk be akkor, ha az a cél, hogy a kezelt területen lévő összes növény elpusztuljon. Ekkor egy nem szelektív hatású gyomirtó szert használunk, ami nemcsak a gyomnövényeket pusztíthatja el, ezért nagyon körültekintően kell alkalmaznunk! Ilyen készítményt használhatunk füvesítés előtt egy elhanyagolt telekrészen.

Az apró szulák az egész veteményest beboríthatja

Termesztésre szánt növények összeválogatása

A házikertek növényvédő szeres gyomirtását alaposan meg kell tervezni. Fontos szempont, hogy milyen gyomfajok vannak jelen a területen, és hogy milyen kultúrnövényeket akarunk gyomtalanítani. A helyzetet bonyolítja a kevés engedélyezett készítmény, a sokféle termesztett növény, és a kis terület. Ezért a kezelési lehetőségek figyelembevételével a kultúrák összeválogatásával kell a terveket elkészíteni. Így pl. pendimetalinos (preemergens) kezeléshez egymás mellé lehet tenni a petrezselymet, a hagymát és a borsót.

Az évelő gyomok (pl.: mezei aszat, selyemkóró, apró szulák) irtását a legjobb akkor végezni, amikor éppen nincs termesztett növény a területen. Erre kiváló példa a korán lekerülő zöldborsó, aminek felszedése után hagyjuk a gyomokat előjönni, és 5-10 cm-es magasság mellett glifozáttal permetezünk. A permetezés után 12-14 nap múlva művelhető a terület.

Posztemergens kezeléseknél a permetezés előtt minden esetben vizsgáljuk meg, hogy milyen gyomnövényeket kell kiirtani. A gyomnövény vizsgálat terjedjen ki arra is, hogy a gyom levélzete ép legyen, ami a vegyszert felveszi. A gyomnövényeknek is vannak betegségei, így például egy erősen lisztharmattal fertőzött apró szulák levélzete nem tudja felvenni a gyomirtó szert.

Gyümölcs- és szőlőterületek gyomirtása

Ha a terület évelő gyomokkal erősen fertőzött, a gyümölcsfák vagy szőlő telepítése előtt többszöri totális gyomirtószeres permetezéssel ki lehet irtani az évelő gyomokat.

Az évelő selyemkóró nehezen irtható a házikertből

Három évesnél idősebb telepítésekben a gyomnövények folyamatosan jönnek elő. Az őszi betakarítás után rendszerint magára marad a terület. Az időjárástól függően már ősszel kelhetnek gyomnövények, amelyek a telet csíranövény vagy tőlevélrózsás állapotban vészelik át. Kitavaszodáskor még néhány gyomnövény megjelenik és a kultúrnövények sorait gyomnövények boríthatják. Ilyenkor egy olyan kombinációt lehet összeállítani, amely egy azonnali hatást eredményez, és egy hosszabb távú, tartós védelmet a magról kelő gyomok ellen (szakemberek által javasolt kombináció a következő: glifozát 3,0 l/ha + pendimetalin 5,0 l/ha). Ezt a kombinációt a kultúrnövény fakadása előtt szabad kipermetezni és évente csak egyszer lehet alkalmazni.

Kőzúzalékos területek és sziklakertek karbantartása

Elég sok gondot jelent a kőzúzalékkal borított területek és sziklakertek gyommentesen tartása. A kőzúzalékos területek esetében egyszerűbb gyomirtó szer kombinációt használni, viszont a sziklakertek esetében bármennyire is munkásabb, érdemes a kézi gyomirtás mellett maradni a pozsgás növények és kaktuszok épsége érdekében. A kőzúzalékos területeken kelő gyomokat glifozát és metribuzin kombinációval permetezhetjük le.

Tavaszi ásás előtti gyomirtás

A konyhakertekben ősszel a növények betakarítása után rendszerint megszüntetjük a gyomok irtását. A terület tavaszra az ásás idejére emiatt erősen elgyomosodik, ami megnehezíti a tavaszi munkákat. Nagymértékű gyomosodás esetén az ásás előtt 8-10 nappal a gyomokat totális gyomirtószerrel lehet kezelni.

Az alábbi táblázatban a kereskedelemben kapható, házikerti alkalmazásra szánt gyomirtó szerek vannak felsorolva.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

A lóbab gyomirtása

2019. április 7. 05:27

A lóbab az egyik legrégibb kultúrnövényünk, mely a Földközi-tenger térségéből az afrikai partvidékről (nagymagvúak) és Tibetből (kismagvúak) származik.

Monsoon active® a „gyomporszívó”

2020. április 16. 05:45

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

BOTIGA EXTRA + KAMBA - Kompromisszumok nélküli megoldás a kukorica gyomirtásában

2022. április 14. 06:33

A Botiga két hatóanyag (piridát, mezotrion) gyári kombinációját tartalmazó korszerű OD formulációval rendelkező posztemergens kukorica gyomirtó szer. A piridát a gyakorlatban használt hatóanyagokétól eltérő hatásmechanizmussal rendelkezik. Ennek köszönhetően valódi segítséget jelenthet a kukoricatermesztők számára.

A gyomirtás 8 módja a szántóföldeken

2023. június 7. 06:37

A gyomirtás 1996-ban örökre megváltozott, amikor a Stine Seed Co. piacra dobta az iparág első „Roundup Ready" szójabab fajtáit.