Ház, táj blog

A pázsit- és gyepterületek szakszerű gyomirtása a házikertben

Agrofórum Online

A gyommentesen tartott veteményes és gyümölcsös mellett a telek képét a szépen gondozott füves területek is kiemelik. Ahhoz, hogy a pázsit és a gyep gyommentes és egészséges legyen, folyamatos és szakszerű ápolást kell végezni.

Nehéz dolgunk van

Nem vitás, hogy egy szép, összefüggő pázsit létrehozásával homlokegyenest ellene megyünk az évezredes, sőt évmilliós biológiai törvényeknek: egy adott területen a legéletképesebb élőlények telepednek meg és terjednek el a leggyorsabban. Az egynemű fűmagkeverékek vetésekor ebbe a rendszerbe drasztikusan beleavatkozunk.

Ha a telepített fűfajnak nem felelnek meg az adott környezeti adottságok, akkor azt más fajok rövid időn belül kiszorítják. Ilyen esetben jövünk mi a képbe: meg kell akadályoznunk a fű között kelő nemkívánatos növények terjedését. Egy alapvetően egészséges, sűrű fűállomány esetében gyomirtó szeres kezeléssel célszerű beavatkozni, egyébként pedig rendszeres fűnyírással és tápanyag-utánpótlással tartósan szép gyepet vagy pázsitot lehet ápolni.

Fontosak az előkészületek

A növényvédő szeres kezelés egyik legjobb időszaka a tavasz: Ekkor a gyepterületet a kezelés előtt meg kell tisztítani az elmúlt év növényi maradványaitól, vagyis meg kell szellőztetni a gyepet. Ha ez elmarad, a területen maradt növényi maradványok sűrű bevonatot képeznek a talajon, ezzel nemcsak a föld, hanem a fű anyagcseréjét is akadályozzák. A helyzetet mohák jelenléte még súlyosbíthatja. A gyepszellőztetés elvégzéséhez kölcsönkérhetünk vagy vehetünk motoros vagy elektromos meghajtású gépet, de kis területen a művelet egy éles fogú gereblyével is eredményesen elvégezhető.

Ha a területen nagymértékű a növényzet átalakulása, akkor új pázsitot vagy gyepet kell telepíteni. Erről bővebben a cikk végén felsorolt cikkek foglalkoznak, itt bővebben nem térünk ki a teljes folyamatra.

Rendszeres fűnyírással és tápanyag-utánpótlással tartósan szép gyepet vagy pázsitot lehet ápolni

A kikelt fűállomány gyomirtása

Szép, sűrű fűállomány kialakításához szükséges a négyzetméterenként megfelelő növényszám. A foltokban kelt, kevés tőszámú területen nem lehet szép pázsitot nevelni.

A fűmagvak kelésekor fokozott gondot kell fordítani a telepített területre, ugyanis a fiatal növények rendkívül érzékenyek: vízhiány vagy a gyorsabban növő gyomnövények egyaránt veszélyeztetik az állományt.

A vetett fűvel egy időben kelnek a gyomnövények, sőt ez utóbbiak fokozatosan és folyamatosan kelnek, hosszú időn át. Területfüggő ugyan, de általában és legnagyobb arányban a kétszikű libatop- és disznóparéj fajok jelennek meg, és igen gyorsan a fű fölé nőnek. Amikor ezek a gyomnövények 8-15 cm magasak lesznek, első dolgunk legyen, hogy kb. 6 cm magasra állított fűkaszával lenyírjuk a területet.

Az első gyomirtó szeres védekezést ezután 10-14 nappal lehet elvégezni. A kezelést az esti időben, szélcsendben, durva cseppekkel végzett permetezéssel hajtsuk végre.

A kikelt és megerősödött fűállományt időszakonként át kell nézni, és az esetleges gyomosodást meg kell akadályozni

A második évtől már ezek az egyéves gyomok nem, vagy csak ritkán jelentkeznek, helyettük azonban megjelennek a csoportosan növő, kisebb termetű gyomok, így például a gyermekláncfű, madársóska, és a fehérhere.

Folyamatos terepszemle

A kikelt és megerősödött fűállományt időszakonként át kell nézni, és az esetleges gyomosodást meg kell akadályozni. Az első alapos átvizsgálást tavasszal végezzük. Az átvizsgálással egy időben célszerű a gyomirtást is elvégezni, így nem marad ki kezeletlen terület. Ha csak a gyomos foltokat kezeljük, nincs szükség teljes területkezelésre!

A következő táblázatban a jelenleg (2022. március) engedélyezett készítmények és legfontosabb tudnivalóik vannak felsorakoztatva, amelyeket gyep- és pázsitterületek gyomirtására alkalmazhatunk. A lenti információk tájékoztató jellegűek, és nem pótolják a növényvédő szerek engedélyokiratának alapos áttanulmányozását!

GyomnövényekTermékHatóanyagDózis
Magról kelő- és évelő kétszikű gyomokBofix Gardenklopiralid + floraszulam + fluroxipir15 ml/
100 m2
Magról kelő és évelő kétszikű gyomokSubstral gyomirtó szer gyeptrágyával, Landscaper Pro gyomirtó szer gyeptrágyával2,4-D + dikamba + NPK műtrágya granulátum20 g/m2
Magról kelő és évelő kétszikű gyomokDicophar, Gyom Stop Plusz, Pázsit-mester Profi2,4-D + MCPA+MCPP-P+ dikamba100 ml/ 100 m2

Fontos tudni, hogy a felsorolt készítményekben hormonhatású hatóanyagok is találhatók, amik a kétszikű kultúrnövényeket (pl.: zöldségfélék, díszcserjék, gyümölcsfák) károsíthatják. A permetezést ezért úgy kell végezni, hogy ezekre a növényekre semmiképpen se kerüljön permetlé.

Egy különleges probléma: a moha

Mivel a hazánkban 2019. december 31-ig volt használható a lombosmoha-fajok elleni Mogeton 25 WP készítmény (quinoklamin hatóanyag), ezért a nem kívánt mohatelepek kialakulását csak megelőzni lehet, vagy meg lehet akadályozni a további terjedésüket mechanikus módon.

A gyepterületek mohásodása több okra is visszavezethető. A moha a túlzottan árnyékos helyeket kedveli, így például a házak északi oldalán (ahol a fű nem marad meg) gyakran előfordul.

Ahol a gyep számára kedvezőtlenek a körülmények, ott szintén megjelenhet a moha, a fényviszonyoktól függetlenül. Ez adódhat tápanyaghiányból vagy a talaj nem megfelelő szerkezetéből (pl.: levegőtlen, tömörödött talaj) is. Ezért a gyepterületek levegőztetése és kiegyensúlyozott tápanyagellátása egyaránt fontos.

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Ökológiai gazdálkodásban is lehet sokat termelni!

2022. április 19. 05:00

Vannak már olcsó tápanyagok, amelyekkel biogazdálkodásban is többet lehetne termelni!

A DirectInject közvetlen befecskendezés ezüstérmet hozott az AMAZONE számára

2021. december 17. 07:36

A DirectInject segítségével individuálisan reagálhat a kultúrnövény igényeire, és megtakarítható a növényvédő szerek és a szántóföldi permetezőgép további menetének költsége.

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.

Hányféle készítményt lehet egyszerre egy permetlébe belekeverni?

2024. június 11. 04:36

Permetezni szeretnék kiskertemben, gombás betegségek és kártevők ellen egyaránt. Hányféle készítményt lehet egyszerre egy permetlébe belekeverni?