Ház, táj blog

Ezt a földet választottam – kiegészítés

Agrofórum Online

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?

Ahány kert, annyiféle körülmény. Ennek okán előfordul, hogy a kiválasztott termesztőközegen kívül érdemes más „támogatókat” is alkalmaznunk ahhoz, hogy növényeink egész évben egészségesen fejlődjenek. Milyen jótékony hatásai vannak a fenyőkéreg alkalmazásának? Miért és hogyan támogatja az ideális talajállapotot az agyaggranulátum és a kertészeti perlit? Mit befolyásol a natúr tőzeg?

A cikksorozat előző részeiből kiderült, milyen a jó minőségű virágföld, milyen termesztési célokhoz vagy életterekhez válasszunk külön ültetőközeget, és vajon miben más a különböző növényfajoknak létrehozott, egyedi virágföld?

Fenyőkéreg

A talajtakarásra használt természetes anyagok (mulcs) közül a legismertebb, és mind a mai napig a legkedveltebbek közé tartozik a fenyőkéreg. Alapvető dekorációs kelléke egy sokoldalúan felhasznált, sokféle növénynek otthont adó kertnek. A kisebb méretű fenyőkéreg ideális évelőágyások és alacsonyabb cserjék alatti takarórétegnek, de még balkonládák és teraszon nevelt cserepes növényeink alá is tehetünk. A nagyobb méretű kéreg a hosszú életű, magasra növő cserjék, örökzöld sövények vagy díszfák alatt mutat jól.

A fenyőkéreg-takarás minimum 5 cm magas borításban már kiválóan megakadályozza a gyomnövények kelését, jótékonyan szabályozza a talaj vízháztartását, csökkenti a talaj kémhatását és támogatja a talaj laza szerkezetének hosszú távú megőrzését. A kívánt talajtulajdonságok fenntartását segítve támogatja a talajlakó hasznos szervezetek (pl.: giliszta) megtelepedését és tartós jelenlétét.

Fenyőkéreg

Elhelyezése előtt érdemes a kertünkben a növényzetet eltávolítani (különös tekintettel a gyomnövényekre és a magas fűre), ezt követően egyenletesen kijuttatni. Rásegíthetünk arra, hogy a kéregdarabok egyenletesen, „helyreigazítva” borítsák a talajt, de ebben idővel segítségünkre lesz a terület igénybevétele és az eső.

A jó minőségű fenyőkéreg gombaölőszerrel kezelt, valamint nem tartalmaz szintetikus színezőanyagot vagy idegen anyagot. Hátránya, hogy 2-4 évente (minőségtől függően) pótolni kell a megfelelő borítás érdekében. További hátulütője, hogy a hasznos szervezeteken kívül a sok búvóhellyel kecsegtető kéregdarabok vonzzák a meztelencsigákat is.

Agyaggranulátum

Pontosan nem tudnám megmondani, mikor jött divatba, de kétségtelen, hogy az év bármely szakában alkalmazható, hasznos dekorációs elemről van szó. Most, ahogy gondolkodunk az őszi díszek elkészítésén, érdemes megismernünk ezt a talajtakaró anyagot.

Kétféle agyagranulátummal találkozhatunk az áruházakban, kertészeti árudákban: a dekor és a natúr agyaggranulátummal. A natúr agyaggranulátumot elsősorban a cserép aljára vagy a cserép köré, az alátétbe helyezzük. A cserép alján vízelvezető funkcióját tölti be, a cserép alátétjébe téve pedig lassítja a cserépből kifolyt víz párolgását. Ez különösen előnyös a magasabb páratartalmat kedvelő szobanövényeknek, hiszen hosszabb ideig lesz körülöttük párásabb a levegő.

Ezenkívül azért is hasznos, mert az agyaggolyócskák – megszívva magukat – fokozatosan adják le a felvett vízmennyiséget, így a gyökerek egy nagyobb kannarándítás után sem fulladnak meg a cserépben (ennek ellenére mindig kerüljük a túlöntözést! A növény könnyebben elvisel egy kicsit hosszabb idejű szárazságot, mint a gyökerek befulladását). Továbbá az agyaggranulátumot bekeverhetjük a virágföldbe is, így növeljük a közeg levegőzöttségét.

Agyaggranulátum

A dekor agyaggranulátum csupán rendeltetési helyét tekintve tér el a natúr agyaggranulátumtól, hiszen a talaj/virágföld felszínét borítjuk be vele. Jól mutat cserepes és balkonnövények tartóiban, és hasznos talajtakaróként funkcionál: lassítja a talajnedvesség elpárolgását, ezáltal meggátolja a gyors kiszáradást, ezenkívül korlátozza a gyomok fejlődését.

Amennyiben pusztán esztétikai céllal vásároljuk, ajánlható azok részére is, akik szeretik feldobni a lakásukat egy-egy művirágos dekorációval, így természetesebbé válik a hatás. Emellett temetői sírok vagy kis kerti tavak partján is jól mutat. Sajnos mellőznünk kell kisgyermekek és kíváncsi háziállataink társasága mellett. Nagy előnye, hogy korlátlan ideig tárolható száraz helyen.

Kertészeti perlit

A perlit természetes körülmények között is előforduló vulkáni kiömlési kőzet. Jellemzője a magas víztartalom és a savanyú kémhatás. Ennek az anyagnak az őrleménye – ami a kertészeti perlit előállítása során expandáláson (duzzasztás) is átesik -, adja a kertünkbe/virágcserépbe keverhető (duzzasztott) perlitet. A duzzasztott perlit környezetbarát, fehér színű, nagy porozitású, szemcsés struktúrájú, magas hőszigetelő-képességű kőzet.

Kertészeti perlit

Tápanyagot nem tartalmaz, de elősegíti az egészséges gyökérrendszer kialakulását és a vetőmagok egyenletes csírázását. Palántázáshoz, tömör kerti talajhoz adva biztosítja a talaj fokozottabb levegőzöttségét és az optimális vízellátást, kiváló talajklíma-befolyásoló és talajlazító tulajdonságának eredményeként. Ezenkívül használják ásványi műtrágyák hatásának meghosszabbítására is. Az agyaggranulátumhoz hasonlóan képes hosszabb ideig tárolni nagy (akár saját súlya hússzorosának megfelelő) mennyiségű vizet, és csak környezetének tartós szárazsága esetén leadni.

A gyökereztetésen és palántázáson túl alkalmazhatjuk még szobanövények ültetésénél és szaporításánál, hidrokultúrás növényeknél, tetőkerti növények telepítésénél és kertépítésnél.

Natúr tőzeg

A tőzeg a legalapvetőbb közeg, amellyel biztosíthatjuk a savanyú kémhatású ültetőközeget kedvelő növényeknek a megfelelő talaj pH-tartományt. Ezenkívül ajánlják még a talajszerkezet javítására és termesztő közegek alkotórészeként.

Natúr tőzeg

Előírás szerint minimum 40%-os szervesanyag-tartalommal, 1,0 m/m% nitrogéntartalommal (N) és 0,1 m/m% foszfortartalommal (P2O5) kell rendelkeznie. Maga a közeg pH-értéke gyengén savanyú, 6,0-6,5 közötti. Szervesanyag-tartalmán kívül magas a rosttartalma és alacsony a sótartalma. Vízelvezető képessége és pufferképessége kiváló, magasfokú levegőzöttséget biztosít a növények gyökerének.

A tőzeg tulajdonságainak hátulütője, hogy hamar kiszárad és viszonylag gyorsan tömörödik, ezért talajlazító (pl.: perlit) hozzáadása és gyakoribb öntözés javasolt, amennyiben növényünk igényli.

Gyönyörű őszi időt, egészséget és türelmet kívánok a kerti munkákhoz!

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége

2019. január 10. 05:37

Ne a növényhez válasszuk a helyet, hanem a helyhez válasszuk a növényt! A körülmények diktálnak, nem elsősorban az ízlésünk! – ezzel az intelemmel búcsúzott a cikk első része. Most a terítékre kerülő talajtextúrák megismerésénél is szem előtt kell tartanunk, hogy azok a megvásárolt növények fejlődhetnek a kertünkben egészségesen, amelyeknek megfelel kertünk talajának fizikai félesége.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.