Előfordulhat, hogy nem sikerül senkit sem beszerveznünk a növények megöntözésére a többnapos nyaralásunk időtartamára. Milyen előkészületeket tehetünk, hogy a szobanövényeink és a kertlakók is átvészeljék ezt az időszakot?
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nemcsak nekünk és háziállatainknak, hanem a növényeinknek is kulcsfontosságú a nyári hőségben. Akármekkora fejtörést is okoz, de a nyári távollétek idejére is gondoskodnunk kell az öntözésről. A legegyszerűbb az, ha a szomszédunkat vagy közelebb lakó rokonunkat, esetleg barátunkat meg tudjuk kérni a locsolásra, de akkor se essünk kétségbe, ha magunknak kell bevetnünk valamilyen trükköt a külső segítség hiányában.
A következő tanácsokat érdemes akkor is betartani, ha akár csak egy hétvégére utazunk el rokonlátogatásra vagy egy hosszú hétvégére, hiszen ekkor is legalább 1-1,5 nap kimarad az öntözésben, ami a vízigényes növényeinknél már komolyabb károsodáshoz is elegendő lehet. A kevésbé vízigényes, sőt a szárazságtűrő növények esetében rövidebb időre nem szükséges semmin változtatni, de ez mindenkinek a legjobb belátására van bízva.
Szobanövények
A szobanövényeink megfelelő vízellátásának biztosításáról így gondoskodhatunk:
- Közvetlenül elutazás előtt locsoljuk meg őket.
- Öntözést követően a napnak jobban kitett növényeket (pl.: ablakpárkányon lévők) vigyük a lakás egy olyan világos helyére, ahol nem éri őket közvetlenül a tűző nap.
- Ha rendelkezésünkre áll otthon műanyag lavór, vagy gyerekkád, töltsünk bele vizet, és helyezzük abba a vízigényesebb növényeket.
- Ha a lavór vagy a kád nem opció, akkor vízigényesebb növények esetében vásárolhatunk olyan önöntöző virágtartót, amely egy kanóc és egy beépített víztároló segítségével biztosítja növényeid vízellátását. Ez a virágtartó drágább, de a sokat utazó, otthon virágot nevelő családoknál kifizetődő.
- Készíthetünk egyedi öntöző szerkezetet is egy ásványvizes palack, szög és kalapács segítségével: a palackot teletöltjük vízzel, kilyukasztjuk a kupakját a szög és kalapács segítségével, majd helyezzük fejjel lefelé a palack nyakát a növény földjébe. Ezáltal folyamatosan adagolni fogja a vizet a növénynek. A biztonság kedvéért próbáljuk ki az utazás előtt ezt a módszert, hogy jól működik-e.
- Ha a ház néhány helyiségében félig leengedjük a redőnyt vagy behúzzuk a sötétítő függönyöket, akkor a növények még lassabban használják fel a virágföld nedvességét.
Teraszunk, tornácunk, balkonunk növényei
A teraszon, tornácon főként napos helyen lévő növényeket így készíthetjük fel a távollétünkre:
- Utazás előtt tegyük be a balkonládákat egy nagyobb, vízzel teli lavórba, hogy alulról jól megszívhassák magukat vízzel. A tápanyagigényes növényeket lássuk el tápoldattal is.
- Ha az előbbi nagyon macerás, a balkonládákba is beállíthatjuk az ásványvíz-palackos önöntözőket.
- A megöntözött növényeket tegyük árnyas helyre.
- Ha több egyedülálló virágtartóban van virágunk, és a fenti ötletek nagyon körülményes megoldások, akkor vessük be a következőt: egy nagy edénybe töltünk vizet, majd vastag fonalakat helyezünk bele. Ezek egyik vége a vízzel teli edényben marad, a másik vége pedig mélyen a növény földjébe lesz belevezetve. Fontos, hogy az edény magasabban legyen, mint a növények, így folyamatosan képesek lesznek majd a fonálon keresztül adagolni maguknak a vizet.
- A nagyobb cserepes növények tartójába érdemes agyaggranulátumot, mulcsot vagy kavicsot szórni a virágföldre, mert ezek lassítják a párolgást.
Ha egy hétnél hosszabb ideig vagyunk távol az otthonunktól, akkor érdemes valakit megkérni arra, hogy legalább a kihelyezett önöntözőkből pótolja a vizet.
Kertünk növényei
A kerti növényeket a távollétünk alatt egy nagyobb nyári zápor is képes ellátni kellő mennyiségű vízzel, de nem alapozhatunk ekkora szerencsére, tekintve a mostanában egyre gyakoribb, hosszabb száraz időszakokat. Éppen ezért érdemes az utazás előtt alaposan, bő vízzel meglocsolni őket: a gyümölcsfákat, a veteményest, a dísznövényeket, sövénynövényeket stb. A nyaralás előtti utolsó locsolást is mindenképpen kora reggel vagy estefele ejtsük meg – a mindennapi gyakorlatnak megfelelően.
Akinek szép, sok törődést igénylő kertje van, annak meg kell fontolnia, hogy mikor menjen el hosszabb pihenésre az otthonától távol. Utólag keserédes emlék lesz a nyugodt pihenés vagy az izgalmas kalandok, ha otthon a kertben elpusztult, kiszáradt vagy a kiszáradás szélén lévő, már menthetetlen növények látványára érkeznénk haza. Gondolkodjunk annyival előre, hogy a nyaralásra szánt időre mindenképpen találjunk valakit, aki az időjárás elemeinek jobban kitett kinti növényekről gondoskodik! Még ha a benti növények és balkonnövények vízigényét előre meg is oldjuk, a kert növényeinek öntözéséhez mindenképpen kerítsünk valakit!
Gondtalan, kalandokkal és pihenéssel teli szép nyarat kívánok!
Kapcsolódó cikkek: