Ház, táj

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

Agrofórum Online

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?

Jelez a növény!

A túlöntözést számos módon jelzi számunkra a növényünk, azonban minden “jószándéka mellett” sem segít ezzel mindig nekünk. A túlöntözésre utaló jelek ugyanis sok esetben megegyezhetnek a “kevés vizet kaptam” körülményekkel.

De lássuk, milyen jelekből gyanakodhatunk túlöntözésre:

  • Lassuló vagy elmaradó növekedés: a túlöntözött szobanövények lassabb fejlődést mutathatnak, emellett az új hajtások és/vagy virágok kialakulása is gátolt lehet.
  • Gyökérrothadás: a túlöntözött növények gyökere a túl sok víztől elrohadhat. Míg az egészséges gyökerek fehéres színűek, addig a rothadó gyökerek sárgásbarnák vagy sötétebbek lehetnek, és kifejezetten kellemetlen szagot áraszthatnak.
  • Sárguló és elszáradó levelek: a túlzott nedvesség a levelek sárgulásához vezethet. A levelek összegyűrödhetnek, megpuhulhatnak, elszáradhatnak és leeshetnek. Ez a jel arra utalhat, hogy a gyökerek nem kapnak elegendő oxigént az elárasztott talajban.

Ha észrevesszük, hogy a növény túl van öntözve, minél előbb intézkedni kell, hogy megmentsük! Íme néhány tanács, amivel segíthetünk a túlöntözött növénynek.

Első lépés: az öntözés abbahagyása

A legelső lépés, ha azonnal abbahagyjuk az öntözést, hogy megakadályozzuk a további gyökérrothadást, és megakadályozzuk a további kedvezőtlen változás kialakulását. Ha az öntözést abbahagyjuk, hagyunk esélyt kiszáradni a túlöntözött növény földjének, ezzel pedig segíthetünk a gyökereknek visszanyerni az egészségüket.

Segíthet a páratartalom növelésén a csoportos elhelyezés

Változtassunk a körülményeken!

A túlöntözött növényt első körben hagyjuk egy kicsit szellőzni: távolítsuk el a virágtartóból, és hagyjuk szabadon a gyökereket. Ez lehetővé teszi a felesleges nedvesség elpárolgását és a talaj kiszáradását. Ezt követően próbáljuk átültetni friss, száraz talajba a növényt. Távolítsuk el a rothadt gyökereket, és ültessük be a növényt friss, új, tápanyagban gazdag talajba.

A megelőzés

Minden szobanövénynél meg kell győződnünk róla, hogy a növényeknek megfelelő vízelvezetése van, és ne hagyjuk a virágtartóban és az alátétekben a vizet stagnálni.

A túlöntözéses tapasztalatból tanulva módosíthatunk az öntözési rutinon. Fontos, hogy a növények csak akkor legyenek öntözve, amikor a talaj felső rétege megszáradt. Ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát az ujjunkkal vagy egy nedvességmérővel.

A türelem rózsát terem!

Ha úgy látjuk, hogy a túlöntözött növényünkön nem segítettek a fenti tanácsok, akkor se veszítsük el a reményt! Valószínűleg nem kevés időbe telt, mire a növény ebbe az állapotba került, ezért ne is várjuk, hogy néhány nap alatt helyrejön!

Miután megtettük a szükséges lépéseket egy haldokló növény megmentésére, egy hónapba is kerülhet, mire javul az állapota, vagy ismét növekedni kezd.

A fényigény és a párartalom is kulcsfontosságú!

Más igények is fontosak!

A növények fényigénye igencsak változó lehet, ezért mindig tájékozódjunk arról, hogy a növényünk a közvetlen napsütést, a szórt fényt vagy inkább az árnyékos körülményeket kedveli-e, majd ha szükséges, ennek megfelelően költöztessük át egy másik helyiségbe vagy helyre!

A fényigényen kívül a helyiség páratartalma is fontos lehet! Ha a szóban forgó növényünk a trópusokról származik, akkor elképzelhető, hogy az alacsony páratartalom a baja. Jó hír, hogy ezen többféle módon is segíthetünk. Megfontolandó egy párásító beszerzése, vagy a növény fürdőszobába való áttelepítése, de a helyzeten már az is javíthat, ha egymás mellé rendezzük a növényeket, hogy a nagyobb zsúfoltságban érezzék a hevesebb kipárolgást.

Arra fokozottan oda kell figyelnünk, hogy a túl magas páratartalom ugyanúgy problémás lehet, mint az alacsony. A magas páratartalom a penész és a gombás fertőzések kialakulásának kedvez, és a levelek elsárgulásához vezethet. Érdemes számolni azzal is, hogy a növények nem szeretik, ha közvetlenül a fűtőtest vagy a szellőzőnyílás mellé helyezzük őket.

Ha már elszáradt…

Ha a levelek teljesen elbarnultak, bátran vágjuk le őket, mert ezek a növényi részek már nem fognak meggyógyulni. Ezzel elősegíthetjük, hogy a növény az újabb levelek növesztésére fókuszáljon. Az elhalt leveleket egy metszőollóval vagy ollóval távolíthatjuk el a legkönnyebben. Ugyanígy levághatjuk a szárak elhalt részeit is. Ha nagyon rossz állapotban vannak, elegendő, ha csak a talaj feletti 5 centiméteres részt hagyjuk meg.

Ültessük új, friss földbe a növényt, ezzel segítjük a gyökerek regenerálódását

Egy jobb célért

Amennyiben már mindent megpróbáltunk, és az egy hónapos várakozási időn is túl vagyunk, de a növény nem mutat számottevő javulást, ideje búcsút venni tőle. Ahelyett azonban, hogy kidobnánk a kukába, használjuk fel a komposztáláshoz, hogy a belőle kinyert tápanyagdús talajt más növények táplálására fordíthassuk.

Az tisztán látszik, hogy a túlöntözött növény megmentése nehéz, de nem lehetetlen. Azonnali cselekvéssel és megfelelő gondozással visszaállíthatjuk a növény egészségét. Legyünk türelmesek, figyeljünk a növény jelzéseire, és adjunk neki és magunknak is még egy esélyt!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit kell tudni a hazánkban élő társas darázsfajokról? - I. rész

2024. augusztus 30. 05:40

Magyarországon a leggyakrabban a társas darázsfajok képviselőivel találkozhatunk. Közülük a leggyakoribbak a kecskedarázs, a német darázs és a padlásdarázs.

Mit kell tudni a hazánkban élő magányos darázsfajokról?

2024. augusztus 27. 05:40

Életmódjukat tekintve a darázsfajokat két nagy csoportba oszthatjuk, így megkülönböztetünk magányos és társas darázsfajokat. Ismerkedjünk meg a magányos darazsak szokásaival és legfőbb fajaival!

Mit kell tudni a hazánkban élő darázsfajokról?

2024. augusztus 16. 05:40

A minap találtunk egy tenyérnyi darázsfészket, amely kecskedarazsak otthona volt. Gondoltam, utánajárok az allergiás cikksorozat kapcsán a darazsak világának, és a darázsfészkek biztonságos eltávolításának.

Allergiás kertészkedik – a pollen és a megporzás

2024. augusztus 5. 05:40

Értsük meg a növények különböző szaporodási stratégiáit! Mi a különbség a szélbeporzású és rovarmegporzású növények pollenjei között? Melyik növények egy- és melyek kétlakiak? Mit jelent az egyivarú és kétivarú virág fogalma?

Szélerózióval szembeni védelem: takarónövények, védősávok

2023. szeptember 16. 08:40

Most a szélerózióval szembeni védekezés egyik természetes alternatívája kerül bemutatásra.

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Nehézfémszennyezés a talajban: ólom (Pb)

2022. december 4. 08:37

Az ólom talajban történő mozgásáról elmondható, hogy a legerősebben lekötött fém, szerves komplexekben, specifikus adszorpciós folyamatok révén kötődik, lemosódása igen kismértékű.

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?