Ház, táj

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A méhfélék I.

Agrofórum Online

Ki ne ismerné gyerekkorától kezdve a legszorgosabb rovarokat, amelyek egy rendkívül izgalmas közösség részei. Számtalan méhfajjal találkozhatunk a kertben, és érdemes róluk tudni egy s mást.

A kertünkben sürgő-forgó beporzók közül közelebbről megismerkedtünk már a legfontosabb bogarakkal, lepkékkel, darazsakkal és kétszárnyúakkal (légyfajokkal).

A hártyásszárnyúak rendjébe tartozó darazsak (fémdarazsak, bányászdarazsak) rokonai a különböző méhfajoknak. Ez a rend pedig több száz különböző méhfajt számlál itthon, köztük a legfontosabbak a poszméh-, művészméh-, bundásméh-, földiméh-fajok és természetesen a háziasított háziméh.

A következő két cikkben ezekkel a fajokkal ismerkedünk meg. Most a poszméhek és a bundásméhek kerülnek bemutatásra.

Szorgos kis méhecskék

A beporzó méhfajok már külsejükben is elárulják nekünk, hogy miért látogattak el a kertbe: jó beporzók lévén rendelkeznek egy igen hatékony szállítóeszközzel, mégpedig a lábukon lévő púpos kosárkájukkal, emellett a testükön és végtagjaikon lévő dús szőrzetükön is sárgállik a pollen. Aktív repülési időszakuk alatt szinte nem is látunk mást, csak hogy egyik virágot a másik után látogatják.

A háziasított háziméh mellett nagyon sok vadméh-faj is szép számmal képviselteti magát a rovarvilágban: hazánkban több mint 700 vadméh-fajt tartanak számon, szerte a világban pedig kb. 20-25 ezerre becsülik a fajok számát.

Beporzó tevékenységük a gyümölcsös kultúrákban és a vadnövények természetes életközösségeiben is vitathatatlan. Kutatások alkalmával megfigyelték, hogy például az almafa virágainak beporzói fele-fele arányban házi- és vadméhek. Ezenkívül vannak olyan növények (pl. lucerna) amelyek felépítésükből adódóan nehezen hozzáférhetők a háziméh számára, ezért beporzásuk nagyban függ a vadméhek tevékenységétől.

Poszméh-fajok

A poszméh-fajoknak több mint 250 fajuk ismert, az egész világon elterjedtek. Az ide tartozó fajok változó méretűek, nagy részük szociális, ami azt jelenti, hogy 50-500 egyedet magába foglaló kolóniákban élnek. A kolóniákban élő fajok napközben gyakran föld alatt pihennek, általában emlősök föld alatti kamráiban, amelyeket egerek, vakondok üregeiben készítettek. Ezek a fajok így kerülik el a rájuk kedvezőtlenül ható nagy meleget és a forró napsugarakat. Más poszméh-fajok a fák odvaiban, vagy akár a magas és sűrű fűben is létrehozhatják a kolóniát, nem szükséges számukra a föld alatti otthon.

A poszméhek a virágokról pollent és nektárt is gyűjtenek

A mérsékelt égövben, így hazánkban is az egyedek nagy része (dolgozók, idős nőstények, herék) ősszel elpusztulnak, és csak a megtermékenyített nőstények telelnek át. Ezek a nőstények tavasszal lerakják a petéiket az általuk épített és csak néhány sejtből álló lépbe. A hímek csak nyár végén, illetve ősszel jelennek meg.

A poszméhek fajtól függetlenül szelíd fajok, de a nőstények szúrhatnak, ha veszélyben érzik magukat, ezért ne háborgassuk őket! Hazánkban a földi poszméh (Bombus terrestris) a legelterjedtebb faj.

A poszméheket másképpen dongóknak, vagy dongóméheknek is nevezik, ami hangos, döngő repülésükre utal. A poszméhek a legnagyobb termetű méhek közé tartoznak. Tömött testüket rendszerint tarka szőrbunda fedi. Színük általában feltűnően kontrasztos.

A virágokról pollent és nektárt is gyűjtenek. Számos növényt, köztük vadnövényt és termesztett növényfajt is beporoznak, köztük például a paradicsomot, cukkinit, dinnyét, paprikát és lucernát. Számos országban oly mértékben elterjedtek, hogy az üvegházi növényfajok egyedüli beporzó rovaraivá váltak.

Népszerűségüknek és tagadhatatlan hasznosságuknak köszönhetően az 1980-as évek óta kereskednek is velük. Ez a helyzet az Európában (Franciaországban, Olaszországban), Törökországban és Irán északi részén honos földi poszméh dalmatinus alfajával (Bombus terrestris dalmatinus), amelynek 1 millió kolóniája 2006-ban mintegy 57 országba jutott el.

Érdekesség a poszméhekről

A poszméhek a sikerüket a viselkedésüknek és szájszervüknek köszönhetik: sokkal alacsonyabb hőmérsékleten is aktívak, mint a háziméhek, ezenkívül a többi fajnál jóval hosszabb nyelvvel rendelkeznek. Ez azért fontos, mert így a mélyebben levő nektárforráshoz is hozzáférnek, pl. a lucerna virágaihoz. Ennek köszönhetően a lucerna virágait több mint 70%-ban a poszméhek porozzák be.

Bundásméh-fajok

A bundásméh-fajok a mézelőméhek alcsaládjának egyik legnagyobb csoportja mintegy 400-450 becsült fajszámmal. Ezek a fajok elnevezésüket a robusztus testüket borító dús szőrzetről kapták. Különös ismertetőjük, hogy nincs pollengyűjtő kosárkájuk. Ezt helyettesítendő a nőstények hátsó lábán hosszú szőrszálak nőnek, amelyekre rá tud tapadni a virágpor. A poszméhekhez hasonlóan a hímek és a nőstények is hosszú nyelvvel rendelkeznek, mely lehetővé teszi számukra, hogy a mély és csőszerű virágok nektárjához is hozzájussanak.

A bundásméhek magányosan élnek, fészküket a száraz talajba, falrepedésekbe építik

A bundásméhek magányosan élnek, fészküket a száraz talajba, falrepedésekbe építik. Vannak köztük olyan fajok, amelyek számos növényt látogatnak és képesek beporozni, megint mások csak bizonyos növényekre vagy növénycsaládokra specializálódtak. Ilyen a legismertebb bundásméh-faj is, a gyakori bundásméh (Anthophora plumipes), amely a Boraginaceae növénycsalád és más kora tavaszi fajok virágait porozza be. A kedvencei közé sorolhatók a tüdőfű, a nárcisz, a kankalin, a rozmaring, a káposzta és a lóbab virágai is.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Őszi terméshatározó III. rész – tapadó vadszőlő, kökény, közönséges boróka

2019. október 9. 04:37

A természetben a ritkábban előforduló kék árnyalatok igazán egyedivé, különlegessé teszik egy növény megjelenését. Az ősszel érő, kékes színű termésüket leszámítva a tapadó vadszőlő, a kökény és a közönséges boróka igen különböznek egymástól, de érdemes kicsit közelebbről megismerkedni velük.

Mindent a hunyorról

2019. február 26. 05:36

Akármikor eszembe jut, látom valahol vagy olvasok róla, mindig úgy érzem, körüllengi valami titokzatosság, valami varázslat ezt a növényt. Pár éve jött divatba, tudatosan keressük a kertészetekben, virágüzletekben. De mennyit tudunk róla pontosan? Íme a páratlan hunyor!

Van még perspektíva a dísznövénytermesztésben?

2018. november 1. 14:39

Szuvandzsiev Péter a családi tradíciót viszi tovább és 2500 négyzetméteren termeszt dísznövényeket Gyömrőn.

Mire van szüksége egy egészséges erdőnek? II. rész – az odvas fák szerepe

2022. február 25. 04:36

Az odvas fák a holtfákhoz hasonlóan egy egészséges erdő szerves részei. Minél idősebb egy erdőállomány, annál több és változatosabb odú található benne, így különböző állatfajok számára nyújthat táplálékot, menedéket, vagy helyet az utódok felnevelésére. De hogyan alakulnak ki ezek az odvak a fán? Miért fontosak olyan sok állatfajnak?