Ház, táj

Ismerjük meg a hagyományos, magyar tojásdíszítési technikákat!

Agrofórum Online

Mit jelent a berzselés? Milyen az azsúrozott tojás? Hogyan készülnek az írott remekművek, és hogyan karcolják, metszik a tojást? Ismerkedjünk meg ezekkel a csodálatos, hagyományos módszerekkel!

Számos régi hagyomány kötődik a húsvét alkalmával készített hímes tojásokhoz. Már magának a tojásnak, mint jelképnek is igen gazdag a jelentésvilága. A legősibb termékenységszimbólum, ami ha húsvétkor piros színt kap, Jézus Krisztus vérét jelképezi.

Maga a tojásfestés nem újkori „találmány”, sőt! Régészeti leletek bizonyítják, hogy már nomád őseink is díszítettek tojásokat: megörökítették például a mindennapi életük és hitviláguk mozzanatait, így a tojásokon megjelennek többek között a pásztorkodás, a természet, a sámánizmus egyes jelképei, a világmindenség akkori tudásuk szerinti ábrázolása, kezdetleges technikával elkészítve.

A hagyományőrzés jegyében készített hímes tojások egyenesen remekművek! Tájegységenként változó technikák és motívumok teszik gazdaggá a formavilágot, és nemcsak a színekkel, de a különböző jelképekkel is változatos műremekek készülnek.

Ezeket a technikákat természetes festőlevekbe mártott tojásokkal lehet a leginkább hagyományőrző módon elkészíteni. A különböző fűszerek, zöldségek, gyümölcsök és egyéb konyhai alapanyagok segítségével változatos színű tojásokat kapunk.

Ismerkedjünk meg közelebbről a hagyományos magyar tojásdíszítési technikákkal!

Berzselés

A berzselést batikolásként vagy levélrátétes díszítésként is ismerik. Az egyik legnépszerűbb módszer, mivel otthon a konyhában, gyerekekkel együtt is elkészíthető, és különösebb kézügyesség nélkül is szép tojásokat alkothatunk.

A berzselt tojásokon a karéjos vagy szeldelt levelek és egyszerű virágok mutatnak a legszebben. Egy tojásra többféle levél vagy virág is kerülhet. A leggyakoribb „minta” a petrezselyemlevél, de használhatjuk az árvácska vagy az ibolya virágát, rózsa vagy fűszernövények leveleit és így tovább. A tojásokra rásimítjuk a kiválasztott leveleket, majd szorosan bekötjük egy gézbe vagy harisnyába, majd belerakjuk őket a festőlébe. A hagyomány szerint a vöröshagyma beáztatott héjából készült festőlébe helyezzük a tojásokat, aminek eredményeképpen gyönyörű bronzbarna színt kapunk. A kész tojásokon, a kicsomagolás után ott marad a tojás eredeti színében a levél vagy virág lenyomata.

Írott tojások

Az írott tojásokat más néven viaszolt tojásnak is nevezzük. Ennél a díszítési technikánál jelenik meg a leghangsúlyozottabban a magyar hímes tojások legfőbb jellegzetessége: a tojásfelület mértani felosztása. Az osztóköröket és a „mezőkben” lévő motívumokat az írott tojások esetében egy hagyományos segédeszközzel, írókával készítik. Az írókára segítségével viasszal rajzoljuk meg a tojásra a díszítést. Ezt követően langyos festőlébe kerülnek a tojások a kívánt színárnyalat eléréséig. Miután kivettük a tojásokat a festőléből és megszáradtak, a viaszt leolvasztjuk a tojásról, így a viasz által fedett felületek alatt kirajzolódik a minta. A kész tojásokat szalonna bőrkéjével vagy zsírral bekenve fényezzük.

Karcolás

A karcolás bizonyos szempontból a viaszolás inverze, ugyanis a karcoláshoz elsőként megadjuk a tojásnak az alapszínt, majd ezt követően alkotunk rá. A karcolás lényege, hogy a megfestett tojásokon valamilyen karcolásra alkalmas eszközzel (pl. vastagabb tű, szike, éles kés) lekaparjuk a festéket. A karcolt minták sokrétűek: vastagabb vagy vékonyabb vonalak, gyönyörűen kidolgozott, aprólékos minták, de még színátmenetek is készülhetnek.

Metszés

A tojásmetszés ritkább és igen nehéz eljárás. Az írott tojásokat savanyú káposzta levében vagy ecetben órákon át áztatják, ennek eredményeképpen a viasszal megírt terület kivételével lebomlik a tojáshéj egy része.

Pingált tojás

A már alapszínnel rendelkező tojásokra vékony ecsettel megfestjük a motívumokat. Ennél a technikánál lehetőség van részletes szimbólumrendszer kidolgozására, vagy egy tájegység (pl. kalocsai) mintavilágának megörökítésére is. A legaprólékosabb munkával, a tűfestéssel igazán csodálatos tojások születnek.

Azsúrozás, csipketojás

Véleményem szerint az azsúrozott tojás és a csipketojás készítése a díszítési technikák királynői. Igen bonyolult, rendkívül idő-, türelem- és gyakorlatigényes módszer, melynek során a tojásra felrajzolt mintát áttörik. Végeredményben úgy néz ki a tojás, mintha textilből alkották volna meg. A mintákat nemcsak tyúk-, hanem nagyobb méretű strucc- vagy lúdtojásra is készíthetik.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mihez kezdjünk a megmaradt főtt tojással az ünnepek után?

2024. március 29. 08:10

A legtöbb család túlvállalja magát a húsvéti tojásfőzéssel. Hogy miért? Mert szépen mutatnak a hímes tojások az ünnepi tálakon, főként, ha sokfélét festünk. De mit kezdjünk a megmaradt főtt tojással az ünnepek után?

Nem várható tojáshiány

2023. március 30. 08:03

Továbbra is belföldön termelt tojást érdemes választani, mert az garantáltan jó minőségű, és biztosítja a termelés fennmaradását, ezzel együtt az ország ellátásbiztonságát is.

Készítsünk húsvéti ajtódíszt!

2021. március 25. 08:37

Készítsünk egyedi húsvéti ajtódíszt a családdal, így saját kezünkből kerülhet ki a vidám, színes hangulatot hozó éke a lakásnak! Szerezzük be az alapanyagokat, hagyjunk meg a héten egy szabad estét, és kezdődhet az alkotás!

Egyre több itthon az import tojás

2018. március 28. 14:14

Nagy segítséget jelent a választásnál a tojáson található kódszám, amely amellett, hogy megjelöli, mely országból, mely megye és járás mely termelőjének istállójából származik az adott termék, azt is megmutatja, hogy milyen tartástechnológia mellett termelték.