Ház, táj

Ne vásároljunk nyaralás alkalmával növényeket külföldön!

Agrofórum Online

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal minden évben felhívja a külföldre utazók figyelmét a növényegészségügyi szabályokra, amelyeket szigorúan be kell tartanunk. A hazai élővilág védelme érdekében ne hozzunk haza külföldről növényeket, mert kórokozót vagy kártevőt is behurcolhatunk az országba!

A „külföld” alatt minden kontinens minden országa értendő, de különösen a Föld eltérő éghajlati vidékein elhelyezkedő, és/vagy nagyon messzi országokba utazókat szólította meg a Nébih.

Nem érdemes növényvásárlással összekötni a nyaralást!

A hazai szakmaközi szervezetek és a Nébih is azt tanácsolja a növénykedvelő utazóknak, hogy soha ne hozzanak haza növényeket, virágokat, magokat, gyümölcsöket vagy zöldségeket egy külföldi útról. Ezek, vagy ezek csomagolása vagy földje olyan kártevőket rejthet magában, amelyek károsíthatják az Európai Unióban honos és termesztett növényeket.

A növényi kártevők és betegségek hatással lehetnek egy ország élelmiszerbiztonságára, a gazdaságára és környezetre is. Soha nem lehet tudni, hogy egy új károsító faj milyen hatással lesz a hazai állat- és élővilágra, legrosszabb esetben például az idegenhonos növényfaj özönnövénnyé válik.

Az elővigyázatosság nagyon fontos!

Messzi tájakról növényi károsítókat hurcolhatunk be az országba, amelyek ellen bekerülésük után már nem tudunk védekezni. A védekezést több dolog akadályozhatja vagy nehezítheti meg:

  • egyrészt, mert nincs még ellene hatékony védekezési technológiánk;
  • és/vagy a honos növényeink nem elég ellenállóak; vagy
  • sikerült invazív faj(oka)t behurcolni, amely(ek) elnyomhatják az őshonos növényeket, és ártalmasak lehetnek a helyi növény- és vadvilágra.
Ne hozzunk haza a nyaralásról növényeket!
Ne hozzunk haza a nyaralásról növényeket!

Az egyes országokban más-más előírások vonatkoznak a növényekkel, vagy növényi termékekkel való utazásra. Nyaralás előtt célszerű tájékozódni a választott régió növényegészségügyi kockázatairól is.

Miért fontos ennyire a növényegészségügy?

A Nébih felhívásában megjelent közleményben taglalt, 2013-as példa jól szemlélteti, hogy egyes esetek növényegészségügyi katasztrófákhoz vezetnek, és visszafordíthatatlan folyamatokat indítanak el. Dél-Olaszországban egy, amerikai kontinensről származó baktériumot (Xylella fastidiosa) azonosítottak, amely addigra már elterjedt a dél-olasz olívaültetvényekben, súlyosan károsítva az olasz agrárgazdaságot és siralmas látvánnyá változtatva a régió jellegzetes táját.

Az egzotikus színek és formák elvarázsolhatnak
Az egzotikus színek és formák elvarázsolhatnak

A kórokozó Puglia régiójában 21 millió fát fertőzött meg és pusztított el. Azóta sajnos már több európai országban is megjelent: Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Portugáliában is kiterjedt fertőzést okozott. Tetézi a bajt, hogy a baktérium 400-600 gazdanövénnyel rendelkezik és képes megbetegíteni az olíván kívül a csonthéjasokat, a citrusféléket, a szőlőt és a legkülönbözőbb dísz-, valamint vadon élő őshonos növényeket.

Internetes vásárlásnál is figyeljünk!

Az internetes növényvásárlásnál is érdemes figyelni arra, hogy a növényekhez, növényi termékekhez vagy egyes vetőmagokhoz növényegészségügyi bizonyítványt mellékeljenek. Ez a tanúsítvány azt jelzi, hogy a növények mentesek az uniós zárlati és a vizsgálatköteles nemzárlati károsítóktól és teljesítik az Unióba való behozatalra vonatkozó követelményeket. Ezáltal kisebb a kockázata a növényi kártevők és betegségek kertjébe vagy gazdaságába való behurcolásának.

Nehéz megállni, hogy ne hozzunk haza egy kis darabot a nyaralásból - de muszáj!
Nehéz megállni, hogy ne hozzunk haza egy kis darabot a nyaralásból – de muszáj!

Nemzetközi összefogás

Segítsünk a nyaralások alkalmával is megvédeni a hazai növényvilágunk egészségét azzal, hogy betartja a vámszabályokat, és nem hoz át növényi anyagokat a határokon. Erre hívja fel a figyelmet a #PlantHealth4Life az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Bizottság és 22 európai ország által szervezett kampány is, amelynek magyarországi partnere a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

A Nébih visszahívta az Oxxovar 5% oldatot a hazai piacról

2019. január 24. 07:48

A vizsgálati eredmények alapján a Nébih megtiltotta az Oxxovar 5% oldat valamennyi gyártási tételének forgalmazását és felhasználását, valamint elrendelte a hazai piacról történő kivonást.

Tavasszal folytatódik a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások ellenőrzése

2022. december 6. 11:24

Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.

A madárinfluenza korlátozások jelentős részét feloldották a dél-alföldi vármegyékben

2023. január 20. 12:35

A baromfik betelepítése és újratelepítése szigorú feltételek mellett megkezdődhet az érintett országrészben.

29,1 ezer tonna gyorsfagyasztott zöldséget hívott vissza a Greenyard

2018. július 13. 16:32

A rendelkezésre álló adatok alátámasztják, hogy a szennyeződés a Greenyard vállalat magyarországi üzemében történt.