Ház, táj blog

Őszi terméshatározó V. rész – a homoktövis és a fehér fagyöngy

Agrofórum Online

A tavalyi terméshatározó sorozatból lecsúszott ez a két izgalmas növény, amelyeket érdemes közelebbről megismernünk. A növény kézzelfogható jellemzőin kívül számos érdekességet is felvonultat a cikk: nézzük, milyen a fehér fagyöngy és a homoktövis megítélése és milyen gyógyhatásaikról érdemes tudnunk?

A kettős megítélésű fehér fagyöngy

A fehér fagyöngy (Viscum album) egész Európában elterjedt, félélősködő, örökzöld növény. A leggyakrabban domb- és hegyvidékeken, akác-, juhar-, hárs-, nyár- és fűzfa-fajokon találkozhatunk a sok esetben 60-100 cm átmérőjű „gömbökkel”. A növény terjedését és a különböző fákon történő megtelepedését a madarak teszik lehetővé. Villás elágazású ágrendszerén örvösen vagy keresztben átellenesen állnak a vastag, zöldessárga színű, visszás tojásdad vagy keskeny lándzsás alakú levelek. A fagyöngy március-áprilisban hozza szintén zöldessárga árnyalatú, bogernyőt alkotó virágait. Késő ősszel érik borsó nagyságú, ragadós álbogyó termése. Életmódjából fakadóan leveleivel képes a fotoszintézisre, de szüksége van arra, hogy gazdanövényeinek háncsrendszerébe hatolva gyökereivel tápanyagokat és vizet szívjon el a fától.

A fagyöngy ágrendszerével 60-100 cm átmérőjű gömböket is képes alkotni

A fagyöngy sokoldalú felhasználását évszázadok óta meghatározzák a népi hagyományok. Az angolszász országokban jellemzően karácsony környékén díszítik vele a helyiségeket: az előszobában az ajtó felett lóg, az étkezőben pedig az ünnepi asztalról nem hiányozhat. Hazánkban ünneptől függetlenül akasztották a falra, hogy elűzze a gonosz szellemeket.

Az ókori Európában a lép betegségei, görcsös remegés és epilepszia gyógyításában alkalmazták, szigorúan külsőleg történő alkalmazásban, mivel már ekkor igen sok vita folyt a tudósok körében a „mérgező fagyöngy-gyógyító fagyöngy” témakörben. A legnagyobb probléma abból eredt, hogy amíg a megfelelően alacsony dózisban a fagyöngy képes volt a szervezetet kigyógyítani a nyavalyákból, addig az indokolatlanul magas dózis hatására görcsös remegés volt megfigyelhető a páciensen.

Fehéres-áttetsző álbogyóira a szedéskor nagyon ügyelnünk kell

Ma már bizonyosabban tudjuk, hogy azok a gyógyírek, amelyek a szabályok betartása mellett segíthetnek minket a gyógyulásban vagy a szervezetünk támogatásában, nem megfelelő alkalmazás esetén nagy dózisban mérgek lehetnek. Sajnos a fagyöngynek (is) felhasználták a mérgező hatását, például az észak-amerikai indián törzsek vetélés előidézésére. A fagyöngy mérgező hatóanyagai közé tartoznak a lektinek és viszkotoxinok, amelyekből az álbogyóban koncentrálódik a legnagyobb mennyiség. Ennek a gondatlanságnak nem ritkán súlyos következményei vannak, ezért mindig, minden esetben be kell tartani az orvos vagy tanácsadó utasításait.

A fehér fagyöngy gyógyhatásait már az ókorban ismerték

Ha így teszünk, a fehér fagyöngy teájától sem lesz semmi bajunk, sőt, elképesztően sok mindenben támogathatja a szervezetünket: érelmeszesedés és magas vagy ingadozó vérnyomás kezelésére elsőrangú, és mivel hozzájárul az erek áteresztő képességének javításához, vértolulásra, fülzúgásra, szédülésre is javallott fogyasztani. A görcsös, mélyről feltörő köhögés, valamint a belső vérzés, illetve külső seb- és orrvérzés csillapításában is elsőrangú. Az ókori gyakorlatokhoz visszatérve az epilepszia tüneteinek mérséklésében is nagy szerepe van nyugtató hatása miatt. Ízületi fájdalmakra, visszérre készíthetünk a leveléből és összenyomott bogyójából meleg borogatást is. Végül, de nem utolsó sorban enyhíti a menstruációs görcsökkel járó fájdalmat, erősíti a méh izomzatát és növeli a pete megtapadásának esélyét is. Teáját általában a ceruzánál nem vastagabb ágak leveles végeiből készítik, amiket a legideálisabb márciusban vagy november-december környékén szedni.

A homoktövis mindig egy jó döntés

Az európai homoktövis (Hippophae rhamnoides) megítélése messze nem olyan kettős, mint a fehér fagyöngyé, és értékes gyógyhatásainak tekintetében is bátran képviselheti ez a faj is az őszi termésesek között a gyógyító-tápláló” növényeket. A homoktövis, mint alapfaj, eredetileg Nepálból származik, majd az első jégkorszak után honosodott meg az erűurópai kontinensrészen. A lombhullató homoktövis hazánkban védett növény, és nagy becsben tartják azokat a természetvédelmi területeket, ahol vadon termő állományait még fellelhetjük (pl.: Újpesti Homoktövis Természetvédelmi Terület). Kiemelkedő fontosságát jelzi, hogy 2001-ben Indiában megalapították a Nemzetközi Homoktövis Egyesületet.

A sűrű ágrendszerű, tövises homoktövis szél- és fagytűrése rendkívüli, és gyakorlatilag bármely talajon képes 5-6 méter magas fává vagy 3-4 méteres cserjévé fejlődni. Keskeny, ezüstös-szürkés levelei sokszor később borítják be az ágakat, mint az április környékén nyíló zöldes színű, szélbeporzású virágok. Mivel a növény kétlaki, ezért a porzós és termős virágok külön-külön növényeken fejlődnek. A nőivarú növényeken fejlődnek augusztus elejétől és szeptember végéig a narancsszínű, a fagyöngyéhez hasonlóan borsó nagyságú, egymagvú termések. Azok a bogyók, amelyek télre az ágakon maradnak, hatalmas segítségére vannak a hazánkban telelő madaraknak.

A homoktövis termése tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom

A homoktövis termése tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a nagy becsben tartott citrom, ezenkívül antioxidáns-tartalmával is lepipálja a legtöbb termést. Gyógyhatásainak teljes listáját egy teljes cikk tudná csak méltán bemutatni, ezért a teljesség igénye nélkül lássuk az alábbiakat.

A homoktövisből biotermékek és remek ajándékok is készülhetnek

A homoktövis teáját, lekvárját, a belőle készült dzsemet, velőt, olajat fogyasztva vagy felhasználva betegségek megelőzésében már támogattuk is a szervezetet, de ha meghűlést, fájdalmat, gyulladásokat, gyomorproblémákat, fekélyt, allergiás tüneteket, asztmát, napégést, szív- és érrendszeri problémákat, magas vérnyomást, szembetegséget gyógyítanánk vagy megelőznénk, bátran fogyasszuk! Emellett rendszeres fogyasztása fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet, erősíti a kötőszövetet, támogatja a fogyókúrás célokat, és műtétek, fertőző betegségeket követően a felépülésben is aktívan támogatja a szervezetet.

A homoktövis kézi szedése

Végezetül, a homoktövis termesztésével kapcsolatban kiemelendő, hogy már háztájon is megoldható növényvédő szerek alkalmazása nélkül is a termesztés, így biotermékek előállítására is nyílik lehetőség. Szerencsére az országos termékkiállításoktól kezdve a termelői piacokon át az élelmiszerboltok polcaiig számtalan helyen találkozhatunk a homoktövisből készült különböző termékekkel: homoktövis lekvárral, homoktövis szörppel, homoktövis velővel, homoktövis maghéj-őrleménnyel, homoktövises teakeverékkel, de még homoktövis pálinkával is. Ha szeretnénk valakit egy különleges, finom és egészséges ajándékkal meglepni, állítsunk össze számára egy magyar kézműves termék-kosarat, amiben az ünnepelt által leginkább kedvelt lekvár, fűszer és szörp mellett vígan elfér egy homoktövis-termék is. Ezzel olyan egyedi ajándékot sikerül adnunk a szeretteinknek, amivel még a hazai kistermelőket is lehetőségünk nyílik támogatni.

Az elkövetkezendő időszakban amúgy is nagy figyelmet kapnak ezek a vitaminban gazdag, növényi alapanyagokból készült finomságok, ugyanis a téli megfázásos, változékony időjárásban bővelkedő hónapokban nagy segítséget nyújthat a csipkebogyó-, kamilla- és hársfavirág-tea, a C-vitaminban gazdag homoktövis és a felfázás ellen a tőzegáfonya.

Szívből kívánok mindenkinek sok örömet, békét és egészséget az elkövetkezendő téli időszakra!

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Kistermelői ajándékok karácsonyra

2019. november 19. 05:36

Hamarosan elérkezik a kereskedelem legpörgősebb időszaka és egyben (amennyiben a saját oldalunkat is nézzük) a lehetősége annak, hogy a pénzünkkel „szavazzunk”. Arra szavazunk, hogy a multik szeptember óta csillivilli módon csalogató termékeivel lepjük meg szeretteinket, vagy idén adunk valami újat nem csak az ajándékozottaknak, hanem hazai kistermelőknek, akik szívből készítik termékeiket?

Mikor és hogyan szüreteljük a homoktövist?

2022. szeptember 26. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a homoktövis termését mikor és hogyan szedhetjük?

Homoktövis a konyhában

2023. november 16. 09:10

A homoktövis sokak számára ismerős lehet – nem csak a kertből, hanem a különféle étrend-kiegészítők és szépségápolószerek összetevőjeként. Kevesen tudják, de a homoktövis bogyóit mi is felhasználhatjuk otthon, a konyhában is.

Homoktövis: immunerősítő vitaminbomba

2021. december 25. 08:11

A homoktövis hazánkban is sikeresen termeszthető és igazi vitaminbombaként tartják számon. Bár szedni nem a legvidámabb dolog, azért ár-érték arányban megéri foglalkozni vele, sőt, házikertben pár bokornyi is elegendő lehet egy család számára.