Ház, táj

Szobanövények védelme növényápoló szerekkel

Agrofórum Online

Szobanövényeink védelme érdekében alkalmazott készítményekkel ugyanúgy körültekintően kell eljárnunk, mint a növényvédő szerek kiskerti alkalmazásánál, hogy növényünk, otthonunk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ebben a rövid összefoglalóban a legfontosabb tudnivalók kerültek leírásra.

A nyári kánikulában kénytelenek vagyunk otthonunkban többször szellőztetni saját túlélésünk érdekében, ezzel óhatatlanul is jobban kitesszük szobanövényeinket a levegőben terjedő betegségek és kártevők támadásainak. Szerencsére az egészségesen fejlődő, optimális tápanyag-utánpótlással és öntözéssel ellátott szobai zöld barátaink nap mint nap sok támadást képesek visszaverni, de nem árt felkészülnünk a tapasztaltabb és kitartóbb károsítókra, melyek nyáron robbanásszerűen képesek elterjedni az ablakpárkányon vagy közvetlenül a nyitott ablak mellett tartott növényeinken.

Tavaly ősszel már volt szó szobanövényeink átültetésének szabályairól, most lássuk a védelmüket szolgáló növényápoló készítmények alkalmazásának szabályait.

A kaktuszok és pozsgások hosszú ideig kitartanak velünk

A megfelelő növényápoló készítmény kiválasztása

Szobanövényeink hatékony védelme érdekében is fontos a folyamatos megfigyelés, és a növényen megjelenő elváltozások lehető legpontosabb beazonosítása. Előfordulhat, hogy egyenlőtlen víz- vagy tápanyag-ellátásból adódó levél-elváltozásokról van szó, de baktérium- és gombabetegségek egyaránt előfordulhatnak szobanövényeinken. Milyen készítményeket alkalmazhatunk a károsítók ellen?

Növényápoló szerek

Mivel nem mászkálhatunk háti permetezővel a lakásban, és a kertünkben vagy hétvégi telkünkön alkalmazott növényvédő szerek is bikaerősek a kisebb életterű, érzékenyebb szobanövényeinknek, érdemes bekészülnünk otthon olyan növényápoló szerekkel, mellyel támogathatjuk növényünk egészséges növekedését, és egy esetleges kisebb károsító-támadást is vissza tudunk verni a segítségükkel.

A kártevő elleni készítmények közül választhatunk kifejezetten levéltetvek elleni növényápoló szert, vagy több kártevőfajba sorolható károsító esetén olyan készítményt, amit atkák, pajzstetvek és levéltetvek ellen is alkalmazhatunk. Enyhe fertőzés esetén eredményesen védekezhetünk ellenük szobanövényeinken, de elsősorban a megelőzésben segítenek ezek a készítmények.

A sárkányfa – dracaena – levelei közt sok kártevő menedékre lelhet

A gomba- és baktériumos betegségeknek is inkább a hatékony megelőzésére alkalmasak a lakásban is alkalmazható növényápoló szerek. Rendszeres alkalmazásukkal gyorsabban gyógyulnak be a növények sérülései. Növényhigiéniai szempontból további előnye, hogy szobai dísznövényeink levelét szennyeződésmentesen tarthatjuk, így tovább csökkentjük a kórokozók és kártevők esélyét a megtelepedésre.

Annak érdekében, hogy ne egy laboratóriumot tartsunk fenn az otthonunkban, telipakolva mindenféle készítménnyel, vásárlás előtt tájékozódjunk szobanövényeink károsítóiról: ha döntő többségben a kórokozók (baktérium, gomba) okoznak problémát növényeinken, válasszunk mindenekelőtt gombabetegségekre ajánlott szert. Tavasszal, nyár elején érdemes bekészülni kártevők elleni készítménnyel is a bevezetőben említett nagyobb fertőzési kockázatra felkészülve.

Számos közös tulajdonsága van a növényápoló készítményeknek, ezek közül a legfontosabbak:

– a legtöbb esetben felhasználásra kész folyadékként, spray formulációban kaphatók;
– általában alkalmazhatók kertben, üvegházban is a lakáson kívül (a méhkímélő technológia és további előírások figyelembe vételével!);
– általában alkalmazhatók dísz-, gyümölcs-, fűszer- és zöldségnövények károsítóinak és szennyeződéseinek eltávolítására, gyérítésére;
– tartalmaznak tapadásfokozó növényápoló összetevőt (pl.: káliszappan);
– gyermekek és háziállatok elől elzárva tartandók!;
– eredeti csomagolásában, száraz, hűvös helyen kell tartani.

Ez a felsorolás és a következőkben ismertetett használati tanácsok nem pótolják a készítmény csomagolásán feltüntetett gyártói utasításokat, amiket minden esetben figyelmesen végig kell olvasni!

A vitorlavirág sok gondozást igényel

Mire figyeljünk az alkalmazásukkor?

Miután kezünkben van a megfelelő növényápoló készítmény, figyelmesen végigolvassuk a gyártói utasításokat, majd annak alapján biztosítjuk a terepet. A kezelés (általában rövid) ideje alatt ne engedjünk családtagot vagy állatot közel a növényhez, és tájékoztassunk mindenkit a kezelésről, ne tapogassa össze senki a kezelt szobanövényt.

A növény tulajdonságainak függvényében igyekezzünk a lehető legtávolabb helyezni szobabútoroktól és falfelülettől (ez egy nagyobb szobapálma esetében azért problémás). Szobafutókáinkat is vegyük le kezelés előtt a falról / szekrényről / polcról, inkább a földre téve vizsgáljuk meg és kezeljük le. Érdemes a kisebb növények alá nedvszívó anyagot (elhasznált konyharuhát, törölközőt, több rétegben újságpapírt) helyezni, így ha lefolyik a növényápoló a levelekről / szárról, nem a padlót / szőnyeget kapja el.

A legtöbb esetben a készítmény kijuttatandó mennyiségét „cseppenésig” határozzák meg: vagyis amíg a kijuttatott készítmény nem csöppen le a növényről. Elég nehéz eltalálni a mennyiséget is, de azt is, hogy a növény teljes felületére (szárra, levél fonákára) jusson. A virágzó szobanövényeknél óvatosan permetezzünk: a virág lehetőleg ne kapjon! Ha azon is található kártevő vagy kórokozó, inkább metszéssel távolítsuk el, mintsem onnan megfertőzze a károsító az egész növényt.

Vigyázzunk a virágokra! – flamingóvirág

Az alkalmazási gyakoriság eltérhet, általában meghatározzák, hogy egy növényt hányszor lehet kezelni, valamint mennyi időnek kell eltelnie két kezelés között. Ezenkívül fontos az utolsó kezelés időpontja is (általában egy adott fenológiai fázis, pl. termésérés kezdete), főként olyan növényeknél, melynek valamely részét fogyasztjuk.

Térjünk rá röviden saját védelmünkre: érdemes védőkesztyűvel és védőszemüveggel felkészülnünk, illetve legyen a közelben mosakodási lehetőség – szembe kerülés esetén azonnal bő vízzel lemosni, ruhára kerülése esetén azonnal le kell vetni a lábbelit vagy ruhákat! Ne bagatellizáljuk el ezeket a védőintézkedéseket, bármikor megtörténhet a baj!

A spray formulációban kapható készítmények nagy előnye a zárhatóság (kupakkal vagy elfordítható zárórésszel). Minden esetben zárjuk vissza, még akkor is, ha csak pár percre fejezzük be a szobanövények kezelését!

Eredményes, örömteli időtöltést kívánok kedves szobanövény-tulajdonos társaimnak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Megjött a szója preemergens kezelésére is kibővített Pledge gyomirtó szer engedélyokirata

2018. április 11. 07:07

Módosult a Sumi Agro növényvédő szerének engedélyokirata, a dokumentumot számos kultúrával bővítette a NÉBIH.

Összefoglaló a növényvédő szerek háztáji alkalmazásáról

2019. szeptember 2. 11:49

A növényvédő szerek otthoni alkalmazásánál számos előírást és íratlan szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy növényünk, környezetünk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ez az összefoglaló útmutatásul szolgál a szakszerű, biztonságos és eredményes háztáji növényvédőszer-használatról.