Egy szuper társasjáték mindig jó ajándékötlet – nemcsak karácsonyra, hanem akár születésnapra, házavatóra vagy évfordulóra. A nagyobb lurkóknak (10 éves kor felett) szánt társasjátékokkal az egész család remekül szórakozhat. Kiragadtam azt az 5+1, természettel kapcsolatos játékot a sok-sok közül, amely megéri, hogy megismerkedjen vele a rokonság – miközben észrevétlenül tanulunk is valami újat a természetről.
A következő társasjátékokat jó szívvel ajánlom: kettőnek én is büszke tulajdonosa vagyok, a többi három pedig előkelő helyen szerepel a kívánságlistámon. Ismerkedjünk meg velük! A cikkhez a fényképeket a tarsasjatekok.com és a kenderkoc.hu oldalakról hoztam, ahol további információk is megtalálhatók a játékokról.
Erdőgazda társasjáték
Az Erdőgazda társasjátékról egy kedves munkatársam mesélt nekem, akinek az édesapja erdész volt, és imádják ezt a játékot. Tőle tudom, hogy ez a játék az erdőgazdálkodás és természetvédelem népszerűsítésében jelentős szerepet játszott a megjelenése óta. Nemcsak családok, hanem iskolák is megvásárolták, és többnapos erdei iskola alatt vagy tematikus iskolai napon is játszották a gyerekekkel.
A játék előnye, hogy 2-8 játékos is játszhatja, fiúk és lányok egyaránt élvezik, és átlagosan egy tanóra (kb. 45 perc) alatt lejátszható. Különlegessége, hogy a játék minden része (kártyák, tábla) természetes anyagokból (fa és papír) készült. A játék szereplői felelős erdőgazdák, akik művelik, gondozzák a saját erdejüket, védik és szabályozzák a vadállományt. A játék célja a természeti értékek gyarapítása.
A gyerekek igényes, szépen rajzolt képek segítségével megismerik a fákat, növényeket, állatokat, gombákat, illetve megtanulják az erdészeti alapfogalmakat. A játékkal erősíthető a csapatszellem a gyerekek között, és megtanulják, hogy a felkészültség mellett az életben sokszor a szerencse is nagy szerepet játszik a siker elérésében.
Ébredő erdő társasjáték
A barátnőmnél játszhattam ezzel a gyönyörűen felépített, kreatív játékkal, melyben minden játékos egy-egy évszak erdőszellemének szerepét játssza. Az erdőszellemek feladata, hogy megvédjék az erdőt és a szent fát a fenyegető veszélytől. A játék célja, hogy a szereplők megakadályozzák a gonosz tűzszellemet, Onobit, ezzel megmentve az erdőt. A játék győztese megkapja az erdő védelmezője címet, igazi legendává válik, akinek dicsőségét az utókor sokáig őrzi.
A célhoz több út is vezet a játék során, és el kell dönteni, melyik lesz a legcélravezetőbb. Védelmező fák ültetése, szent virágok gyűjtése vagy tűzoltás. Vajon melyik a legjobb taktika?
Az Ébredő erdő egy könnyen tanulható, kb. 40 perc alatt lejátszható társasjáték, egyszerre 2-4 játékos vehet benne részt. 10 éves kortól lányoknak és fiúknak egyaránt szuper ajándék.
Photosynthesis társasjáték
A családunkban mi adtuk ajándékba ezt a zseniális játékot, amelyet 2-4 játékos nevethet végig. Ez a társasjáték rendkívül dinamikus, látványos és viszonylag gyorsan (30-60 perc alatt) lejátszható, de tapasztalataink szerint egy játéknál soha nem áll meg a társaság. Bár a játékot könnyű megtanulni, mégis inkább nagyobb gyerekeknek ajánlják, 10 éves kortól. Az Erdőgazda játékhoz hasonlóan a gyártása során ügyeltek a fenntarthatóságra: a játék minden összetevője és a doboza is újrahasznosított papírból készült.
A játék célja, hogy az erdő legsikeresebb fafajtájává váljunk. A játékosok a játék során magból nevelik fel a fáikat, hogy azokat győzelmi pontokra váltsák. Az elültetett fák úgynevezett fénypontokat gyűjtenek minden körben, amit itt napfordulónak hívunk. A fénypontokkal tudunk új magokat „vásárolni”. De vigyáznunk kell, hova kerül az új mag! Figyelnünk kell arra, hogy jó helyre vessük őket, mert a többi fa beárnyékolhatja a kisebbeket, így kevésbé tudnak fejlődni! Minden fordulóban máshonnan süt a nap, így a fák árnyéka is mindig máshova esik.
A játék megtanítja a gyerekeknek, milyen fontos az élet körforgása és az erdők tisztelete, mit jelent a fotoszintézis, és megtanulnak előre gondolkodni és tervezni. A játék nem véletlenül versengett 5-ször is az év legjobb társasjátéka címért, és kapott jelölést is 3 egymást követő évben (2017-2019).
Everdell társasjáték
Ebben a társasjátékban Örökvölgyben „élünk”, mint az Örökfa árnyékában elterülő város állati lakói. A tiszta vízű patakok, odvas fák, sziklás tisztások között éldegél a civilizációnk, és a játék során folyamatosan gyarapítjuk. Születésnapra kaptam ezt a gyönyörű játékot, és azóta nem tudunk szabadulni az Örökfa árnyékából. A játék különlegessége, hogy egyedül is játszhatjuk, de maximum négyen kucoroghatunk a játéktáblához. A játékidő egy kicsit hosszabb, kb. 40-80 perc, és összetettsége miatt 13 éves kortól ajánlják a megálmodói.
A játék során a városi közösségüket fejlesztő kis állatok (mókus, egér, teknős vagy süni) vezetőjének szerepében leszünk, és velük együtt fogunk küldetéseket teljesíteni, épületeket felhúzni, hivatalokat működtetni és mezőgazdasági tevékenységeket folytatni, ahol egy egér lehet a király vagy a királynő, a bölcs teknős a bíró, a szorgos borz a kocsmáros vagy a fürge gyík a vándor.
A játékot a Photosynthesis-hez hasonlóan több díjra is jelölték, köztük az Év játéka és a Legjobb grafika díjra.
Óceán társasjáték
Hogy a sok erdei és fanevelős játék után egy kis változatosság is legyen az ajánlásban, nézzük ezt a csodálatos grafikával megalkotott vízi világot: az Óceán egy közepesen összetett társasjáték, ketten, vagy maximum négyen játszhatjuk. Ha valaki ismeri már és szereti az Evolúció nevű társasjátékot, azoknak külön szól: az Óceán ennek a többszörösen díjnyertes játéknak az önálló folytatása. Mindenképpen idősebb gyerekeinknek tervezzük (12 éves kor felett), mert az átlagos játékidő kb. 1-1,5 óra, és összetett a szabályrendszere.
A játék célja, hogy a szereplők igyekeznek minél életképesebb tengeri fajokat létrehozni úgy, hogy a legelőnyösebb képességekkel ruházzák fel azokat – mindezt azért, hogy a játék végére ezzel tudják a legtöbb pontot besöpörni.
Noha a játék főbb lépései egyszerűek, körökre osztott fordulók követik egymást, minden játékos köre 3 fázisból áll (lapkijátszás, etetés, öregedés). A siker érdekében nagyon figyelni kell nemcsak saját, hanem a többi játékos lépéseire is, ezért fejleszti a koncentrációt és ösztönzi a játék során az előre gondolkodást.
Tökéletes választás minden gyereknek, akit érdekel a vízi élővilág, hiszen ez a játék a legtisztább éltető közegen, a vízen keresztül vezeti be őket az élet összetettségébe és a fajok sokszínűségébe.
Bónusz: Karácsonyfa társasjáték
Az alkalomhoz illően hadd csusszanjon be a többi játék közé ez a társas is! A Karácsonyfa játékban az a célunk, hogy mi díszítsük fel a legszebb karácsonyfát. Ezt a magyar fejlesztésű családi társasjátékot 2-4 játékos játszhatja, kb. 35-40 perc játékidővel. Könnyen tanulható, szép játék, azonban 10 éves kortól ajánlja a gyártó kipróbálni.
A játék során karácsonyi díszekkel – szaloncukrokkal, gömbökkel és mézeskalácsokkal – díszítjük fel a fánkat, hogy a mienk legyen a legszebb (és így a legtöbb pontot érő) karácsonyfa. Igyekeznünk kell az egyes díszeket csoportosan, szépen elhelyezni, hogy minél több pontot gyűjtsünk. A logikai képességeket, a térlátást és a kombinációs képességeket is remekül fejleszti ez a játék.
Örömmel és játékos szívvel ajánlom mindenkinek a fenti játékokat, és remélem, hogy örömüket lelik bennük. Áldott, boldog és békés karácsonyi ünnepeket kívánok Mindenkinek!
Kapcsolódó cikkek: