Ház, táj

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

Agrofórum Online

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

Növényeink teleltetése során gondoskodnunk kell számukra olyan helyről, ahol nem érheti őket tartós kár a téli hónapokban. A teleltetés módjáról, idejéről, helyéről olvashatunk a múlt héten megjelent összefoglaló cikkből, az előző cikkből pedig kiderült, hogyan teleltessük a citrusféléket, a leandert, a kefevirágot, a sétányrózsát és az angyaltrombitát.

Alapszabályok

Ahogy az előző cikkben is minden növénynél kiemelésre került, mielőtt a növényeket elhelyezzük a telelőhelyükön, tüzetesen megvizsgáljuk: keresünk betegségre, kártevőre utaló jeleket. Ha nem találtunk, elegendő egy alapos, szennyeződésektől való megtisztítás, és már mehet is a növény a négy fal közé. Ha fertőzött növényről, növényi részről van szó, érdemes most ősszel erőteljesen visszametszeni, mielőtt bevisszük, nehogy megfertőzze a többi növényt télen – mert „az ördög sohasem alszik” – alapon a károsítóknak nincs téli szunyóka.

A különböző fagyérzékeny fajok esetében eltérő mértékben ugyan, de csökkenteni kell az öntözések számát és a vízmennyiséget is, a tápoldatozást pedig télen szüneteltetjük. A következőkben növényfajokra (és a muskátli esetében fajtákra) specifikálva kifejtésre kerülnek a teleltetés körüli teendők.

Enciánbokor (Lycianthes rantonnetii)

Ennek a mutatós, Dél-Amerikából származó, örökzöld dézsás balkonnövénynek még a nyár folyamán szükséges visszavágni a túl hosszúra nőtt hajtásait, majd egy tüzetes ellenőrzés után az ősz folyamán egy hűvös, kissé világos helyre bevinni, ahol a hőmérséklet nem csökken 5-10 oC alá. Képes kifejezetten sötét helyen is áttelelni, ekkor a leveleit gyorsabban hullatja. Télen sem szabad teljesen kiszáradnia a földjének, ezért mérsékelten öntözzük – ennek kéthetente egyszer eleget tehetünk. A legutolsó fagyok (április vége-május) után vigyük csak ki a szabadba!

Enciánbokor

Kínai hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis)

A kínai hibiszkusz rendkívül fagyérzékeny (hazánkban sok helyen szobanövényként árusítják), csak a nyár folyamán érdemes kivinni a lakásból az erkély vagy terasz egy félárnyékos szegletébe. A teleltetés idejéhez közeledve ősszel vizsgáljuk át az egész növényt, szedjük le róla az elszáradt leveleket, és tisztítsuk meg a szennyeződésektől magát a növényt és a dézsát/cserepet is. Visszametszeni csak abban az esetben szükséges, ha túl nagyra nőtt az év folyamán.

Amikor a kinti hőmérséklet tartósan 12 oC alá csökken, az erkélyen vagy udvaron tartott kínai hibiszkuszt be kell vinnünk egy hűvösebb, kb. 16-19 oC-os, viszonylag világos helyre. A teleltetés ideje alatt teljesen szüntessük be a tápoldatozást, öntözni is csak annyira szükséges, mint az enciánbokrot: 2-3 hetente azért, hogy ne száradjon ki a földje.

Kínai hibiszkusz

Ha a lakásban töltötte a növény az egész évet, a téli hónapokban akkor is szükséges hűvösebb helyet keresni számára, de ugyanúgy világos helyen legyen a lakáson belül. Miután megváltoztattuk a helyét, az angyaltrombitához hasonlóan megszabadul pár levelétől, amik sárgán lepotyognak, de ha nem az egész lombját veszti el a növény, illetve a hajtásain sem látunk semmi elváltozást, akkor aggodalomra semmi ok – csak megviselte egy kicsit a szükséges helyváltoztatás.

Tavasszal helyezzük vissza a növényt eredeti helyére, és folytassuk az öntözést és tápoldatozást. Ha szükséges, a kihelyezést követően elvégezhetjük a tavaszi metszést, illetve át is ültethetjük.

Murvafürt (Bougainvillea)

Ezt a Brazíliából származó, lehengerlően gyönyörű trópusi kúszócserjét a fagyok beállta előtt szükséges bevinnünk, miután visszavágtuk a virágvégeket és átvizsgáltuk a növényt, nincs-e rajta károsító. Ha van még egy kis időnk, elvégezhetjük az alakító metszését is, de ezt tavaszra is ütemezhetjük.

A sétányrózsához hasonlóan nagyon hálás növény, teleltethető világos helyen is (ezt preferálja), de egy sötétebb helyiségbe is tehetjük a téli hónapokra, 8-12 oC-os hőmérsékletre. Tehetjük pincébe, lépcsőházba, folyosóra, télikertbe is. Akárhová is tesszük, ne tápoldatozzuk! Világos helyen hetente nagyon-nagyon kevés vizet adjunk neki, sötétebb helyre téve még kevesebbet kell öntözni.

Murvafürt

A murvafürt is lehullatja télen a leveleit, hogy még intenzívebben tudjon pihenni. Nem ritka, hogy teljesen felkopaszodik, de ne rémüljünk meg, tavasszal újult erővel fog ismét kihajtani. Öntözni is azért kell kevesebbet, mert a virágzást az átmeneti szárazon tartás és az alacsonyabb hőmérséklet idézi elő.

A tavaszi fagyok elmúltával kerülhet ki a szabadba a többiekkel együtt, ekkor egyből megkezdhetjük a gyakoribb öntözést és a tápoldatozást is. Ha világos helyen teleltettük, már április-májusban virágba borulhat.

Muskátli (Pelargonium)

A Dél-Afrikából származó kerti, futó, díszeslevelű és illatos muskátlikat szintén a fagyok előtt fel kell készíteni a telelésre, és be kell vinnünk őket a megfelelő helyre. A növényekről mindenekelőtt el kell távolítani az elszáradt vagy beteg részeket és a virágokat. Azokat a növényeket be se vigyük a telelőhelyre, amelyek láthatóan teljesen elfertőződtek – távolítsuk el őket a ládából.

Egy kb. 5 °C-os, nem túl száraz levegőjű helyiség megfelel a muskátlik számára, akár a leanderek és sétányrózsák mellé. A saját balkonládájukban, cserepükben, szárazon tartva kell teleltetni őket. A futó és félfutó muskátlikat világos helyen, az álló fajtákat pedig sötétben teleltessük!

Muskátli

Februárban a növények legerősebb szárait kiválasztjuk és visszavágjuk 3-4 szemre, majd átültetjük a töveket friss virágföldbe. Ültetés után átvihetjük kicsit melegebb helyiségbe, és elkezdhetjük öntözni, fokozatosan növelve a vízmennyiséget, így lehetőséget adunk a hajtásoknak megerősödni, mielőtt áprilisban megkezdjük az „edzésüket”. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan visszük ki a szabadba: melegebb napokon kint maradhatnak, éjszakára behozzuk őket. Hidegebb napokon még bent maradnak a négy fal között, majd a tavaszi fagyok elmúltával végleg kiköltözhetnek arra az évre.

Ne felejtsük el a tél folyamán többször átnézni a növényeinket! Ha bármelyik növénynél jelentős változásokat látunk (a levélhullást leszámítva), azonnal változtassunk a gondozásán (kevesebb vagy több víz, kicsit több vagy kevesebb fény biztosítása stb.)

Eredményes teleltetést, egészséges növényeket kívánok az idei telet követően is!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Kertápolási tippek: álomkert 7 lépésben

2021. március 11. 09:35

A STIHL kertápolási szakértői szerint az abszolút kezdő hobbikertészek számára sem okoz majd a kerttervezés hatalmas kihívást akkor, ha az általuk javasolt hét lépés alapján haladnak a tökéletes végeredmény felé.

Módosult a vízgazdálkodási pályázat

2019. augusztus 1. 13:02

A felhívás 4.3. pontja módosult: a következő értékelési szakasz határnapja 2019. augusztus 1. napjáról szeptember 2. napjára változott.

Mire használható a mágnesezett víz a mezőgazdaságban?

2023. december 7. 14:10

A mágnesezett öntözővíz elősegíti a növények növekedését és fejlődését, fokozza a hozamot, és javítja a termés minőségét is – igazolták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatóinak vizsgálatai.

Egyedi fúvókavezérelt Center-Corner öntőzőberendezés

2018. október 1. 09:07

A BAUER cég öntözőgépeket, gyorskapcsolású öntözőcsöveket, szivattyúkat valamint hígtrágyakezelő és kijuttató berendezéseket gyárt már több mint 80 éve.