Ház, táj blog

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

Agrofórum Online

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.

Természetesen, ha a nagy hótakaró és a hosszantartó fagyok engedik a tevékenykedést. Akad olyan tennivaló, amihez nem is kell a házból vagy fészerből kimozdulni, de számos olyan elfoglaltság adódik, amelyet meghatároz az időjárás – legfőképp a csapadék és a hőmérséklet. Nézzük, milyen munkálatok várnak minket a ház körül az év első két hónapjában!

Tervezzünk!

Mielőtt bármilyen tennivalónak nekilátunk, gondoljuk át az idei kerti munkákat! Fontos tudnunk, milyen növényfajokat szeretnénk a veteményesbe, azokat mikor vetjük-szüreteljük, gyümölcsfáink ápolását, tápanyag-utánpótlását és növényvédelmét mikorra ütemezzük, milyen növényeket kell pótolni az idén, melyiket szeretnénk áttelepíteni, mikor végezzük a gyep gondozását, és így tovább. Hónapokra lebontva a munkálatokat örömmel, kapkodás nélkül végezhetjük el.

Dísznövényeink és gyümölcsfáink ápolása

A kerti növények körüli téli tevékenységeket nagyban meghatározza az időjárás. Fagy- és csapadékmentes időben hozzáláthatunk a növények ápolásához.

– Kezdjük kertünk idősebb gyümölcsfáinak szemrevételezésével! A fák koronáját megszabadíthatjuk az egymást keresztező, elszáradt, esetleg beteg vesszőktől, így optimális ágsűrűséggel indulnak majd neki a tavasznak.

– Fokozottan ügyeljünk az előbb említett beteg ágrészekre! A lisztharmatos, tűzelhalással fertőzött, illetve pajzstetves ágakat azonnal távolítsuk el! Különösen almafáinkat vizsgáljuk meg tüzetesen!

– Meggy-, cseresznye- és szilvafánál szedjük le a fáról, illetve szedjük össze a talajra hullott, moníliával fertőzött terméseket, ha tavaly nem tettük meg!

– A korán rügyező gyümölcstermő bokraink (pl.: málna, egres) is meghálálják a januári metszést – amennyiben szükséges ritkítani vagy kórokozó ütötte fel a fejét

– A téli fagy ellen takarással ellátott növényeket (pl.: kiültetett banán, kivi, füge, gránátalma, pampafű stb.) ellenőrizzük, illetve a rájuk helyezett levéltakarót a nagy téli hidegek lezajlásával meglazíthatjuk.

– A védett helyen teleltetett növényeinket alaposan vizsgáljuk meg! Ilyenkor a legtöbb esetben szűk helyen kell elhelyeznünk sok és sokféle növényünket, így megvan annak az esélye, hogy áttelelő kártevők vagy kórokozók elszaporodnak.

Induljon a leltározás!

Ha egy kemény téli napot tevékenyen és hasznosan szeretnénk tölteni, akkor keresve sem találhatnánk megfelelőbb időt arra, hogy szétnézzünk a kerti raktárunkban: vetőmagok, szerszámok, tápoldatok, trágyák, növényvédő szerek…, miből mennyi van, milyen állapotban, mi hiányzik feltétlenül az idei kerti munkákhoz? Ha ennek márciusban szeretnénk nekiállni, összecsúsznak a feladatok, idegeskedéssé és nyűggé válhat a mindig örömet szerző kerti munka. Vegyük elejét a tavaszi rohanásnak, készítsük fel a raktárunkat is az évre!

Kezdjük a leltárt a még hasznosítható maradékok összeírásával! A vetőmagokat illetően azokra a tasak-tartalmakra, amiket tavaly megbontottunk, nem érdemes idén alapozni a veteményest, hiszen mire kiderül, hogy idén nem egyenletesen vagy egyáltalán nem csíráznak ki a magok, már lekéstük a vetésidőt, nem tudjuk pótolni azoknak a magoknak a helyét, amik cserbenhagytak minket.

A vetőmagokat megbízható forrásból szerezzük be, és bár biztosak lehetünk benne, hogy rokonainkat és szomszédainkat is a legjobb szándék vezérli, amikor magot adnak nekünk, nincs arra garancia, hogy csíraképesek, illetve kórokozóktól mentesek is – ettől függetlenül én a közel 50 éve kertészkedő nagypapámban maradéktalanul megbízom, csalódás még nem ért.

A forgalomból kivont növényvédő szerek, illetve sokáig tartogatott műtrágyák helyett is érdemes idén frisset, újat használni. A növényvédő szerek biztonságos vásárlásáról és használatáról, valamint szállításáról és tárolásáról tavaly májusban készült rövid összefoglaló. A növényvédő szerek vásárlásával és használatával kapcsolatban nem lehet elégszer kiemelni, hogy kiválasztásuk és használatuk nagy körültekintést igényel, és nagy felelősséget jelent a házikertekben is – gondoljunk csak a kisgyermekes vagy állattartó családokra.

Ne vásároljunk egyszerre nagy mennyiségű növényvédő szert! Érdemes permetezési naplót vezetni, így az elmúlt évek tapasztalatára nagy biztonsággal támaszkodhatunk.

Ne feledkezzünk meg a segédeszközökről sem, például kötözőről, faseb-kezelőről, benzinről, a vetést jelölő táblácskákról, munkaruházatról (különösen a permetezéshez használt védőfelszerelésről) és nem utolsó sorban szerszámainkról.

Vizsgáljuk meg a kapák, ásók nyelét: legyen mindegyiknek hibátlan, erős nyele, mentes legyen a fejük szennyeződéstől, növénymaradványoktól. Ha szükséges, élezzük meg a kaszákat, fűnyírót, fűrészeket. A kerti szerszámok kiválasztásáról és helyes tárolásáról bővebben itt olvashatunk. A gépek átvizsgálását célszerű szakemberekre bízni.

Mire ügyeljünk kifejezetten?

Amennyiben van lehetőségünk komposztálásra, itt az ideje még egyszer megforgatni és átrostálni, így a tápanyag-utánpótlást tavasszal már homogén, tökéletes állapotú humusszal végezhetjük el.

Azokon a napokon kerüljük kertünk gyeptakaróját, amikor a fű fagyott. Ha rálépünk, vagy autóval ráhajtunk, nagy eséllyel a merev fűszálak eltörnek, és ezzel akkora kárt is okozhatunk, hogy tavasszal kiritkul a gyep.

A kertünket látogató rovarevő madarak tavasztól őszig ritkítják a kártevő hernyók és egyéb rovarok populációját, főként fiókáik etetésének időszakában. Télen viszont rászorulnak a segítségünkre, miután az utolsó fellelhető bogyókat is lecsipegették a díszbokrokról.

Helyezzünk ki kertünkbe madáretetőt, bele olajos magvakat, illetve almát, cinkegolyót – amit akár házilag is elkészíthetünk. De lebegjen szemünk előtt, hogy ha egyszer elkezdtük a madarak téli etetését a kertünkben, ne hagyjuk abba!

Ne feledkezzünk meg kertünk nemkívánatos „lakóiról”, illetve „betelepülőiről”!

Érdemes felmérni, mennyire gyomosak az ágyások, ahova tavasszal már a haszonnövények magjai kerülnek. Ha most eltávolítjuk őket, jelentős mértékben csökkentjük az idei elszaporodásukat. Az elsőként megjelenő kártevők a meztelencsigák. Ha már az első egyedek megjelenésétől ügyelünk az eltávolításukra, sok bosszúságtól és rágott salátalevéltől megkíméljük magunkat.

Eredményes, örömteli kertészkedést kívánok mindenkinek!

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Ki lesz a következő?

2023. június 19. 06:34

A KWS Magyarország Kft. Szemes növények termékmenedzsereként a meteorológiai nyár első napjainak visszatérő momentuma, amikor a kukorica agroszerviz kisparcellás fejlesztési kísérletek, tőszámkísérletek, független kísérleti hálózatot, illetve saját DEMO kísérleteink alkotta rendszert járom be az országban. Jó néhány helyszínt láttam, és már közel 15 ezer adatpont gyűlt össze az idei évből.

Kiszámoltuk: a hibridbúza-termesztés többletjövedelmet biztosít

2022. október 27. 16:25

A hibridbúza-vetőmagok árának láttán sokan összehúzzák a szemöldöküket: mi a bizonyíték arra, hogy a vetőmag megvásárlásával járó magasabb költség a betakarításkor megtérül?

Spóroljunk jól, csávázzunk okosan!

2023. augusztus 4. 09:10

Nehéz évet élünk meg – ezt ki kell mondani! A következőt nehéz megítélni, ezért jól meg kell gondolni, mit mire költünk. De igen, sokszor nem azon spórolunk, amin igazán kellene.