Ház, táj

A biztonságos növényvédőszer-használat és -vásárlás aranyszabályai

Agrofórum Online

A növényvédő szerek szakszerű, biztonságos, a vonatkozó jogszabályoknak maradéktalanul eleget tevő háztáji alkalmazása nem jelent kockázatot a felhasználókra és a fogyasztókra.

De az előbb felsorolt körültekintő alkalmazás folyamatosan ismételt körülményeit minden esetben biztosítani kell, hogy megelőzzük a növényvédő szer beszerzéséből és használatából adódó rizikótényezőket.

Ez a cikk röviden összefoglalja a növényvédő szerekhez kapcsolódó, érvényben lévő jogszabályokban foglalt, kötelezően betartandó szabályokat, melyeknek eleget téve elvégezhető a peszticidek biztonságos alkalmazása – a házunk táján is. Ehhez szorosan kapcsolódva áttekintésre kerülnek a peszticidek vásárlásakor szem előtt tartandó alapvető kritériumok.

A felsorakoztatott, használatra vonatkozó szabályok pontos jogi megfogalmazását a 89/2004. (V.15.) FVM rendeletben találjuk (a növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról szóló rendeletben).

Növényvédő szerek vásárlása

A peszticidek beszerzése esetén mindenekelőtt a következő szabályokat kell szem előtt tartani annak érdekében, hogy megalapozott döntéssel tudjuk megvásárolni az alkalmazásra kerülő készítményeket:

  • Mindig megbízható forrásból vásároljunk!
    • kizárólag engedéllyel rendelkező forgalmazótól szerezzük be a készítményeket
  • Mindig győződjünk meg a beszerezni kívánt növényvédő szer eredetiségéről!
    • az illegális növényvédő szerek alkalmazását a törvény szigorúan bünteti
    • a megvásárolni kívánt készítményre nagyon hasonlító hamisított termékek a kezelni kívánt növénykultúrában is kárt tehetnek, és az egészségünkre, valamint a környezetre is súlyosabb hatással lehetnek
  • Mindig tekintsük át, melyik növényvédő szer milyen növénykultúrában van engedélyezve!
    • házikertünkben vagy hétvégi telkünkön sokféle növény védelmére fel kell készülnünk, ehhez mérten válogassuk össze az otthon alkalmazott és tárolt készítményeket
  • Mindig mérjük fel előzetesen a felhasználni kívánt szer mennyiségét!
    • mindig csak annyi növényvédő szert vásároljunk, amennyit rövidtávon felhasználunk (vagy gondoskodjunk a hosszabb távú, biztonságos tárolásról és a keletkező hulladék szakszerű kezeléséről)
  • Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy rendelkezünk a felhasználáskor szükséges egyéni, tanúsítvánnyal ellátott védőfelszereléssel!
    • ennek hiányában érdemes a növényvédő szer forgalmazótól tanácsot kérni, és ha lehet, mihamarabb beszerezni a szükséges eszközöket

Növényvédő szerek használata

Végre kezünkben van a felhasználni kívánt, biztos forrásból beszerzett, hamisítatlan növényvédőszer-készítmény. A következőkben a peszticid biztonságos és körültekintő alkalmazásával kapcsolatos legfontosabb szabályokat kell betartanunk. Ezek a szabályok nemcsak háztáji, hanem nagyobb méretű gazdaságokban is előtérbe helyezendők, függetlenül a lakóhelytől és a felhasznált készítmények típusától.

Növényvédő szerek alkalmazása előtt

  • mindig, minden esetben alaposan olvassuk el és értelmezzük a peszticidek címkéjét a felhasználás módjától kezdve a megfelelő védőfelszerelésen át az esetleges egészségügyi és környezeti kockázatokig.
  • különböző készítmények keverése előtt győződjünk meg róla, hogy kombinálhatóak-e egymással a készítmények, és a permetezendő növénykultúrákban mindegyik készítmény engedélyezve van-e
  • növényvédő szerek előkészítése során viseljünk védőkesztyűt
  • permetezőgép alkalmazása esetén gondoskodjunk a rendszeres karbantartásról és műszaki felülvizsgálatokról a biztonságos működés érdekében
  • tájékozódjunk azokról a helyi rendeletekről és előírásokról, amik érinthetik a tevékenységet (szabadföldön – hétvégi telken – történő alkalmazás esetén egy esetleges növényvédőszer-elsodródásból bírósági ügy is lehet)
  • szigorúan tilos alkoholt vagy egyéb tudatmódosító hatású szert fogyasztani

Növényvédő szerek alkalmazása közben

  • minden figyelmünket a növényvédő szer pontos és elővigyázatos kijuttatásának szenteljük
  • kerüljük a környezet szennyezését: a csomagolásából kiömlött vagy kiszóródott növényvédő szert haladéktalanul takarítsuk fel
  • szigorúan tilos ételt vagy italt fogyasztani, illetve dohányozni
  • a készítmény címkéjén előírt egyéni védőfelszerelést viseljük

Növényvédő szerek alkalmazását követően

  • alaposan tisztítsuk meg a védőfelszerelésünket és permetező-berendezésünket
    • a permetezéskor használt ruha szállítása és mosása mindig a többi ruhaneműtől elkülönítve történjen
    • többször használatos egyéni védőfelszerelésünket (lábbeli, védőkesztyű) mindig az erre a célra elkülönített területen tisztítsuk, sérülésük esetén cseréljük le őket
  • gondoskodjunk a megfelelő személyes higiéniáról, főként a kezek alapos megmosásáról
  • amennyiben az alkalmazott növényvédő szert elhasználtuk, a csomagolóanyagot alaposan tisztítsuk meg, és a tárolási előírásoknak megfelelően helyezzük el a raktárban
  • amennyiben az alkalmazott növényvédő szerből nem a teljes mennyiség került kijuttatásra, sérülésmentesen, a csomagolását jól visszazárva helyezzük a raktárba vissza, illetéktelen kezekbe ne kerüljön
  • gondoskodjunk a várakozási idők (munkaegészségügyi, élelmezés egészségügyi) betartásáról
    • házikertünkben történő kezelést követően minden családtagunkat értesítsük, hogy melyik növényekre juttattuk ki a növényvédő szert
    • nagyobb méretű gazdaságok esetén minden alkalmazottat és arra járót érdemes tájékoztatni, hogy a kezelt területre védőfelszerelés nélkül a várakozási időn belül ne lépjen

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

A zöld és fehér könyvek érvényességi ideje 2022. június 30-án jár le

2022. január 13. 05:36

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy a hosszabbításhoz szükséges továbbképzések szervezése jellemzően a téli hónapokra esik.

Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

2021. július 1. 08:03

Nem sikerült eloszlatni a metalaxil-M hatóanyaggal kezelt vetőmagvak madarak és emlősök általi fogyasztásából fakadó kockázatokat.

Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa

2021. január 15. 16:21

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.