A hannoveri Agritechnica precíz gazdaszemmel
Az idei évben volt szerencsénk részt venni az Európa-szerte, de talán világviszonylatban is legjelentősebb mezőgazdasági gépkiállításon. A kétévente megrendezett a hannoveri Agritechnicán a nemzetközi szinten ismert és jelentős gyártók mindegyike képviselteti magát. Ezért is vettük nyakunkba a majdnem 1000 km-es utat, hogy idén mi is belekóstolhassunk az Agritechnica világába.
Holmer cukorrépa-tisztító és -átrakó
Indulás előtt körüljárva a témát, megállapítottuk, hogy egy nap nem lesz elég a vásár bejárására, így kétnaposra terveztük a rendezvény látogatását. Kedd este indultunk Magyarországról, és az éjszakai forgalomnak köszönhetően szerdán reggel 7 órakor már a kávénkat ittuk egy Google által ajánlott reggelizőben az expo környékén. A korai érkezéssel a bejárathoz közeli parkolóhelyet is garantáltuk magunknak, amit reggeli után el is foglaltuk, majd a 9-es nyitásig még volt időnk szusszanni egyet az autóban.
A német precizitás az első pillanatoktól kezdve érződött a szervezésen. Azon túl, hogy a parkolást is már az elejétől profin szervezték és irányítva tehette le mindenki a kocsiját, a beléptetésnél sorbaállás nélkül jutottunk a kiállítás területére.
Holmer cukorrépa-felszedő
Tekintve, hogy korábban még nem jártunk a kiállításon, így azt a stratégiát követtük, hogy első nap teszünk egy átfogóbb sétát a teljes területen, míg a második nap nézzük végig tudatosan azon standokat, amelyek felkeltették az érdeklődésünket. Az első nap során folyamatosan körvonalazódott bennünk, hogy mely kiállítókat keressük fel másnap. Elsőként a Holmer standján haladtunk keresztül, ahol a cukorrépa felszedés gépei azonnal magukra terelték a látogató figyelmét, valamint az önjáró hígtrágya kijuttató monumentális szerkezete is tiszteletet parancsoló volt. Ezután a kertészeti árumozgatás gépeit látva megbizonyosodtunk arról, hogy mennyire jól szervezett logisztikát igénylő ágazatról van szó. A következő pavilonban a szerves- és hígtrágya-kezelés eszközeit járhattuk körbe, és néztük sorra a szeparálástól a kijuttatásig.
Majdnem teljes pavilont töltött meg az AGCO vállalat, amely több márkát bemutatva szemléltette, hogy meghatározó szereplője a mezőgépgyártásnak. A hazai termelők körében is méltán népszerű Fendt termékeket végignézve megállapítottuk, hogy teljes gépsorral rendelkeznek, többek között a zöldtakarmány készítéshez szükséges eszközökkel is.
Fendt IDEAL kombájn
A Fendt idei talán legnagyobb újdonsága az IDEAL névvel címkézett kombájn volt, amelynek fülkéjébe csak hosszas sorban állást követően lehetett bejutni. A standjuk népszerű eleme volt az 1000-es szériából kiállított gumihevederes traktor. Érdekességként jegyeztük föl, hogy önjáró permetezővel is rendelkeznek már a piacon.
Fendt önjáró permetezőgép
A többi hazai viszonylatban is jelentős gépgyártó szintén monumentális méretű standokkal képviseltette magát, a Case IH standján népszerű volt az 540 lóerős, Quadtrac-kal szerelt Steiger gép, valamint a 9240-es rotoros kombájn.
Case IH Steiger 540
Case IH kombájn
Sárga-kék színekben pompázó standdal jelezte a New Holland, hogy hozzájuk készülünk betérni, ahol szintén mindent megtalálhattunk. A különböző traktorszériák képviselőit, kombájnokat, silózókat. Külön tematikus pavilonban kaptak helyet a tárolás, szárítás gépei, illetve az egyik legszínesebb pavilont alakították a növényvédelemhez kapcsolódó gépgyártók, ahol többek között az Amazone és a Damman is kiállított. Az eddigieken kívül még három pavilon volt, ahova úgy gondoltuk, hogy a második napon is feltétlenül érdemes betérnünk, az egyik a talajművelés magasiskoláját képviselő Väderstadt és Horsch standjainak helyet adó csarnok. Mind a két gyártó a forgatásnélküli talajművelő eszközei mellett a magas szintű vetéstechnikáját is felvonultatta.
A Damman új permetezője
A másik épületben a John Deere és a Claas került egymás mellé, ahova szintén kétszer tértünk be. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a legnagyobb érdeklődésnek örvendő pavilon volt ez. Az előbbi kiállító egyik legnagyobb látványossága a gyapotbetakarító gép volt (annak ellenére, hogy Németországról nem feltétlenül a gyapot ugrik be mindenkinek elsőre), de monumentalitásával minket is lenyűgözött. A Claas standjánál a kiállított Lexionok előtt külön szemügyre vehettük a 3D rostaszekrényt, valamint ezek mellett az újonnan bemutatott rakodógépük aratott nagy sikert.
Végül a harmadik stand, ahova többször is visszatértünk a két nap alatt, a 15-ös pavilon volt, ahol a precíziós mezőgazdasághoz kapcsolódó megoldásokat szállító gyártók mutatkoztak be.
Horsch szemenkéntvető egységek gabonavetőgépen
Összességében nagyon hasznos és látványos kiállítást járhattunk be a két nap alatt, amely során hihetetlenül precíz szervezést tapasztaltunk, jókat ehettünk és sokat informálódtunk. Mindezek tükrében büszkék lehetünk a hazai szervezésű gépkiállításunkra, amely a maga volumenében ugyanilyen színvonalon mutatja be a legújabb fejlesztéseket.
Kauser Jakab
Precíziós Gazda blog