A szarvasmarha (Bos taurus) rendszertanilag a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe tartozó kérődző állat. Őse a őstulok (Bos taurus primigenius), háziasítása 8-10 000 éve kezdődött Elő-Ázsia területén. A „bika” a hím, az „üsző”, majd „tehén” a nőivarú szarvasmarha. A fiatal egyed a „borjú”, kb. 7 hónapos kortól pedig „növendék”. A szarvasmarha tenyésztése az egész világon nagy jelentőséggel bír. Fő termékei a tej és a hús, emellett még ipari alapanyagokat is nyernek tenyésztése során. A hagyományos külterjes tartásmódban elsősorban húsmarhákat tartanak, a tejelő állományokat többnyire zárt vagy nyitott rendszerű istállókban kötött vagy kötetlen tartásban nevelik, ahol szálas- és abraktakarmánnyal etetik az állatokat. A szarvasmarha ivarzását üzekedésnek vagy folyatásnak nevezzük. Ivarérettsége 4-7 hónapos kor körül kezdődik. Tenyészérettnek a 13 hónaposnál idősebb egyed nevezhető (ez fajtánként változó). Az ivarzási ciklusa 21 nap, a vemhesség 280 nap. A tehén egy ellésre egy életképes borjút hoz világra. Megkülönböztetünk húshasznú, tejhasznú és kettőshasznosítású fajtákat. Fontosabb fajták: Magyar szürke szarvasmarha, Magyar tarka szarvasmarha, Holstein-fríz, Jersey, Ayrshire, Limousin, Hereford, Charolais, Aberdeen angus, Blonde d’Aquitaine. Magyarországon 2018-ban év végén 884 800 darab volt a szarvasmarha-állomány, amiből 402 800 volt a tehenek száma. Az éves vágóállat-termelés 91 373 tonna, a tejtermelés 1 915,8 millió liter mennyiséget mutatott 2017-ben (KSH). Az egy főre jutó marhahús-fogyasztásunk 3 kg/fő/év, a tejfogyasztás pedig 150-165 liter/fő/év körül alakult az utóbbi években. Tartástechnológiájáról, tenyésztéséről, takarmányozásáról, állategészségügyi problémáiról, a kapcsolódó pályázati lehetőségekről tájékozódhat az Agrofórum Online szakportálon.
2024. október 22.
Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.
2024. október 8.
Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.
2024. szeptember 23.
Javulnak az Ausztráliában alkalmazott tenyésztési módszerek és nő az állatállomány, ami a feldolgozókapacitás bővülését is eredményezi.
2024. szeptember 23.
A gép egyszerre négy körbála (darabonként mintegy 800 kg) szilázst tudott felvinni az állatoknak.
2024. szeptember 10.
Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.
2024. augusztus 14.
Mióta az ukrán erők a múlt héten váratlanul előrenyomultak az orosz Kurszk régióba, újabb fejezet kezdődött a térségi harcokban.
2024. július 30.
A Fleckvieh fajtán belül a legmagasabb minőségi paraméterekkel jellemzett, 8 hetes, ráadásul homozigóta szarvatlan borjú szó szerint vagyont ér.
2024. július 16.
Nyári úti célnak sokan választják Ausztriát vagy Erdélyt és a hegyeket, ahol kirándulás közben akár legelő szarvasmarhákkal is találkozhatnak.
2024. július 8.
Szinte nincs házi- és haszonállat, amely biztonságban lenne a madárinfluenzától. Mekkora veszélyt jelent, hogy szarvasmarhában is kimutatták?