4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Címke: Szarvasmarha

szarvasmarha

A szarvasmarha (Bos taurus) rendszertanilag a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe tartozó kérődző állat. Őse a őstulok (Bos taurus primigenius), háziasítása 8-10 000 éve kezdődött  Elő-Ázsia területén. A „bika” a hím, az „üsző”, majd „tehén” a nőivarú szarvasmarha. A fiatal egyed a „borjú”, kb. 7 hónapos kortól pedig „növendék”. A szarvasmarha tenyésztése az egész világon nagy jelentőséggel bír. Fő termékei a tej és a hús, emellett még ipari alapanyagokat is nyernek tenyésztése során. A hagyományos külterjes tartásmódban elsősorban húsmarhákat tartanak, a tejelő állományokat többnyire zárt vagy nyitott rendszerű istállókban kötött vagy kötetlen tartásban nevelik, ahol szálas- és abraktakarmánnyal etetik az állatokat. A szarvasmarha ivarzását üzekedésnek vagy folyatásnak nevezzük. Ivarérettsége 4-7 hónapos kor körül kezdődik. Tenyészérettnek a 13 hónaposnál idősebb egyed nevezhető (ez fajtánként változó). Az ivarzási ciklusa 21 nap, a vemhesség 280 nap. A tehén egy ellésre egy életképes borjút hoz világra. Megkülönböztetünk húshasznú, tejhasznú és kettőshasznosítású fajtákat. Fontosabb fajták: Magyar szürke szarvasmarha, Magyar tarka szarvasmarha, Holstein-fríz, Jersey, Ayrshire, Limousin, Hereford, Charolais, Aberdeen angus, Blonde d’Aquitaine. Magyarországon 2018-ban év végén 884 800 darab volt a szarvasmarha-állomány, amiből 402 800 volt a tehenek száma. Az éves vágóállat-termelés 91 373 tonna, a tejtermelés 1 915,8 millió liter mennyiséget mutatott 2017-ben (KSH). Az egy főre jutó marhahús-fogyasztásunk 3 kg/fő/év, a tejfogyasztás pedig 150-165 liter/fő/év körül alakult az utóbbi években. Tartástechnológiájáról, tenyésztéséről, takarmányozásáról, állategészségügyi problémáiról, a kapcsolódó pályázati lehetőségekről tájékozódhat az Agrofórum Online szakportálon.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1.

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12.

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Agrárhírek / Életmód, gasztronómia

A halból készült tej előnyei

2024. december 3.

Van egy ország, ahol ugyan kevés tejelő szarvasmarha él, de egy meglepő ötlettel abból készítenek „tejet”, amiből viszont sok van: halból.

Agrárhírek / Nagyvilág

98 tehenet ölt meg a villámcsapás Brazíliában

2024. december 1.

Nemrégiben Brazíliában, egy félreeső településen egy hatalmas vihar következtében csaknem 100 tehén esett áldozatul villámcsapásnak.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22.

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8.

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

2024. szeptember 23.

Javulnak az Ausztráliában alkalmazott tenyésztési módszerek és nő az állatállomány, ami a feldolgozókapacitás bővülését is eredményezi.

Agrárhírek / Állattenyésztés

Ítéletidő: helikopterről etették a szarvasmarhákat Ausztriában

2024. szeptember 23.

A gép egyszerre négy körbála (darabonként mintegy 800 kg) szilázst tudott felvinni az állatoknak.

Agrárhírek / Állattenyésztés

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10.

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.