15℃ 7℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

Agrofórum Online

Ha Ön még kezdő kertész, nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni. Ráadásul ez a termesztési mód olcsóbb, változatosabb és nagyobb sikerélményt ad, mintha rögtön kifejlett növényekkel foglalkozna. Az alábbi lista olyan zöldségféléket tartalmaz, amelyek magját közvetlenül a földjébe vetheti.

Magról vagy palántáról termesszek zöldséget?

Semmi baj nincs azzal, ha a veteményesét boltban vásárolt palántákkal ülteti tele. Sokan választják ezt a módszert, mivel van néhány zöldségféle, amelyek magról történő termesztése kihívást jelent. A palántás ültetések azért közkedveltek, mert így olyan zöldségek nevelése esetén is gyors sikereket érhet el, mint a paradicsom, a paprika és a padlizsán, amelyek egyébként hosszú tenyészidőt igényelnek.

A magról való termesztés előnyei

  • A magok sokkal olcsóbbak, mint a palánták, különösen ha nagyobb mennyiségben vásárol belőlük. Több évig is elállnak, de el is ajándékozhat belőlük a rokonoknak, barátoknak.
  • Vetőmagokból sokkal nagyobb választékot találhat, mint a faiskolai palántákból.
  • Néhány palánta nem éli túl, ha egyik helyről a másikra átültetik.
  • A magról való termesztés megnyitja az utat az olyan növények előtt, mint a kukorica, a dinnye, a tök, a bab és a borsó (amelyek nem nőnek olyan jól, ha palántaként egyik helyről a másikra átültetik őket).
  • A magról termesztett növények esetében biztos lehet benne, hogy a zöldségei egészségesek és erősek lesznek.

A 10 legkönnyebben termeszthető zöldség

1. Salátafélék

Nincs olyan kert, ahol ne lehetne salátát termeszteni. A fejes salátát közvetlenül a kerti ágyásba vethetjük. A palántanevelés időtartama tavasszal mindössze 3-4 hét. A saláta azon kevés növények egyike, amelyek egész évben termeszthetők a mi éghajlatunkon. A fejes saláta növekedése árnyékban lelassul. Hálás zöldség, hiszen egy négyzetméternyi területen 10-15 fej is megterem.

A változatos levélformák, valamint a zöld és a piros levelek árnyalatainak végtelen választéka azt jelenti, hogy soha nem lehet megunni az új salátafajták termesztését. A leveles salátákat növekedés közben is megvághatja, és egy növényről többször is betakaríthat, ha minden alkalommal csak annyit vág le belőle, amennyire szüksége van.

Ha azt szeretné, hogy a római és fejes salátákból telt fejek fejlődjenek, ritkítsa meg őket. A növények között hagyjon 20-25 cm távolságot. A fiatal növények ritkításakor kiszedett  zsenge kis leveleket hagyja meg salátáknak.

2. Zöldbab

A zöldbab még a szegényebb talajon is megterem, mivel a gyökérzete megköti a nitrogént. A bokorbabok nem igényelnek támaszt úgy, mint a karós (futó) babok, amelyek jellemzően hosszúkás termést hoznak. A hűvös területeken a száraz babot, melegebb területeken a vajbabot és a spárgababot könnyű termeszteni. Valamennyi babféle gyors növekedésű, és meleg, nedves talajban érzik jól magukat.

3. Borsó

Ültessen borsót, amint a talaj megmunkálható. A márciusi vetés ideális lehet. Ahhoz, hogy a nyár folyamán folyamatosan borsót takarítson be, egyszerre vethet különböző érési idejű fajtákat. Ezután körülbelül két héttel később újabb magokat vethet. Folytassa eszerint a mintázat szerint a vetést egészen június közepéig.

4. Retek

A retek az ültetést követően már 24. napon múlva betakarítható, és a lassabban növő zöldségfélék közé ültethető. A retekmagok vetése tavasszal és ősszel is elvégezhető.

Minden egyes magot legalább 5 centiméterre vagy ennél nagyobb távolságra vessen el, vagy ritkítsa meg őket erre a távolságra, miután kicsíráztak. Fedje be a magokat komposzttal vagy földdel.

Tipp: A retek remek kiegészítő társa a sárgarépának. Vetés előtt keverje össze a retekmagot a sárgarépamaggal, különösen akkor, ha a talaj hajlamos megkeményedésre. A gyorsan kihajtó retek felnyomja a talajt, és feltöri azt a később kihajtó sárgarépa számára. Ahogy betakarítja a retket, a sárgarépa kitölti a visszamaradt sorokat.

5. Sárgarépa

A sárgarépát csak azért soroljuk ide, mert rendkívül könnyű termeszteni, amennyiben a vegetációs időszak hűvösebb periódusaiban – tavasszal és ősszel – laza, homokos talajba ültetjük (a sárgarépa jól tűri a fagyot). Nem minden sárgarépa narancssárga; a fajták színe a lilától a fehérig terjed, és a legtöbbjük ellenáll a betegségeknek és kártevőknek.

Sok kezdő kertész termeszt rövid és torz küllemű sárgarépákat. Ennek oka általában a rossz, köves talajban keresendő, ezért fontos, hogy puha, laza, jól vízelvezető talajt biztosítsunk a növényeink számára. Keverjünk bele némi homokot, és alaposan lazítsuk fel a talajt az ültetés előtt. Az is fontos, hogy a sárgarépa magokat a megfelelő távolságra vessük, vagy ritkítsuk meg később a meglévő sorokat, hogy ne legyenek túlzsúfoltak. Legyen bátor! Ritkítsa meg alaposan a sorokat, ha azt akarja, hogy a sárgarépái megfelelően fejlődjenek.

6. Uborka

Készüljön fel előre az uborka termesztésére; a talajt magas nitrogén- és káliumtartalmú műtrágyával javítsa fel, hogy támogassa a növény bő terméshozamát. Ha lehetséges, az uborkát kerítés mellé, napos helyre ültesse. A kerítés támasztékként szolgál majd a növénynek és védelmet nyújt neki.

Tipp: Ültesse az uborkát kukorica mellé! Az uborka segít a talaj árnyékolásában, ezzel megvédve a talajt és a növényt a kiszáradástól, a kukorica pedig támaszt nyújt az uborkának.

7. Kelkáposzta

A rendkívüli módon tápláló és vitaminokban gazdag kelkáposzta nagyon szívós, és széles hőmérséklet-tartományban képes növekedni. Sokféle stádiumban betakarítható, ráadásul mind a bimbói, mind a virágai ehetőek. A mustármag közeli rokona a kelkáposztának, és szintén könnyen termeszthető.

Kora tavasztól kora nyár elejéig ültessük ki a kertbe növényeket. A kelkáposzta addig nő, amíg nem lesz túl meleg. Ősszel ültessük újra. A kelkáposztában az az érdekes, hogy csak akkor lesz édesebb, ha néhány fagyot elszenvedett. Próbálja ki a kelkáposztát tésztabundában sütve, wokban pirítva, grillezve vagy párolva. Kóstolja meg salátákba keverve, rántottába sütve, rakott ételekbe vagy levesbe, főzelékbe főzve.

8. Svájci mángold

A svájci mángold – vagy egyszerűen csak „mángold” – a répafélék családjába tartozik. Hűvös és meleg időben egyaránt jól érzi magát. Táplálkozás szempontjából ún. szuper élelmiszernek számít a magas A-, C- és K-vitamin-, valamint ásványi anyag-, fitonutriens- és rosttartalma miatt, ráadásul látványnak sem utolsó a kertben, hiszen szivárványos színei gyönyörűek!

9. Cékla

Úgy tartják, egy kertész sem élt addig, amíg nem kóstolta meg a saját maga által termesztett céklát. Hogy miért? Mert semmi sem hasonlítható a saját termesztésű frissen betakarított céklához! Tálaljuk puhára főzve, nyersen, salátának lereszelve vagy fasírtnak megsütve.

A céklapalántákat mindig ritkítani kell, hogy a növények a répához hasonlóan elegendő térrel rendelkezzenek az optimális fejlődéshez. A gumókat bármikor betakaríthatja, amíg teniszlabda méretűek nem lesznek. Amíg azonban arra vár, hogy megnőjenek, miért ne kóstolna meg néhány levelet? Ezek ugyanúgy felhasználhatóak, mint a spenót vagy a karalábé levelei, így a növény kétféleképpen is hasznosítható.

10. Nyári tök és cukkini

A nyári tökfélék és a cukkini szeretik a komposztált talajt, és sok helyet igényelnek. Ültesse őket 90 – 180 cm távolságra egymástól, meleg talajba, napfényes helyre.  Hamarosan annyi cukkinije lesz, hogy a szomszédok küszöbén fogja hagyni őket! A lisztharmat elkerülése érdekében mindig a talaj szintjén öntözzön, ne a leveleknél.

A fent említett növények a legkönnyebben termeszthető zöldségek közé tartoznak, de még sok más zöldségfélét is kipróbálhat!

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Az ipari paradicsomtól a hajtatott paprikáig - Zöldségágazati évértékelő 2019

2020. január 30. 20:09

Összességében fejlődő pályán van egy veszélyes zöldségtermesztés, ami a klímaváltozás és a nehéz piaci viszonyok közé esik, mivel a vállalkozás fennmaradása vállalkozásként történik.

A borsó védelméről

2021. április 16. 08:18

A borsó mind szántóföldi, mind kiskerti termesztésben eléggé elterjedt növény hazánkban. Értékes, magas fehérje tartalmú takarmány, de étkezési célú felhasználása is jelentős. Növényvédelme nem túl bonyolult, ugyanakkor néhány károsító korai fellépése jókora, bár kevésbé látványos kártételt eredményezhet, amelynek mind a termés mennyiségére, mind pedig koraiságára erős negatív hatása van.