Házikert

A hirtelen lehűlés otthonainkba kergeti a kártevőket

Agrofórum Online

Ahogy a hideg beköszöntével a kandallók, kályhák és radiátorok melegébe kucorodunk, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy nem mi vagyunk az egyetlenek, akik a következő hónapokban a ház melegében keresnek menedéket.

A rágcsálók, katicabogarak, poloskák és a legyek az őszi szezon közeledtével megpróbálnak behúzódni a lakásokba. Az otthonaink ugyanis tökéletes fészkelőhelynek bizonyulnak számukra, hacsak nem fordítunk kellő időt arra, hogy megakadályozzuk a behatolásukat. De milyen betolakodókkal kell tulajdonképpen szembenéznünk?

Rágcsálók

Ahogy az időjárás lehűl, a patkányok és az egerek elkezdenek meleg helyet keresni maguknak az átteleléshez. A rágcsálók inváziójának megelőzése érdekében:

  • Vizsgáljuk meg a házunk külső részét repedések és rések után kutatva.
  • Tömítsük be a nyílásokat olyan időjárásálló, szigetelő anyaggal, amelyet acélgyapottal erősítettek meg, hogy a rágcsálók ne tudják magukat átrágni rajta.
  • Takarítsuk ki a lakást és porszívózzunk rendszeresen.

Csótányok

A külső hőmérséklet csökkenésével a csótányok az emberek lakásai felé veszik az irányt, hogy meleget és menedéket keressenek maguknak. Ha már bejutottak az otthonunkba, a csótányok gyakorlatilag bármit megdézsmálnak. Mindeközben egészségügyi szempontból is kellemetlen helyzetet teremtenek, ugyanis káros baktériumokat terjeszthetnek. A csótányok behatolásának megállítása érdekében:

  • Takarítsunk fertőtlenítőszerekkel és porszívózzunk rendszeresen.
  • Tároljuk az élelmiszereket szorosan lezárt dobozokban.
  • Gondoskodjunk arról, hogy a szekrények mindig szárazak maradjanak.
  • Tömítsük be a réseket és nyílásokat a falakon és a padlón.
  • Javítsuk meg a szivárgó csapokat és a vízvezetékeken lévő repedéseket, valamint használjunk párátlanító berendezéseket a nedvesség csökkentése érdekében.

Fülbemászók

Ősszel a halomba rakott zöldhulladék vonzza a fülbemászókat, így az ilyenkor elmaradhatatlan levél- és növénykupacok. Mindeközben a nedves és sötét pincehelyiségek tökéletes búvóhelyet biztosítanak ezeknek a kártevőknek. A fülbemászó-fertőzés megelőzése érdekében:

  • Győződjünk meg róla, hogy minden rothadó növényzetet eltüntettünk a házunk környékéről.
  • Szedjük össze a levélkupacokat, a fűnyesedéket, majd zsákoljuk be ezeket és tegyük ki az utcára, hogy zöldhulladékként el tudják szállítani.
  • Javítsuk meg a szivárgó ereszcsatornákat és a lefolyókat, javítsuk meg az elromlott locsolókat és öntözőrendszereket.

Legyek

A tél közeledtével a legyek is a lakásokba költöznek, és olyan helyet keresnek, ahol át tudják vészelni a fagyokat. A nyugati és déli fekvésű, több napsütésnek kitett épületek különösen vonzóak lehetnek számukra.

Ugyan nem jelentenek veszélyt az emberre, és nem szaporodnak az általuk megszállt lakásokban, de nagy számban zavarónak lehetnek, különösen azért, mert általában tömegesen telelnek át. A legyek tömeges inváziójának megelőzése érdekében:

  • Tömítsük be az otthonunk falán/ablakain lévő repedéseket és réseket.
  • Porszívózzuk fel a felbukkanó legyeket, és használjunk rovarcsapdákat az elfogásukhoz.

Ázsiai katicabogár

A hétpettyes katicabogárhoz hasonlító, de több pettyel rendelkező ázsiai katicabogár ősszel menedéket keresve behatol a házakba. A lakásban bűzös szagú sárga folyadékot választanak ki, amely foltot hagyhat a bútorokon, textíliákon. Hogy távol tartsuk a katicabogarakat otthonunktól az ősz folyamán:

  • Tömítsük be az összes repedést és rést a falakon.
  • Javítsuk meg a sérült szúnyoghálókat.
  • Ellenőrizzük a közművezetékeket és a kéményeket, hogy nem sérültek-e meg.
  • Vágjuk vissza a szabadban lévő növényeket.

Poloskák

Nyáron a poloskák a növények nedvét szívják ki, ősszel azonban a házakba költöznek, ahol a pajtákban és fészerekben, illetve az ablakok körül keresik a meleget. Hogy megakadályozzuk az otthonunkba való bejutásukat:

  • Tömítsünk be minden rést a házunk külső falain.
  • Javítsuk meg a szúnyoghálókat, és takarjuk le a nyitott szellőzőnyílásokat.
  • Porszívózzuk fel a bent talált poloskákat.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Ritka kártevőnk: a tűztövis-gubacsatka (Aceria pyracanthi)

2024. február 29. 16:10

A tűztövis (Pyracantha coccinea) Dél-Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Magyarországon és Európa számos országában igen gyakran ültetett kiemelkedő díszítő értékű télizöld*.

Mi lehet a baja a viaszvirágnak? Hogyan gyógyíthatom meg?

2023. február 2. 04:37

Most került hozzám egy viaszvirág (Hoya), de a levelein valamilyen betegség vagy kártevő okozta tünetek láthatók. Mit tudok tenni, hogy meggyógyuljon? A többi növény veszélyben lesz a közelében?

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő apró rovarok ellen?

2023. június 10. 04:39

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő fehér, apró rovarok ellen? Mik lehetnek ezek egyáltalán?

App a károsítók felismeréséhez és kezeléséhez – ingyen!

2024. június 1. 14:10

Legyen profi kertész: letölthető a Kert és Otthon applikáció, amely a kórokozók és kártevők felismerését és a betegségek kezelését segíti.