Házikert

Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!

Agrofórum Online

A tőrösdarazsak a méretük alapján ugyan összetéveszthetők a lódarazsakkal, de valójában ég és föld a különbség. Nem agresszívak, teljesen más az életformájuk, ráadásul a nemzetségen belül van védett fajuk is.

Ismerjük meg a tőrösdarazsakat, és fogadjuk el, hogy teljesen veszélytelenek, és jó szomszéd módjára élhetnek, akár a közelünkben is.

Miben különleges a tőrösdarázs?

A tőrösdarazsak családja az egész világon megtalálható, összesen 560 fajt sorolnak ide. Általában feketék, sárga vagy narancssárga mintával. Legnagyobb európai fajuk, az óriás tőrösdarázs egyben Európa legnagyobb hártyásszárnyúja.

Életmódjuk miatt kertekben, parkokban, korhadó fa vagy komposzt közelében élnek, májustól körülbelül októberig repülnek. A tőrösdarazsak különlegessége, hogy élősködő életmódot folytatnak: a nőstény a földbe vagy a korhadt fába beásva-befúrva magát rovarlárvát keres, amelyet szúrásával megbénít, ebbe rakja a petéjét.

A biodiverzitásban minden őshonos fajnak fontos szerepe van. De a tőrösdarazsak az ember számára közvetlenül is hasznot hajtanak azzal, hogy az ormányosbogarak, virágbogarak pajorjain túl sokszor kártevő rovarok, például cserebogarak lárváin élősködnek. Ezzel a biológiai gyérítésükben fontos szerepet játszanak, a kifejlett darazsak pedig a beporzásban is részt vesznek.

Hogyan különböztethetjük meg az óriás tőrösdarazsat a lódarázstól?

Ha nem csíp meg, akkor tőrösdarázs… A viccet félretéve, bár rokonságban állnak egymással, közelebbről megnézve őket rengeteg különbséget tapasztalhatunk. A lódarázs (Vespa crabro) körülbelül 2,5 cm-es, teste jellegzetes darázsmintázatot mutat: sárga alapon keskeny barnás-feketés csíkok a potrohon, a tor fekete, a lábak barnák. Agresszív jószágok, akár minden előjel nélkül is támadhatnak.

A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes pont látható
A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes sárga folt látható

Az óriás tőrösdarázs (Megascolia maculata) nőstényének feje sárga, és akár a 45 mm-es testhosszt is elérheti, a hímek kisebbek (20-30 mm-esek), a fejük fekete. A faj teste fekete, a potrohon négy sárga folt látható. Szárnyaik füstösfekete mintázatúak. Békés természetű rovarok, még akkor sem támadnak és csípnek, ha a közvetlen közelükben tartózkodunk. Ez a faj Magyarországon védett, eszmei értéke 50 ezer forint.

Érdemes a Magyar Madártani Egyesület tőrösdarázsról készült írását és az oldalon található videókat megnéznünk, hogy még jobban megismerjük, és a saját szemünkkel győződjünk meg róla: tényleg nem bánt.

Fotó: Pixabay

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek II. rész

2019. október 8. 04:38

Cikkünkből kiderül, melyek azok a kártevők a zárt termesztőberendezésekben, amik szívogatják, gyengítik a növényeinket és ezzel együtt terjeszthetik a vírusokat.

A biológiai védekezés működik!

2024. február 19. 05:40

Sok gazdálkodó ismeri ugyan a T-fák kihelyezésével támogatott, biológiai védekezési módot, ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez a védekezési lehetőség a biogazdálkodók privilégiuma és konvencionális termelést folytató gazdálkodóként nincs erre szüksége.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

Mik lehetnek a hibiszkuszon látható, vékony száron elhelyezkedő tojások?

2020. február 12. 07:36

G. Nikoletta kérdése: A hibiszkuszomon nagyon sok a levéltetű, de mellettük hosszú száron apró, fehér színű tojásokat is észrevettem. Mik lehetnek ezek?