4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Felnyurgult paradicsompalánta: ültetési tippek, ha túl nagy a palánta

Agrofórum Online

Gyakori palántanevelési hiba, de még később a kiültetés után is előfordul, hogy valami baki üt ki a paradicsomágyáson belül. Nézzük sorra a felnyugrulás okait és megoldásait!

Mikor még a palánta az ablakpárkányon lakik, akkor nem nehéz kitalálni, hogy valóban mi a hiba a gépezetben. Egyrészt a fényhiány, a kicsi cserép, a tápanyaghiány mindig belejátszik. A palánta már növekedne a korai vetés miatt és törekszik a fény felé, és így kapunk egy gyenge szárvastagságú, iszonyú magas, akár méteres növényt, amit aztán ki kéne valahogy ültetni, de imbolyog, mint búbos kacsa a vízen.

Felnyurgult a paradicsom, mi tévő legyek?

Az egyik megoldás, ha még nem tudjuk kiültetni, vagy nincs hova kiültetni, hogy átültetjük egy sokkal nagyobb dézsába. Ráadásul nem a jelenleg meglévő magasságba kerüljön a palánta, hanem jóval mélyebbre!

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik, így nem kell aggódni, ha a palántán a nagy magassága miatt sokkal mélyebbre kerül. Csak több lesz rajta a gyökér, ami nagyobb ellenállóságot fog adni neki. Stabilabb is lesz.

A másik opció, hogy kiültetjük, de itt is vagy mélyebbre ültessük, vagy fektessük el a talajon vagy talajban, ahova legyökeresedhet!

Tápanyaggal javíthatunk rajta?

A paradicsom az első időkben nitrogénigényes, amikor a nagy zöldtömeget megneveli, de az éréshez például káliumra van szüksége. Emellett ráadásul a szár megerősödéséhez kalciumra is szüksége lesz.

Ezt lehet természetes úton összemorzsolt tojáshéjjal is megoldani, bár ez a lassúbb megoldás, de nem lehetetlen.

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik (fotó: Pixabay)

Ha gyors megoldást akarunk akkor plusz műtrágya formájában juttatjuk ki. Akár kalcium-nitrát formában.

Ha viszont már virágzott bent a palántanevelőben, de rendre eldobálta a virágokat (elrúgja a virágot szakszerűen), akkor ott a bór is fontos tápanyag lesz és érdemes mielőbb pótolni.

A relatív tápanyaghiányt az első időszakban nem feltétlenül vesszük észre, mert ameddig lehet, a növény korrigálni próbál. Ha relatív tápanyaghiány alakul ki, akkor SOS segítségnek a lombtrágyázást szoktam javasolni, mert esténként lombtrágyázva nagyon gyorsan helyreáll a növény tápanyagrendszere.

Ha még így is nagyon magas a paradicsomtő és nem bírja el magát?

Nagyon sok paradicsomfajta folytonnövő vagy féldeterminált. Egy féldetermináltnál házikerti szinten elég lehet futni hagyni a veteményesben, és úgy önmagát árnyékolva a termés is szépen beérik.

A folytonnövő fajtáknál viszont támrendszert mindig rakjunk a tövek mellé, mert muszáj lesz. A nagy bogyókat nevelők mellé is tegyünk, hogy a termés súlya alatt ne törjenek le a hajtások.

Itt is igaz az, hogy erőteljes szárrendszer kell a paradicsomhoz ahhoz, hogy a termés súlyát elbírja.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Költséghatékony tápanyag-utánpótlás lombtrágyákkal

2021. december 28. 04:04

A Vulcan Agronál 2019-ig úgy gondolták, hogy folyékony lombtrágyákkal nem foglalkoznak, a rengeteg elvégzett levélanalízis és talajvizsgálat eredménye ugyanakkor azt mutatta, hogy számos tápanyag talajon keresztül történő felvételét nem tudják eléggé segíteni. Ez ösztönözte a szakembereket egy lombtrágya-projekt beindítására, ami mostanra számos, rendkívül sikeres terméket eredményezett.

A gyümölcstermesztés korszerűsítése – az együttműködés folytatódik

2019. július 1. 08:14

A Sumi Agro Hungary Kft., AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft., AUDITKER Kft. Kecskemét, Agrárkontakt INTEM, Eurofins Agroscience Services Kft., Haifa Hungary rendezésében a Tolna megyei Lengyelben tartott gyümölcstermesztési konferencia szakmai előadásairól és szabadföldi bemutatóról szóló összefoglalónkat ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.

Mitől barnul meg a birs gyümölcsének húsa?

2022. november 11. 04:36

Bár idén sokat termett a birsalmánk, gyümölcsének húsa barna. Éretten szedtük és saját pincében tároltjuk. Már előző években is tapasztaltuk ezt az elváltozást. Mi okozza, lehet védekezni ellene?