Házikert

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

Agrofórum Online

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a bazsalikom, a petrezselyem, a kapor és a rozmaring – ráadásul ezek a fűszernövények a kertben is remekül megélnek. De melyikük bírja a telet, melyiknek van szüksége téli védelemre, és melyik az, amelyiket jobb a lakásban átteleltetni?

Az évelő fűszernövényekkel általában kevés gond van, hiszen ezek ősszel elhullajtják a föld feletti részeiket, de tavasszal újra kihajtanak. Ilyen például a menta, a citromfű (amely sokszor elburjánzik a kertben), a medvehagyma (ami szintén vadon is hatalmas foltokban megterem) és az oregánó. Velük nincs is gond, mivel általában problémamentesen átvészelik a telet a szabadban függetlenül attól, hogy enyhe a tél vagy épp kopogósan zord.

A tél előtt mindenesetre érdemes leszedni a még ropogósan friss leveleiket, hogy csokorba kötve eltegyük őket a kamrába száradni, és aztán a téli hónapokban kedvünk szerint felhasználhassuk őket.

Télálló félcserjék

A fás szárú fűszernövények, mint például az orvosi zsálya, a kakukkfű, a levendula, az izsóp vagy a borsikafű, szépen áttelelnek, tavasszal pedig a fás szárukból új hajtásokat hoznak. Az őszi időszakban ezekből már csak mértékkel szabad szedni, mert a növényeknek szükségük van a lombjukra a tél folyamán.

Ha kemény fagy vagy nagyobb hótakaró várható, célszerű őket betakarni. Ez megvédi őket nemcsak a fagytól, hanem a kiszáradástól is, ami télen valós veszélynek számít, különösen a fás szárú fűszernövények esetében. Jelentős visszametszésre csak tavasszal kerüljön sor.

Érzékeny fűszernövények

A télálló fűszernövények mellett vannak olyanok is, amelyek bár képesek elviselni a mínuszokat, de a kemény fagyok idején védelemre szorulnak. Ide tartozik néhány levendulafajta, a tarka levelű zsálya, a babér és a curry. Ha nagy dézsákban neveljük őket, és nem akarjuk becipelni mindet a házba, érdemes őket letakarni a nagy hidegek érkezése előtt.

A téli fagyvédelemre olyan – kertészeti áruházakban kapható – anyagot érdemes használni, ami 90 gramm/m2 súlyú, jó víz-, fény- és légáteresztő, így kicsit olyan hatásfokkal „dolgozik”, mintha hótakaróként védené a növényeket. A talajt emellett célszerű 5 cm vastag rétegben mulcsozni.

Könnyen elfagyó növények

A kifejezetten fagyérzékeny növények, mint amilyen például a bazsalikom, egyáltalán nem bírják a mínuszokat, ezért az első fagyok előtt a házba/enyhén fűtött garázsba kell vinni őket. Itt a lehető legvilágosabb helyen, lehetőleg 10-15 fok közötti hőmérsékleten és optimális páratartalom mellett kell tartani őket. A növények mellé célszerű egy tál vizet tenni, és abban folyamatosan pótolni a vizet. Ügyeljünk arra, hogy a növények földje sose száradjon ki, és rendszeresen ellenőrizzük a kártevők jelenlétére utaló esetleges nyomokat.

Forrás: https://www.ndr.de/ratgeber/garten/Kraeuter-richtig-ueberwintern,kraeuter458.html

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?

Mit tehetünk a szobanövények téli levélhullása ellen?

2023. január 28. 13:34

A téli időszakban miért sárgulnak meg és hullanak le gyakrabban szobanövényeim levelei? Mit tehetnék ellene?