24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Ház, táj blog

Kis lépés nagy célért: a Föld órája 2024-ben

Agrofórum Online

A természetvédelemmel kapcsolatos évfordulók, kampányok, kiemelt események és az évente nagykövetként választott növény- és állatfajok mind remek lehetőséget nyújtanak ahhoz, hogy jobban megismerjük a gyönyörű bolygónkat, és időt szenteljünk a védelmére.

A világ legnagyobb és legismertebb, jelenleg 96 országban működő, természetvédelmi civil szervezete, a pandalogójáról azonnal beazonosítható WWF (World Wide Fund for Nature) 2006 óta minden évben meghirdeti a Föld órája akciót, amely a környezetünk megóvásának, az energiatakarékosságnak, és a biológiai sokféleség megőrzésérének fontosságára hívja fel a figyelmünket, emellett arra ösztönöz minket, hogy természetközeli, egészséges életet éljünk.

Innen indult a Föld órája…

2006-ban Sydney-ből indult a mozgalom, melynek eredményeképpen egy évvel később már 10,2%-kal csökkent városi szinten a fogyasztás kizárólag annak köszönhetően, hogy a város vezetésének döntése nyomán nemcsak a Föld órájának napján, hanem azt követően egy éven keresztül lekapcsolták a városban a városi közvilágítást és díszkivilágítást erre az egy órára.

Az akcióhoz tehát a kezdetektől fogva nemcsak magánemberek, hanem kisebb közösségek és városok is csatlakozhattak. Ilyenkor mind egyéni, mint közösségi szinten az a cél, hogy 20:30 és 21:30 között mindenki olyan tevékenységet végezzen, amely a túlfogyasztás és az éghajlatváltozás elleni küzdelmet támogatja. Ide tartozik az otthoni lámpák lekapcsolásától, az elektromos készülékek üzemen kívül helyezésén át a városok díszkivilágításának szüneteltetéséig minden olyan egyéni vagy csoportos vállalás, mely egy lépéssel közelebb visz minket az élhető jövőhöz.

Hazánk 2008-ban csatlakozott ehhez az akcióhoz, amelyben a résztvevők elsődleges feladata továbbra is az a Föld órájának napján, hogy 20:30 és 21:30 között lekapcsolják otthonaikban a világítást.

Énidővel a Földért
Énidővel a Földért

Ide jutott a mozgalom…

2011-ben és ezt követően minden évben kiegészült az akció egy további felhívással is: a WWF arra kérte a lakosságot, hogy minden évben a Föld óráján tegyünk egy 365 napra szóló fogadalmat a fogyasztás csökkentése mellett, mellyel a klímaváltozás sebességét igyekszünk lassítani. A WWF Magyarország minden évben előrukkol egy ezzel kapcsolatos törekvéssel, így például 2014-ben a Föld órájának napját megelőző egy hétben a résztvevők gyertyákat gyűjtöttek, melyből megalakult a Föld gyertyája.

Emellett egyéb környezetbarát programokkal is készül minden országban a WWF, mint például a víztakarékossági felhívások, faültetés, sporttevékenységek, húsmentes nap, vagy akár a Budapest környéki szervezett séták – a kezdeményezések rendkívül sokrétűek és kreatívak.

Ezenkívül a WWF Magyarország minden évben meghirdeti a versenyt a Föld Órája Fővárosa címért, amelyet az a város kaphat, amelyik a legtöbb résztvevővel szerepeltette magát a mozgalomban.

Ha minden nap egy órára lekapcsolna...
Ha minden nap egy órára lekapcsolna…

Az idei mottó

Minden évben van egy jelmondata a Föld órájának, idén az ,,Adj egy órát a Földnek!” mondattal szeretnék a szervezők kifejezni a mozgalom célját: ennek az egy órának a megpihenésről, a békés együttélésről és az egészséges tevékenykedésről kell szólnia, hogy egy rövid időre kiszakadhassunk a felpörgetett búgócsiga-világból, és minőségi időt tölthessünk a saját és a bolygónk egészsége érdekében.

Az idei programpaletta

A Föld órája akció hivatalos honlapján számos ötletet találunk arra, hogy idén, 2024-ben hogyan töltsük el március 23-án a meghirdetett egy órát. A mozgalomra való buzdítás minden korosztályt megszólít azzal, hogy minden ember megtalálhatja a kikapcsolódás egy olyan formáját, ami közben semmilyen módon nem terheli a környezetet.

Ezt a kikapcsolódási formát sokan biztosan már megtalálták, még jobb esetben naponta űzik is, de aki most kezdené el, annak a szervezők számtalan ötlettel segítenek, hogy ezt az egy órát mivel is lehetne eltölteni. Ezek mind olyan ötletek, amelyek azt közvetítik, hogy a fenntartható életmód élvezetes és izgalmas is lehet, és nem feltétlenül jár lemondásokkal.

Mozgással a Földért a Föld óráján
Mozgással a Földért a Föld óráján

A program honlapján nyolc vállalás közül választhatunk:

  • Együtt a Földért: Budapest környékén lehetőség van vezetett sétákon részt venni március 23-án és 24-én is. A séta alkalmával a résztvevők együtt kapcsolódnak ki, miközben többet megtudhatnak a körülöttük elő természet értékeiről.
  • Kulinárisan a Földért: konyhatündérek, tehetséges szakácsok és hobbifőzők figyelmébe is ajánlva, kreatívan használjanak fel a résztvevők maradékokat az ételhez, vagy egy bolygóbarát fogással várják a vendégeket, esetleg kezdjenek el termelni saját zöldségeket, gyümölcsöket.
  • Fenntarthatóan a Földért: a résztvevők ebben a vállalásban igyekeznek spórolni az otthoni energiával, vagy csökkenteni utazásaik ökológiai lábnyomát, esetleg továbbadják a fenntarthatóság üzeneteit egy barátnak, családtagoknak, hogy még többen cselekedjenek a bolygóért!
  • Kreatívan a Földért: a résztvevők bővítik ismereteiket, egyéni alkotásokat készítenek, amelyeket a természet ihletett, esetleg újrahasznosítanak. Ebben a feladatban csak a saját kreativitás szab határt!
  • Mozgással a Földért: túrázzunk, sétáljunk vagy aktívan sportoljunk (futás, biciklizés, jógázás) a természetben, miközben közelebbről megismerjük tágabb vagy szűkebb környezetünk értékeit!
  • Társaságban a Földért: együtt mindig könnyebb címszóval a résztvevők a barátokkal, családtagjaikkal egy közös játékkal, beszélgetéssel, vagy egy természetfilm megnézésével töltik el ezt az egy órát.
  • Énidővel a Földért: amikor egy pillanatra megáll az ember, és átengedi magát a friss levegőnek, a természethez való kapcsolódás nyugtató hatásának, akkor csökkentheti a feszültségét és felfedezheti a gyönyörű dolgokat maga körül – akár egy meditáció segítségével, jógázással, vagy hálaadó üzenet vagy lista írásával.
  • Csatlakozz településként: az igazi erő a közösségekben van, éppen ezért egész településeket is lehetőség van regisztrálni a programba.

Még nyereményjáték is

A honlapon regisztrálók között a szervezők kisorsolnak 10 db WWF-ajándékcsomagot, amelyek egy WWF-es pólót, vászontáskát, és egyedi zoknit tartalmaznak.

Március 23-án találkozzunk a Föld óráján!

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Óvjuk a környezetet! - Gyűjtőpontok a növényvédő szeres göngyölegek begyűjtésére

2021. május 18. 08:39

Figyeljünk a növényvédelmi csomagolóanyagok megfelelő előkészítésére és amennyiben bizonytalanok vagyunk a kérdéses hulladék leadhatóságát illetően, tájékozódjunk!

A gazdálkodás ma többről szól

2019. szeptember 1. 16:57

A felelős gazdálkodásnak feltétlenül részét képezi a földek általános jó állapotának, termőképességének fenntartása. A termőföld karbantartása a jövő záloga, ami a bővített újratermelés alapja, a haszonnövények kiegyensúlyozott jó termésének biztosítéka. A nyereségtermelés természetesen továbbra is a fő motiváló tényező marad a gazdálkodók körében. Ugyanakkor nagyon jól nyomon követhető az a felelős termelői magatartás, amely már a gazdálkodás napi menetébe is beépíti azokat az elemeket – pontosan dolgozó permezetőgépek, okszerű növényvédelem és műtrágya-kijuttatás –, amelyek a környezettudatosságot mutatják.

Szennyvíziszap a talajerő-gazdálkodásban

2019. május 1. 14:49

A szennyvíziszapok mezőgazdasági felhasználása a talajok szervesanyag- és tápanyag-utánpótlásának egyik – eddig ki nem aknázott – lehetősége. Alkalmazásukkor azonban körültekintően és szakszerűen kell eljárni, mert a szennyvíziszapok tartalmazhatnak toxikus anyagokat, melyek – szakszerűtlen felhasználás esetén – a talajt károsíthatják, mikrobiológiai állapotát kedvezőtlenül átrendezhetik.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.