Ház, táj blog

Addig pályázzunk, amíg nem késő!

Agrofórum Online

Van-e átjárhatóság az egyes pályázati jogcímek között, és ki szabja meg, hogy egy-egy jogcímre mennyi forrás jut? Ezeket kérdeztük Kis Miklós Zsolt államtitkártól.

A válaszok az átjárhatóságra vonatkozóan: van ahol igen, és van ahol nem. A jóváhagyott úgynevezett sarokszámokon nem lehet változtatni, de az egyes jogcímeken belül viszont a beérkező igények szerint módosíthatók az összegek. A Miniszterelnökségnek arra is lehetősége van, hogy az úgynevezett maradványösszegeket átcsoportosítsa.

Az EU-s pénzek jogcímeire az adott ország tesz javaslatot, tehát az arányok az egyes jogcímek között ennek figyelembevételével alakulnak.

Az EU 2015 augusztusában hagyta jóvá Magyarország Vidékfejlesztési Programját. A 2014-2020 közötti időszakban mintegy 1300 milliárd forintot lehet felhasználni.

*

Nézzük a részleteket!

A normatív jellegű támogatások a VP egy speciális területét jelentik. Ezek a terület-, vagy állatlétszám alapú kifizetések a teljes keret 44%-át teszik ki (575 milliárd forint). Ezek 100%-a (583 milliárd forint) már kötelezettségvállalt.

2017. március 31-ig az összes pályázat megjelent. Ez 2015. augusztus 10. és 2017. március 31. között 68 pályázatot jelent. A meghirdetett felhívásból 39-et már lezártak. 2017 végéig mintegy 1127 milliárd forintról (87%) döntés is született.

*

Magyarország vidékfejlesztési forrásai a többi uniós tagállamhoz képest kiemelkedően magas arányban, több mint 50%-ban beruházásokra lettek elkülönítve.

Nagy tanulság lehet az Európai Bizottság számára, hogy a 2020 utáni időszak egyszerűsítései között vegye napirendre a mezőgazdasági beruházási támogatások előlegkifizetésének ügyét is, mert jelenleg pont azt az agrárágazatot sújtják a szigorú szabályaikkal, amelyik messze a legjobb hitel-visszafizető: a bedőlt hitelek aránya itt a legalacsonyabb az összes többi ágazathoz (például építőipar, kereskedelem, stb.) képest.

*

Két új pályázati felhívás

Az energiahatékonyság javítása fontos része a Vidékfejlesztési Programnak, ezért az eddig felhasználatlan összegeket önálló pályázatként, változatlan céllal újra meghirdeti a tárca januárban. A felhívás részeként 30 milliárd forintra a mezőgazdasági üzemek, 5 milliárd forintra pedig az élelmiszeripari kisvállalkozások pályázhatnak majd.

Emellett a borászati ágazat számára fontos felhívás megjelenésére is számítani lehet januárban, ami a borszőlő ültetvények telepítését hivatott támogatni. A 4 milliárd forintos keret terhére a borpiaci szabályozás szerinti telepítési engedéllyel rendelkezők nyújthatják be kérelmüket, várhatóan 2018. február második felétől.

*

Jogos lehet a kérdés, hogy miért foglalkozom ezzel a témával, amikor ezt már mások részletesebben megírták, és honlapunkon is olvasható az Agrárhírek rovatban.

Azért, mert sürget az idő!

Ütre-fűre azt hallani az egyes médiumokban, hogy hazánk migránspolitikája miatt az EU különböző szankciókat helyez kilátásba, így bizonyos támogatások, pályázati pénzek megvonását is.

Akár igaz, akár nem a híresztelés, célszerű a még „nyitva levő” pályázati lehetőségekkel minél előbb élni.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a pályázatok zömét már lezárták, de 30 felhívás még nyitott 315 milliárd Ft-os keretösszeggel.

Nehogy már veszni hagyjuk!

A fentieket a január 9-én tartott sajtótájékoztató alapján készítette:

A tábla széléről – Dr. Bódis László

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Mit hozhat az új KAP ciklus?

2025. július 15. 16:10

Az előző KAP ciklus tervezése után számos előreláthatatlan tényező köszöntött be, amelyek befolyásolják a termelés sikerességét.

NAK: megnyílt az „Őshonos in situ támogatás” esetén a támogatási kérelem benyújtásának időszaka

2023. január 9. 11:40

A Széchenyi 2020 keretében megjelent „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” című pályázati felhívás alapján a 2023 évi támogatási kérelmek benyújtására 2023. január 2-tól 2023. január 31-ig van lehetőség – hívja fel a figyelmet a NAK.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

Lejár a zöldség-gyümölcs termelői csoportok kérelembenyújtási időszaka

2018. március 21. 10:52

Március 31-én lejár a zöldség-gyümölcs termelői csoportok II. féléves/éves működési- és beruházási támogatása iránti kérelmek benyújtási időszaka.