Ház, táj blog

Kerti kalendárium – májusi teendők a veteményesben

Agrofórum Online

A május rendkívül izgalmas hónap a veteményesben! Kiültethetjük az összes palántánkat, vethetünk magról is számos növényt, felállíthatjuk a támrendszert a támasztékot igénylőknek, és időt kell hagynunk a gyomlálásra és a talajtakarásra is.

Mehetnek a palánták!

Május elején elkezdhetjük a saját nevelésű zöldségpalánták edzését. Nappalra tegyük ki a szabadba őket, éjszakára pedig vigyük be védett helyre, mielőtt lehűl a levegő. Az előkészített veteményest kapáljuk meg, mert a szunnyadó gyommagvak a sok eső és melegedő idő hatására fokozatosan kelnek ki.

Az edzés után minden zöldségpalántát kiültethetünk a végleges helyére. Az áprilisban kiültetett káposztafélék tápanyag- és vízszükséglete most nagy, ezért gondoskodjunk róla, hogy mindenből eleget kapjanak! Érdemes minden kertbe ültetni pár kelkáposztát, fejes– vagy vöröskáposztát, de kipróbálhatjuk a brokkolit is! A karfiolnál igénytelenebb, és több rózsát is nevel.

Elvethetjük a leveles vagy fodroskel magjait is, akár a veteményes kevésbé napos szegleteibe is. Ha palántát nevelnénk először belőle, akkor azt majd augusztusban ültethetjük ki az ágyásba. A spárgára is nézzünk rá, ha már kibújtak a sípok, innentől kezdve hosszú hetekig szüretelhetünk!

Miután a szamócaágyás közti sorokat megtisztítottuk a gyomnövényektől, fedjük talajtakaró anyaggal (száraz fű, szalma, fekete fólia), sőt a tövek köré is jusson, hogy a pár héten belül pirosodó termések ne érintkezzenek a talajjal: ezzel elejét vesszük a szennyeződésnek és a termésrothadás esélyét is csökkentjük. Ha az aranyat érő májusi eső elmarad, ne fukarkodjunk a locsolásnál a vízmennyiséggel: kapjon bőséggel a veteményes és a gyümölcsös is!

A fóliasátorban gondoskodjunk az uborka rögzítéséhez a támrendszerhez: óvatosan bánjunk a fiatal hajtásokkal, és egyúttal vizsgáljuk meg a növényeket, nincs-e rajtuk kártevő vagy kórokozó jelenlétére utaló tünet! A fertőzött növényi részeket távolítsuk el a növényről, és ha már úgy ítéljük meg, hogy menthetetlen a növény, távolítsuk el a fóliasátorból.

A palánták víz- és tápanyagszükségletéről a igényeik szerint gondoskodnunk kell

A folyton növő paradicsomokat szintén lássuk el támrendszerrel (mi akáckarókat használunk), így több és szebb termést szedhetünk majd róluk. A levelek tövében fejlődő hónaljhajtásokat folyamatosan törjük ki, így nem veszik el az értékes tápanyagot a termésektől. Azért is szükséges eltávolítani őket, mert a túlságosan terebélyes lombozat beárnyékolja a paradicsombogyókat, így nehezebben érnek be. Ha a talajhoz legközelebbi leveleket is ritkítjuk, megelőzhetjük a talajból fertőző gombabetegségek elhatalmasodását. Emellett biztosítanunk kell a megfelelő mennyiségű tápanyagot is: öntözzük meg hetente a növényeket higított csalánlével!

Vessünk magról!

Vessünk csemegekukoricát is a kertbe! Sokféle funkciót betölthet a kertben magas termetével és árnyékoló-belátásgátló tömegével. Vessük el a kerítés mellé „sövénynek”, vagy az ágyások közé térelválasztónak és szélfogónak. Egy-egy kis magfészekbe 4-5 cm mélyre vessük el a 3 magot! Ha már minimum 15-20 cm-re megnőttek a növények, vessünk mellé futóbabot! Örömmel fog a kukorica szárára felkapaszkodni!

A kukoricát is nevelhetjük palántáról, de magvetéssel is próbálkozzunk

Májusban vethetünk még mángoldot is. Ennek a kivételes, rendkívül értékes zöldségnövénynek több fajtája is van: ha főzeléket vagy nagy leveleket igénylő húsételeket (pl.: rakottak) szeretnénk készíteni, válasszuk a nagy, vastag és fodros levelekkel rendelkező levélmángoldot! Ha szeretnénk a spárgát felváltani egy hasonló zöldségfélével, vessünk bordás mángoldot, aminek levélnyele igen vastag és erőteljes. Ezen belül többféle levélszín (pl.: piros, sötétzöld) közül is választhatunk. A mángoldot kikelés után egyelni kell, mert az úgynevezett gomolymagokból több magonc is fejlődésnek indul. A mángold leveleit nyár közepétől folyamatosan lehet szedni. Egy tőről egyszerre csak 2-3 levelet szüreteljünk le!

Május közepén és végén vizsgáljuk át az ágyásokat! Ha betegség vagy más élettani károsodás miatt el kellett távolítanunk egy-egy növényt, pótoljuk a helyüket! Akár más növényfajt is tehetünk a helyükre!

A bordás mángoldot a spárgához hasonlóan hasznosíthatjuk

Veteményes haladóknak

Május utolsó dekádjában palántázhatjuk a zöldpaprikát. Mivel a paprika az egyik legigényesebb zöldségnövényünk, érdemes egy kis gyakorlatot szereznünk, mielőtt nekivágunk az otthoni termesztésének. Kedveli a meleget, a jó minőségű, tápanyagban gazdag talajokat (főként a vályogtalajokat), és az egyenletes vízellátást. Az étkezési paprikát öntözés nélkül lehetetlen termeszteni, még csapadékosabb években is szüksége van locsolásra. A nyári melegben az 1 m2-en nevelt paprikanövényeknek 15-20 liter vízre is szükségük lehet!

A paprika az egyik legigényesebb zöldségnövényünk, érdemes egy kis gyakorlatot szereznünk, mielőtt nekivágunk

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Kovászosuborka-krémleves ropogós szalonnával

2019. augusztus 3. 04:36

Ha a nagy hőségben egy hűsítő levesre vágyunk, ezzel nem lőhetünk mellé.

A fokhagyma jótékony hatásai a kerttől az asztalig

2018. október 16. 03:48

Nem ismerünk olyan „társítási szituációt”, amikor a fokhagyma gátolná a másik növényt a növekedésben, vagy odavonzaná valamely kártevőjét. Sőt, inkább elkerülik a kártevők erőteljes szaga miatt.

A fehérvárcsurgói virág-világ

2018. június 6. 14:06

Minden év június első hétvégéjén találkoznak az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokon a szép kertek, praktikus háztáji megoldások és a természettel együtt fejlődő szakterületek képviselői – immár 14 éve.

Húsvéti kirándulás

2019. április 12. 08:15

Áprilisi lapszámunk bevezetőjéből ragadtam ki egy-egy részletet, mert az idő – mint már annyiszor – a természet és a közelgő ünnep felé sodorta a gondolataimat.