15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Ház, táj blog

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

Agrofórum Online

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal folyamatosan frissítve közzéteszi azoknak az egyszerű anyagoknak a listáját, amelyek jelenleg élelmiszerként vagy gyógyhatású anyagként forgalmazott termékek, de emellett van növényvédelmi hatásuk, és a megadott felhasználási körülmények között a környezetre, illetve az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot. Éppen ezért a házikerti alkalmazását is szorgalmazza a hatóság ezeknek az anyagoknak.

Erre a listára került fel még idén a magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is.

Takarmánybaltacim-pellet a szőlő védelmére

Csemege- és borszőlőben az egyik legjelentősebb fonálféreg a Xiphinema index, a szőlőszívó tűfonálféreg, amelyről 1958-ban igazolták, hogy a szőlő fertőző leromlás vírust (Grapevine fanleaf virus, GFLV) terjeszti.

Ennek a fonálféreg kártételének megelőzésére lehet alkalmazni a takarmánybaltacimből készült pelletet (a pellet gyakorlatilag nagy nyomáson préselt szálas, rostos anyag, amelyet vagy saját anyaga, vagy belekevert kötőanyag tart össze). A hivatalos, bizonyított növényvédelmi hatás érdekében egyenletesen kell a kezelendő felületre szórni, majd ezt követően a talajba kell dolgozni. A kezelést az ültetvény telepítése, illetve a tőkepótlás előtt szükséges elvégezni.

A takarmánybaltacimből készült száraz pellet szőlőben alkalmazható
A takarmánybaltacimből készült száraz pellet szőlőben alkalmazható

A takarmánybaltacimről érdemes annyit tudni, hogy egy évelő, erőteljes gyökérzetű pillangós takarmánynövény, amely a vetésforgóban a lucernához hasonló szerepet tölt be. Hazánkban a 19. század óta termesztik. Jól terem sovány és száraz talajokon is, télálló, és még a meszet is jól bírja. Talajjavító hatása kitűnő. Mind tisztán, mind fűkeverékben is jól tűri a legeltetést. Jó mézelő növény, amelyet egyaránt felhasználnak szénának és zöldtakarmánynak is. Levelei páratlanul szárnyaltak. Élénk rózsaszínű, hosszában csíkolt virágai hosszúkás fürtöt alkotnak. Egymagvú, zárt hüvelytermése lapos, kemény, tüskéshátú és bordázott.

Magnézium-hidroxid

Minimum 95%-os tisztaságú magnézium-hidroxid növénykórokozó gombafajok kártételének mérséklésére alkalmas (egyébként egy olyan szervetlen vegyület, amely különféle gyomorsavmegkötőkben és hashajtókban gyakran megtalálható). Vizes szuszpenzióját permetezéssel szükséges kijuttatni, és az alábbi növénykultúrákban lehet eredményesen alkalmazni:

NövénykultúraKárosító
őszi búza, tavaszi búza, durumbúza, tönkölybúza, tönkebúza, alakor, tritikálé, rozs, zabszeptóriás levélfoltosság, szeptóriás pelyvabarnulás
rizspirikuláriás barnulás
burgonyafitoftórás betegség (burgonyavész)
őszibarack, nektarin, kajszi, szilvalisztharmat
szőlő (bor, csemege)peronoszpóra, lisztharmat, fekete rothadás
szabadföldi paprika, paradicsom, tojásgyümölcs, tojásdinnye (pepino)fitoftórás betegség
lágyszárú dísznövények,lisztharmat
szabadföldi fás szárú dísznövényeklisztharmat
*A teljes táblázat ide kattintva érhető el.

A magnézium-hidroxid alkalmazható kalászosokban is szeptóriás betegségek ellen
A magnézium-hidroxid alkalmazható kalászosokban is szeptóriás betegségek ellen

Fontos tudni, hogy a magnézium-hidroxidot előrejelzésre alapozva, megelőző jelleggel szükséges alkalmazni, lehetőség szerint a fertőzés bekövetkezése előtt. Az értékelés felhívja a figyelmet arra is, hogy a permetlé elkészítésekor a magnézium-hidroxid kijuttatandó mennyiségét először 5-10 liter vízben szükséges feloldani, majd ezt követően hozzáadni a kijuttatandó vízmennyiséghez. Házikerti körülmények között ugyanezt 0,5-1 liter vízzel kell elvégezni.

A magnézium-hidroxid rossz oldódási tulajdonsága miatt a permetezés ideje alatt gondoskodni kell a permetlé folyamatos keveréséről, és mindenképpen javasolt próbapermetezést végezni, főként dísznövény-kultúrákban.

A magnézium-hidroxid egy olyan szervetlen vegyület, amely különféle gyomorsavmegkötőkben és hashajtókban gyakran megtalálható
A magnézium-hidroxid egy olyan szervetlen vegyület, amely különféle gyomorsavmegkötőkben és hashajtókban gyakran megtalálható

Amennyiben bővebben szeretne tájékozódni további anyagok növényvédelmi hatásairól, annak szeretettel ajánlom a cikk előzményeit:

  • a cikksorozat első részében a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg;
  • a második részben a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt;
  • a harmadik részben a hagymakivonattal, hagymaolajjal, a gyümölcs- és répacukorral foglalkoztunk,
  • végül a negyedik részben a mésztej, a sör és a mezei zsurló főzetének felhasználását részleteztük.

Ezt a cikket és a kapcsolódó cikksorozatot 2024-ben tettük közzé, azóta az anyagok jegyzéke bővülhetett, vagy éppen szűkülhetett, sőt a meglévők felhasználási előírásai is módosulhattak.

A cikkben leírt alkalmazási és leírási útmutató nem pótolja a szakszerű növényvédelmi tanácsadást, és nem minősül hivatalos szaktanácsadásnak!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Miért fontos az árvakelés kezelése?

2024. november 11. 15:10

Miért fontos az árvakelés időben történő kezelése? Soron következő esettanulmányunkban Hertelendy Péter növényorvossal egy magára hagyott, dús zöldtömeget adó árpaárvakelés növényegészségügyi kockázatait elemezzük.

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.

Európában a szőlőinket és csonthéjasainkat is fenyegető karantén baktérium, a Xylella fastidiosa

2018. május 1. 07:26

A szerző felhívja a figyelmet a Xylella fastidiosa behurcolásának és terjedésének megakadályozására szolgáló hatósági intézkedések főbb elemeire és a készenléti terv szerepére a kórokozó elleni küzdelemben.

Így védhetjük meg a cseresznyét!

2020. április 30. 15:37

A csonthéjasok virágzása után a következő kritikus időszak a termésnövekedés kezdetén jön el, amikor aktuálisan a cseresznyelégy elleni védekezés kerül a középpontba. Nem csak az ültetvényekben jelent nagy kárt ennek a kártevőnek a megjelenése, de a kiskerttulajdonosoknak is permetezőt kell ragadniuk, ha nem akarnak kukacos gyümölcsöt enni. Növényvédelmi vlogsorozatunk soron következő részében ez ellen mondjuk el a lehetséges megoldásokat.