Ház, táj blog

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során III.

Agrofórum Online

Szobanövényeink gondozásának egyik sarkalatos pontja a hatékony növényvédelem. Sajnos számos hibát véthetünk a károsítók elleni küzdelemben, de tudatossággal és odafigyeléssel kiküszöbölhetjük ezeket!

A szobanövények gondozása minden szempontból speciális feladat. Egyrészt a világ minden tájának növénye képviseltetheti magát a négy fal között, ahol sokféle körülmény szabályozható általunk: a hőmérséklet, a fényviszonyok, a páratartalom is. Ezzel kapcsolatban számos kiküszöbölhető hibát véthetünk a gondozás során, de talán egyik sem annyira fontos az emberi egészség és a környezet védelmének szempontjából sem, mint a növényvédelem.

Összességében elmondható, hogy a lakásban nevelt növényeknél a megelőzést, valamint a mechanikai védekezési módszereket szükséges előnyben részesíteni. A kémiai (növényvédő szerrel történő) védekezésnek az elsődleges akadálya, hogy kevés növényvédő szer használható biztonságosan a szobanövények védelmére.

Mindezzel kapcsolatban sokféle hibát elkövethetünk. Ismerkedjünk meg a károsítók megelőzésével és az ellenük történő védekezés buktatóival, hogy el tudjuk kerülni őket!

Nem kielégítő a károsítók elterjedésének megelőzése

A növényt károsító állatok és mikroorganizmusok elleni védekezés a következő hibák kiküszöbölésével kezdődik:

  • nem megfelelő helyet választottunk a növénynek
  • nem megfelelő a szoba levegőjének a minősége
  • nem megfelelő az öntözővíz mennyisége és minősége
  • nem megfelelő virágtartóba került a növény
  • nem megfelelő ültetőközeget (földet) választottunk a növénynek
  • nem pótoljuk megfelelően a tápanyagot
  • nem biztosítjuk a növény életciklusának megfelelő nyugalmi időszakot/időszakokat

Például – ahogy azt a cikksorozat első részében taglaltuk -, egyes kártevő állatoknak a túlságosan száraz, meleg levegő kedvez (pl. takácsatka), míg a fülledt, túl nedves levegő egyes gombák (pl. lisztharmat, szürkepenész) és baktériumok (pl. baktériumos levélfoltosság, hajtáshervadás) felszaporodásának megfelelő körülmény.

A fokföldi ibolya fitoftórás betegsége nem ritkán a növény pusztulását okozza

Egy egészséges növény sokkal ellenállóbb a betegségekkel és kártevőkkel szemben, ezért ha mindent megteszünk, hogy a növény a számára legmegfelelőbb helyen egészségesen fejlődhessen, ő maga megoldja a károsítók elleni védekezés jelentős részét. Ha nem vesszük figyelembe a növény igényeit, sokkal nehezebb lesz a növény védelme is.

Sajnos a károsítók terjedését a következő hibákkal és mulasztásokkal is segíthetjük:

  • kis helyre sok növényt összezsúfolunk – a „tömegben” sokkal hamarabb és észrevétlenebbül képesek terjedni a kártevők,
  • nem ellenőrizzük rendszeresen a növények állapotát, így nincs esélyünk észrevenni a károsítók jelenlétét,
  • nem vizsgáljuk meg kellő alapossággal az újonnan megvásárolt növényt, aminek eredményeképpen kártevőket vagy növényi betegséget is hazahozhatunk vele,
  • külföldről hozunk haza olyan növényt, amelyet tilt a jogszabály, vagy ha nem is tiltja a behozatalt, de nem rendelkezik a növény megfelelő növényegészségügyi okmányokkal (pl. növényi útlevéllel)

A szobanövények növényvédelmének kulcseleme, hogy idejében észrevegyük a kártevőt vagy betegséget a növényen. Minél hamarabb reagálunk a károsításra, annál könnyebben és eredményesebben tudunk védekezni ellene.

Nem megfelelő a károsítók elleni védekezés

Ha nem sikerült megelőznünk, hogy a szobanövényt betegség vagy kártevő megtámadja, el kell döntenünk, hogy mit tegyünk a károsító ellen.

A hosszúfarkú kószapajzstetű gyakran előfordul levéldísznövényeken és virágzó szobanövényeken is

Zárt térben, a családunk életterében kevesebb lehetőségünk van, de az alábbi hibákat igyekezzünk elkerülni:

  • a beteg vagy kártevővel fertőzött növényt más szobanövények közvetlen közelében hagyjuk – ha soktápnövényű károsítóval van dolgunk, könnyen megtámadhat más szobanövény-fajokat is,
  • nem távolítjuk el a fertőzött leveleket, hajtásokat, virágokat – ezzel növeljük a károsító esélyét arra, hogy még tovább „élvezze a vendégszeretetünket”
  • növényvédő szer használata esetén nem megfelelő dózisban juttatjuk ki a készítményt – a túlságosan tömény vagy túlságosan híg permetlé sem segít a növényen – a tömény oldat a növény pusztulását is okozhatja, a kelleténél hígabb oldat pedig egyáltalán nem gyéríti a károsítót
  • nem látjuk be, ha nem tehetünk semmit a növényért, és nem távolítjuk el a házból – sajnos a legnagyobb igyekezet és jószándék ellenére is előfordulhat, hogy nem sikerül megvédenünk a növényt. Ezt be kell látnunk, és búcsút mondanunk a szobanövénynek, hogy ne veszélyeztesse a többi növény egészségét.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Óvatosan: mérgező szobanövények!

2020. február 28. 10:23

Nemcsak kertünk lakói tartalmazhatnak mérgező hatóanyagokat. Érdemes utánanézni a szobanövények megvásárlása előtt annak, hogy mely szobanövény fajoknak melyik részei és mennyire mérgezőek – főként kisgyermekes családok vagy a négy fal között élő, szabadon mozgó kiskedvencek gazdái legyenek körültekintőek!

Lehetséges, hogy a bent teleltetett leanderen takácsatkák vannak?

2022. december 26. 04:38

Lehetséges, hogy a hűvösben bent teleltetett leanderemen takácsatkák vannak? Kérem segítségüket ezzel kapcsolatban!

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.

8 nem mérgező szobanövény macskatulajdonosoknak: mutatósak és biztonságosak

2024. október 22. 06:40

A gyakori közhiedelemmel ellentétben az állatok sajnos nem mindig tudják, mi az egészséges vagy káros számukra.