Ház, táj blog

Minden, amit a tűzifa vásárlásáról tudni érdemes

Agrofórum Online

A tűzifavásárlással kapcsolatos mikor, honnan, mennyit és milyet kérdések létfontosságúak ahhoz, hogy jó minőségű, biztonságosan alkalmazható és a fűtési lehetőségeinkhez leginkább illeszkedő tüzelőanyagot szerezzünk be. Nézzük a kérdésekre a válaszokat!

Előkészületek

A tűzifa megvásárlása előtt érdemes megmérnünk a tüzelőberendezés belső méreteit (legfontosabb a tűztér mélysége), hogy megfelelő méretre hasított fa kerüljön bele. Ezenkívül érdemes előzetesen is egyeztetnünk az eladóval, hogy a fűtési módunkhoz leginkább illeszkedő tüzelőanyagot szerezzük be, ugyanis nem minden fafajból származó tűzifa alkalmas minden tüzelőberendezéshez, lásd a cikksorozat első részében lévő táblázatot.

Honnan, kitől vásároljunk?

Csak olyan helyről vásároljunk tűzifát, ahol megbízható és szakszerű tájékoztatást kapunk, meg tudjuk nézni a választékot, és az eladó rendelkezik a famennyiség mérésére alkalmas mérőeszközzel is. Nagyon fontos, hogy a vásárlásról megkapjuk és megőrizzük a nyugtát, így bármilyen felmerülő gond esetén tudjuk igazolni a tranzakciót.

Mikor vásároljunk?

A tűzifa beszerzését tavaszra vagy nyár elejére időzítsük, hogy a fának legyen ideje kiszáradni a fűtési szezon kezdetéig.

Amennyiben most vásárolunk először tűzifát és tudjuk hol tárolni, ajánlott két évre elegendő tüzelőanyagot beszerezni

Mennyit vásároljunk?

Amennyiben most vásárolunk először tűzifát és tudjuk hol tárolni, ajánlott két évre elegendő tüzelőanyagot beszerezni. Így a második évtől garantáltan lesz elég légszáraz tűzifánk, és a következő évtől elegendő az egy évre való mennyiség megvásárlása.

Azt érdemes szem előtt tartani, hogy két évnél tovább nem érdemes tervezni, mert ennél hosszabb tárolási idő már ronthat a faanyag minőségén.

Első vásárláskor (tavasszal vagy nyár elején) érdemes az első szezonban felhasználni kívánt tűzifát olyan fafajból biztosítani, ami gyorsan szárad (pl.: akác), így feldarabolva és összehasogatva már egy nyár után használhatjuk is.

Mi legyen a vásárlás mértéke?

Sok esetben tömegre (mázsára), és nem térfogatra (erdei köbméterre) adnak el és vásárolnak fát, és vásárlás előtt nagyon fontos tudni, hogy mi a különbség!

A tömegre vásárolt tűzifánál egyrészt hatalmas buktató, ha a fát nedves állapotban adják el nekünk: a nedves tűzifa sűrűsége jóval nagyobb, tehát ahogy a fa idővel szárad, jelentősen veszít a tömegéből. Ha mázsára vásároltunk tűzifát, és az a vásárláskor nem légszáraz faanyag volt, akkor száradás végére jóval kisebb tömegű, használható tűzifánk lesz.

Másrészt sok tűzifát forgalmazó helyen nem áll rendelkezésre hiteles mérőeszköz a tömeg megmérésére, így még sok esetben a kiszállítók sincsenek tisztában az adott mennyiség tömegével.

Ennélfogva sokkal biztosabb, ha térfogatra veszünk tűzifát. Egy térfogat egységnyi tűzifában mindig azonos fűtőérték van, hiszen az energia a fa szárazanyag-tartalmához kötődik. Ha nedves fát vásárolunk térfogatra, akkor sem ér veszteség, csak időbe kerül, amíg a fa kiszárad. A térfogatra vásárolt faanyag alapmértékegysége az erdei köbméter.

A tűzifa beszerzését tavaszra vagy nyár elejére időzítsük, hogy a fának legyen ideje kiszáradni a fűtési szezon kezdetéig

Az erdei köbméter 1 m x 1 m x 1,7 m méretű sarangot jelent (a sarang a (fél)kész faáruból szabályos méretekben összerakott farakást jelenti). Ez abból adódik, hogy ha a farönköket kivágás után egy méter széles és egy méter hosszú rakatokba pakolják, akkor a rönkök közötti hézagok miatt 1m3 tömör fa körülbelül 1,7 méter magas sarangokból jön ki. Ennek az egy erdei m3 légszáraz tűzifának a tömege kb. 8 mázsa.

Ha mégis tömegre vásárolnánk tűzifát, akkor a következőkre figyeljünk:

KiszerelésFontos!
Kalodázott fa (fakeretbe rendezve)Mérjük le a kaloda keretét! Erre azért van szükség, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy az eladó által megadott kalodaméret megfelel-e a valóságnak, így a benne előkészített fatömeg helyesen van-e meghatározva. Ellenőrizzük, hogy a kaloda belsejében is szorosan van rakva a fa, nemcsak bele van szórva.
Hálós (ömlesztett, csomagolt) faA henger formájúra csomagolt fa térfogattömegére más számítás vonatkozik – számoljunk utána, hogy valóban annyi fa kerül eladásra az adott csomagolásban.
Ömlesztett faÖmlesztett fát ne vegyünk, mert nem lehet lemérni, sőt olykor tárgyakat is rejthetnek alá, hogy növeljék a tömegét.

Milyen a jó tűzifa?

A tűzifa megvásárlásánál két kulcsmomentumra figyeljünk oda: a fa nedvességtartalmára és arra, hogy kemény- vagy puhafát szerzünk-e be.

Először is, a fűtés céljából eltüzelésre szánt tűzifa nedvességtartalma 20% alatti. Ideális esetben a nedvességtartalom 10-18% között van. A tűzifát ebben az állapotában légszáraz fának nevezzük.

Másik tényező, hogy a vásárlás során kemény- vagy puhafát szerzünk-e be (az előző cikkben már szó volt a két típus közti különbségről, itt röviden a lényeg): a keményfa faanyagának nagyobb a sűrűsége, így a térfogategységre vetített fűtőértékük sokkal jobb. A keményfák közé tartozik a csertölgy, a bükk, a gyertyán és a kőris, és alacsonyabb fűtőértékkel ugyan, de az akác is.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Fatüzelés: érvek és ellenérvek

2022. október 26. 06:37

Érdemes, hasznos, tudatos döntés a fával való fűtés az otthonunkban? Milyen környezetvédelmi vonatkozásai vannak? Mitől függ a fatüzelés helyes gyakorlata?

Így építsünk tűzifatárolót!

2024. július 6. 16:10

A tűzifát nem érdemes védelem nélkül hagyni, mert a minősége romlik, és ha leborul, veszélyessé válhat. Íme, egy egyszerű DIY megoldás.

Mit keres ez a kék rovar a tűzifában?

2025. január 6. 13:40

Mivel a kék fadongó nagyobb, mint az őshonos dongófélék, jelenléte a laikusok körében rendkívüli félelmet kelthet.

A Pilisi Parkerdő Zrt. képes fenntartható módon biztosítani a megnövekedett tűzifaigényt

2022. október 11. 10:36

A Pilisi Parkerdő Zrt. hosszú távon képes fenntartható módon biztosítani a működési területén élők tűzifa-ellátását.