18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – II. rész

Agrofórum Online

Ki gondolta volna, hogy a fűzfakérget nemcsak teába, a napraforgóolajat nemcsak a serpenyőbe, a konyhasót nemcsak ételízesítésre használhatjuk, hanem a növényvédelemben is?

A konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédő hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Az előző cikkben a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, most érkezzenek sorban az előbb felsorolt anyagok!

Konyhasó

A konyhasónak rovar- és gombaölő hatása is elismert, szőlőben és termesztett gombafajoknál (pl. csiperkegomba, laskagomba) sikeresen alkalmazható:

Termesztett kultúraKárosítóJavasolt alkalmazás
SzőlőLisztharmatLevélfejlődés kezdetétől fürtzáródásig 1-2 alkalommal, 0,12-0,8 g/m2.
Tarka szőlőmolyMájusban, júniusban és szeptemberben 1-3 alkalommal, minimum 15 napos időközönként 0,1-0,2 g/m2 mennyiségben.
Termesztett gombaPókhálós penész, száraz mólé*, nedves mólé**Konyhasó granulátumot foltkezelésként alkalmazhatunk, 0,03 g/kg szubsztrátumot juttatunk ki a fertőzött felületre.

*Száraz mólé: kórokozója a Lecanicillium fungicola var. fungicola, amely minden országban, ahol csiperkegombát termesztenek súlyos, rendszeresen előforduló betegséget okoz. Ez a kórokozó változatos tüneteket okoz („puffancsok”, részleges deformáció stb.). A fertőzött termőtestek felületét finom, szürkés-fehér színű gombafonalakból álló gyep borítja, míg a penészgyep alatti szövetek elszíneződnek.

**Nedves mólé: a száraz mólénál ritkábban előforduló gombabetegsége a termesztett gombáknak. Kórokozója a Mycogone perniciosa, jelentős terméscsökkenést okoz. Főként a gombafonalakat fertőzi, így a tünetekre elsősorban a „puffancsképződés” jellemző, amelyek később nedvesen megrohadnak.

A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk
A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk

Mustármagpor

A mustármagport a mustár (Sinapis brassica alba, Brassica juncea, Brassica nigra) magvainak porából készített vizes pépként használhatjuk fel otthoni magkezelésre gabonafélék vetése előtt.

A vizes pép őszi vagy tavaszi búza (Triticum aestivum ssp. aestivum), durumbúza (T. durum) és tönkölybúza (T. spelta) magvainak kórokozók elleni csávázására alkalmas készítmény (pl. kőüszög ellen).

A mustármagpor segítségével végzett csávázást (mag felületének lekezelése a növény csírázásának és korai fejlődésének védelme érdekében) vetés előtt kell elvégezni. 1 kg vetőmag csávázásához keverjünk össze 1,5 dkg porrá zúzott mustármagot 0,5 l vízzel! Az így nyert pép 100 kg vetőmag kezeléséhez elegendő. Törekedni kell a magvak egyenletes bevonására, amely az arra alkalmas keverőeszközzel biztosítható.

Napraforgóolaj

A napraforgóolaj a mustármagolajhoz hasonlóan gombaölő hatású, és ezt remekül kihasználhatjuk a paradicsomaink lisztharmat fertőzéseinél. A levelek kifejlődését követően 2-4 alkalommal, minimum 8 napos időközönként kezelhetjük a napraforgóolaj 0,1-0,5%-os permetlevével a növényeket, de arra nagyon vigyázzunk, hogy virágzás idején már semmiképpen ne permetezzük őket ezzel a lével, mert az olajos oldat nem tesz jót a virágoknak!

A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető
A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető

Fűzfakéreg

Míg a fűzfakéregből készült teát belső vérzések, bélhurut, reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen ihatjuk, a növényvédelemben gombaölő hatásáról ismert. A következő területeken védekezhetünk egyes betegségek ellen fűzfakéreggel:

  • gyümölcsfák levélfertőző gombabetegségei ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • őszibarack tafrinája ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • alma varasodása és lisztharmata ellen egérfüles állapottól a virágzás végéig,
  • borszőlő peronoszpórája és lisztharmata ellen az első levelek kiterülésétől fürtzáródásig.

A permetlé elkészítéséhez 40 g fűzfakérget kell 6 liter vízben megfőznünk. A kezelést 2-6 alkalommal, minimum 7 napos időközökkel végezhetjük.

Agyagos faszén granulátum

Kicsit speciálisabb, és a legtöbb háztartásban soha nem fordul meg, de jó tudni, hogy az agyagos faszén granulátum, mely aktív szenet, feketeszenet és bentonitot tartalmaz, felhasználható védőanyagként szőlőben a korai tőkeelhalást okozó gombafajok (Phaeoacremonium spp. és Phaeomoniella chlamydospora) felszaporodásának megakadályozására. Az agyagos faszén granulátumot 3 évente egy alkalommal javasolt a talajba dolgozni négyzetméterenként 50 gramm mennyiségben.

Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni
Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.

A DirectInject közvetlen befecskendezés ezüstérmet hozott az AMAZONE számára

2021. december 17. 07:36

A DirectInject segítségével individuálisan reagálhat a kultúrnövény igényeire, és megtakarítható a növényvédő szerek és a szántóföldi permetezőgép további menetének költsége.