Házikert

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

Agrofórum Online

A hűvösebb hónapokban a növényeknek, akárcsak az embereknek, változnak az igényeik, legyen szó a vízfogyasztásról, a hőmérsékletről vagy a fényről. De vajon mit kell máshogy csinálnunk a nyáron megszokott növényápoláshoz képest?

Egyre hidegebbek az éjjelek, hűvösebbé, esősebbé válnak a nappalok is. Csökken a napsütéses órák száma, a lakásban azonban bekapcsol a fűtés. Más szögben érkeznek a napsugarak, változik a napsütéses órák száma s így a fény intenzitása is.

A növényeink mindezt észlelik, próbálnak alkalmazkodni a változáshoz. Ám még így is a segítségünkre szorulnak, hogy e sok-sok változáshoz tökéletesen idomulni tudjanak. Mindegy, hogy kecses orchideákról vagy békés fikuszról, esetleg strapabírónak tűnő anyósnyelvről van szó, minden szobanövény igényli és meg is hálálja a törődést.

Az otthon melegében

A szobanövényeink megszokták, hogy a nyári hónapokban a kertben élnek, és ott friss szellőben, természetes fényben nevelkedhetnek. Azonban ahogy hidegebbre fordulnak az esték, a házba kell vinnünk őket, különben megsérülnek, az alacsony hőmérséklet visszafordíthatatlan károkat okozhat bennük. Sok szobanövény trópusi eredetű, ezek még érzékenyebbek a hidegre, pláne a fagyos éjszakákra. Ha behozzuk őket a házba, sose tegyük őket az ablakokközvetlen közelébe, mert ott éjjel nagyon hideg lehet!

Napsütésre éhezve

Nehéz lehet a szobanövényeknek, kiváltképp a szabad térről behozottaknak megbirkózni azzal, hogy a hosszú nyári napok után a lakás sötétjébe kerülnek, és kevés fénnyel kell beérniük. Az év sötétebb napjai különösen próbára teszik ezeket a napfényre éhező növényeket. Éppen fontos gondoskodni arról, hogy a lakás legfényesebb, legnaposabb oldalára tegyük a szobanövényeinket, ezzel biztosíthatjuk, hogy a tél folyamán a lehetőségekhez mérten a legtöbb fényhez jussanak.

A portalanítás nem elég

Odakint friss esők mossák le időről időre a növényeket, a házban viszont a szobanövényeknek szükségük van néha egy-egy frissítő zuhanyra, hogy megszabadítsuk őket a rájuk telepedő portól. Bár egy puha ronggyal is le lehet törölni a leveleiket, hogy fellélegezhessenek, a zuhany hatékonyabb lehet, de csak permetként, nehogy megsérüljenek a levelek a túl erős vízsugaraktól. Ha azonban tartunk a sérüléstől vagy nagy a növény, egy nedves törlőkendő is eltünteti a levelekre rakódó port. Törlés közben ellenőrizzük a kártevők jelenlétének jeleit, és az elszáradt, elhalt részeket mindig vágjuk le, szedjük össze és dobjuk ki.

Kevesebb vizet igényelnek

Az őszi–téli időszakban a növények kevesebb vizet igényelnek, mint nyáron, de mindig figyelni kell rájuk, mert a fűtés (vagyis a lakás száraz, meleg levegője) kiszáríthatja a földjüket. Éppen ezért mindig ellenőrizni kell, hogy a növények földje ne legyen túl száraz vagy éppen túl nedves. Az is fontos, hogy ne hideg vízzel locsoljuk őket, hanem szoba-hőmérsékletűvel, különben hidegsokk érheti a növényt.

Párásítsunk!

A száraz levegő nem tesz jót a növényeknek. Rendszeres permetezéssel párásabb környezetet teremthetünk számukra, ami elősegíti a fejlődésüket. Ha növényeink jelzik, hogy kinőtték a korábbi cserepüket, új földbe, új cserépbe kell ültetni őket, hogy továbbra is egészségesen növekedhessenek.

A természetnek mindig van mondanivalója – csak meg kell hallgatnunk, mit mond nekünk. Ahogy nekünk is fel kell készülnünk a hidegebb napokra, úgy szobanövényeinknek is több törődésre, figyelemre van szükségük, hogy túléljék ezt az időszakot.

A cikk forrása

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Kell-e a madaraknak vizet adnunk télen?

2023. november 15. 08:10

Nyáron a madarak nemcsak iszogatnak, gyakran fürdenek is az itatójukban. A tél közeledtével a helyzetük bonyolultabbá válik, hiszen sok ember elteszi a nyáron használt itatókat, mondván, a hidegben úgyis csak befagy. Ez azonban nem jó, mivel – a tévhittel ellentétben – a madaraknak télen ugyanúgy szükségük van a vízre, mint a meleg hónapokban.

Folytatódik az enyhe időjárás

2023. január 13. 10:16

Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az időjárás a következő napokban sem vált téliesre, marad az enyhe, csapadékos, gyakran szeles, kora tavaszi idő.

Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

2023. január 2. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?